Lebiodka kreteńska

Lebiodka kreteńska to aromatyczna bylina o leczniczych właściwościach, która rośnie dziko tylko na górskich stokach i wąwozach znajdujących się na greckiej Krecie, a jej nazwa w kreteńskim dialekcie oznacza „miłość”.

Zarys historii

Lebiodka zawsze była wysoko ceniona. Od tysięcy lat miejscowi używali jej jako zioła leczniczego w przypadku wielu problemów zdrowotnych, a jej nadzwyczajne właściwości opisywali w swoich pismach starożytni twórcy, jak Homer czy Plutarch. W starożytnej Grecji Hipokrates przepisywał roślinne leki jako panacea na różnego rodzaju schorzenia, a lebiodkę polecał na bóle żołądka i problemy z układem trawienia, a także w postaci kompresów do leczenia ran, czy nawet do wywołania menstruacji. Natomiast grecki filozof Arystoteles w swoim dziele „Historia zwierząt”opisuje jak „dzikie kozy na Krecie, kiedy zostaną zranione przez strzały, szukają lebiodki, która ma właściwości usuwania strzał z ciała”, nawiązując do jej właściwości zatrzymywania krwawienia.
Lebiodka uważana jest za symbol miłości, gdyż tylko najbardziej oddani młodzi zakochani wspinali się na niebezpieczne górskie stoki i głębokie wąwozy Krety, aby zebrać bukiet różowych kwiatów i ofiarować go swoim ukochanym na znak wielkiej miłości. Nawet w czasach współczesnych zbieranie lebiodki kreteńskiej było i jest bardzo ryzykowne, a mężczyźni narażają swoje życie i zdrowie wspinając się na niebezpieczne skały, aby dowieść swojego prawdziwego oddania.

Obecnie dziko rosnąca roślina zaklasyfikowana jest jako rzadka i objęta jest ochroną prawną. Do wyrobu kosmetyków wykorzystuje się rośliny uprawiane w szklarniach.

Korzyści dla zdrowia i zastosowanie w medycynie

Dzięki zawartości karwakrolu fenolowego lebiodka wykazuje działanie bakteriobójcze i przeciwgrzybicze. Stosuje się ją jako środek przeciwreumatyczny, środek oksytotyczny, na bóle żołądka i do leczenia ran. Na Krecie uważana jest jako „cudowny lek na wszystko” i stosuje się ją przy wielu schorzeniach: ból gardła, kaszel, bóle menstruacyjne, bóle żołądka, przy nadciśnieniu, jako środek moczopędny, jako czynnik wspomagający przy porodzie itp.

Lebiodka kreteńska zbierana jest w okresie kwitnienia w letnich miesiącach, wykorzystywane są jej liście oraz kwiaty, zawierające olejki eteryczne, garbniki, flawonoidy i żywice. Eksportuje się ją na użytek przemysłu farmaceutycznego i perfumeryjnego, olejki służą również do aromatyzowania napojów alkoholowych, jak wermut czy absynt. Wchodzi w skład likieru ziołowego Benedictine. Posiada przyjemny aromat, zwłaszcza w połączeniu z pietruszką, tymiankiem, czosnkiem, solą i pieprzem. Kwiaty lebiodki są zbierane, suszone i służą do przygotowywania herbat ziołowych.

W medycynie lebiodkę wykorzystywano do leczenia ran, łagodzenia bólu i ułatwienia porodu. Z korzenia przygotowywano maść na rwę kulszową, a sok zażywany z winem pomagał w przypadku ukąszeń węża. Ponadto, stosowana była na problemy gastryczne (nieżyt żołądka, zatrucia pokarmowe), a także reumatyzm. Lebiodka w postaci ciepłego naparu stanowiła środek przeciwdrgawkowy, do wzmacniania mięśni serca i tętnic, jako środek wzmacniająco-tonizujący w przypadku menstruacji, a w połączeniu z cynamonem i miodem jako środek łagodzący kaszel. Współczesne badania wykazały, że skutecznie pomaga w przypadku wrzodów żołądka.

Zewnętrznie lebiodkę stosuje się w postaci kompresów na rany i stłuczenia. Chętnie wykorzystywana jest w przemyśle kosmetycznym jako składnik odżywczy i nawilżający dla suchej, odwodnionej skóry. Naturalne kosmetyki zawierające w swoim składzie lebiodkę kreteńską cieszą się sporym zainteresowaniem. Obecnie najpopularniejszymi produktami kosmetycznymi są innowacyjne zabiegi odmładzające twarzy oraz przeciwcellulitowe kremy do ciała. Lebiodkę kreteńską przebadano naukowo i wykazano, że stanowi skuteczny środek opóźniający procesy starzenia skóry, a także zmniejszający cellulit.

Synonimy: 
Origanum dictamnus
Oregano z Krety
Nie znaleziono produktów.
Twoje rabaty
Logo programu

Jesteś miłośnikiem zakupów z rabatem?

Dołącz do klubu rabatowego “I love Helfy”!

Rób zakupy, dziel się opiniami,
udzielaj się na forum
i zyskuj zniżki

Jeśli masz konto na Helfy.pl, Twój program rabatowy już działa!

Dowiedz się więcej lub już teraz Załóż konto

Społeczność Helfy

Społeczność Helfy

Blog Helfy.pl Twitter Helfy.pl Pinterest Helfy.pl Instagram Helfy.pl