Poradnik włosomaniaczki: Na co zwrócić uwagę przy wyborze wcierki do włosów?
Wcierka do włosów - co to jest?
Wcierki stosuje się głównie w celu przyspieszenia porostu włosów, zagęszczenia włosów, poprawy krążenia, nawilżenia skóry głowy lub ograniczenia produkcji sebum. Pamiętajmy, że wszystko zaczyna się od skóry, a zdrowa skóra głowy to zdrowe włosy. Swoją przygodę ze świadomą pielęgnacją warto więc zacząć właśnie od niej.
Przykładowe składniki aktywne zawarte we wcierkach
Najlepsza wcierka na porost włosów – czy taka istnieje?
Wcierki alkoholowe to najmocniejszy rodzaj wcierek, alkohol pełni w nich rolę rozpuszczalnika, dzięki niemu wzmacnia się działanie substancji aktywnych. Najlepsza wcierka na porost włosów to bez wątpienia właśnie wcierka alkoholowa. Jeśli mielibyśmy wskazać bezkonkurencyjną „królową” tego typu produktów, bez wątpienia będzie to wcierka Banfi.Ten węgierski kosmetyk bije rekordy popularności od lat i nic nie wskazuje na to, aby jego pozycja w rankingu miała być zagrożona. I choć wcierka na porost włosów Banfi naprawdę potrafi wiele zdziałać, trzeba mieć na uwadze, że nie jest to produkt dla każdego. Wcierki na bazie alkoholu przeznaczone są dla osób z odporną, zdrową skórą głowy, bez podrażnień. Jeśli masz wrażliwą skórę głowy lub borykasz się z ŁZS i innymi problemami skórnymi, alkohol zawarty w kosmetyku, może wzmocnić problem.Jeśli Twoja skóra głowy jest wrażliwa, skłonna do podrażnień, przesuszania - lepiej sięgnij po wcierki bezalkoholowe, które są zdecydowanie delikatniejsze, ale dzięki odpowiednim składnikom aktywnym - nadal skuteczne. Bardzo często działanie wcierek mają produkty, które nazywają się zupełnie inaczej. Przykładem jest aktywne serum ziołowe na porost włosów, wzmacniająca mgiełka do skóry głowy, tonik do skóry głowy lub odżywcza kuracja do skóry głowy.
Bardzo popularnym rodzajem wcierek są wcierki olejowe. Główną bazą tych wcierek jest oczywiście olej. Przy pierwszym użyciu wcierek na bazie oleju najlepiej zostawić je na skórze głowy maksymalne do 30 min. Zdarza się, że u niektórych osób wzmagają wypadanie włosów. Należy więc obserwować skórę głowy i jeśli nie zauważysz wzmożonego wypadania - być może będzie to forma wcierki, którą Twoja skóra głowy polubi. Kultowym już produktem tego typu jest olejek sesa. Ogromną popularnością wśród osób interesujących się świadomą pielęgnacją włosów, cieszą się także produkty marki Khadi. W kategorii wcierki bestsellerami są olejek do włosów z amlą oraz olejek stymulujący Khadi. Obydwa produkty zawierają bardzo bogaty skład oparty na ajurwedyjskich formułach.
Hydrolat na włosy? To możliwe
Dość specyficznym, ale chętnie stosowanym rodzajem wcierki są hydrolaty. Te kosmetyki znane są raczej z właściwości pielęgnacyjnych na skórze twarzy, ale równie dobrze sprawdzają się na skórze głowy, gdzie pomagają regulować poziom sebum, łagodzą podrażnienia, a także chronią skórę głowy przed przesuszaniem.
Domowe wcierki do włosów, czyli mix z olejkiem eterycznym
Niewiele osób wie, że dużo kosmetyków do włosów można stworzyć sobie w domu. Domowa wcierka do włosów może być na przykład mixem oleju rycynowego z kilkoma kroplami olejku eterycznego z mięty pieprzowej, który pobudzi krążenie i przyspieszy porost włosów.
Jak stosować wcierki?
Wcierki alkoholowe, bezalkoholowe oraz hydrolaty możemy stosować przed myciem lub po myciu. Wcierki na bazie oleju stosujemy przed myciem włosów. W kwestii częstotliwości i aplikowania najlepiej stosować się do zaleceń producenta. Ważnym elementem jest także obserwowanie skóry głowy i tego jak reaguje na dany produkt. Jeśli zauważysz podrażnienie, piecznie lub inne niepożądane efekty, warto zastanowić się nad alternatywą. Podczas aplikowania wcierki warto wykonać masaż skóry głowy, który dodatkowo pobudzi krążenie, pozwoli dokładnie rozprowadzić wcierkę na całej skórze głowy, a tym samym do cebulek włosów dotrą wszystkie składniki aktywne. Na efekty trzeba trochę poczekać, ale warto zadbać o skórę głowy, aby cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami.