Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Upcykling, czyli drugie życie kartonów w Helfy

2021-05-13
Upcykling, czyli drugie życie kartonów w Helfy
Czy wiesz, że w Helfy stosujemy rozwiązania przyjazne środowisku? Jednym z takich działań jest upcykling. Ostatnimi czasy ten termin staje się coraz bardziej popularny. Może i Ty wykorzystasz upcykling w codziennym życiu i przyczynisz się do redukcji odpadów?

Czym jest upcycling?

Nawet jeśli nie znasz tego słowa, to zapewne upcykling był przez Ciebie stosowany wiele razy. Stosowałaś go oddając ubrania młodszemu rodzeństwu lub wykorzystując pudełko po lodach do przechowywania żywności. Upcykling to więc nic innego jak ponowne wykorzystanie rzeczy. Inaczej mówiąc, to takie nadawanie przedmiotom “nowego życia”. Dzięki tej metodzie i odrobinie kreatywności, jesteśmy w stanie zredukować ilość wytwarzania nowych przedmiotów, co jest obecnie bardzo ważną kwestią ekologiczną. Zmniejszamy tym samym konsumpcję i ograniczamy kosztowne procesy produkcyjne. Jeśli bowiem zmniejsza się produkcja, to równocześnie redukcji ulega emisja zanieczyszczeń do środowiska - wód, gleb i powietrza.

Równie ważną zaletą upcyklingu jest zmniejszenie ilości generowanych śmieci i odpadów w duchu less-waste. W tę ideę wpisuje się również reperowanie zużytych i zepsutych przedmiotów. Przecież często zamiast coś wyrzucić, można próbować to jeszcze “odratować” – wymienić uszkodzoną część, zaszyć dziurę, lub oddać do naprawy fachowcom.

Recycling, upcycling… czym to się różni?

Terminów jest wiele, i – jeśli nie jest się prawdziwym ekologiem – faktycznie mogą przyprawiać o zawroty głowy. Przecież segregujemy śmieci, odkładamy papier na makulaturę, szkło do szkła, plastik do plastiku. Czy o wszystko nie jest po prostu recykling? Owszem! Różnicą jest jednak wartość, jaką możemy wygenerować ponownie wykorzystując odpady. Upcykling pozwala nadać im jeszcze więcej znaczenia. Przykład? Wśród tych najbardziej znanych można wymienić europalety przerobione na designerskie meble lub doniczki oraz puszki pełniące rolę pojemników na długopisy i drobiazgi. Wśród nas są pomysłowe i kreatywne osoby, które potrafią sprytnie przerobić stare kartonowe pudełka na plansze do gier, legowisko dla kota lub zabawki dla dzieci. Domowy upcykling może być niezłą zabawą!

Upcyclingiem zafascynowało się wielu artystów tworząc dzieła sztuki z odpadów, takich jak na przykład butelki, stare osłonki na rośliny czy foliówki. Jednak prawdziwymi mistrzyniami w tej dziedzinie jest nikt inny jak nasze mamy. Dzięki ich pomysłowości nie zmarnuje się żadna rzecz - metalowe pudełko po ciastkach staje się pięknym pojemnikiem na szpargały, a karton po odkurzaczu pojemnikiem na zabawki. Warto czasem po prostu dwa razy się zastanowić zanim coś wyrzucimy lub oddamy do recyklingu. Może zanim trafi do przetworzenia może jeszcze trochę posłużyć… tylko że w innej roli.

Dlaczego w Helfy stosujemy upcykling?

Bez segregacji i recyklingu ani rusz – to w dzisiejszych czasach obowiązek każdego z nas. Recykling to świetne rozwiązanie. Jest jednak pewno “ale” - do przetworzenia danej rzeczy potrzebna jest przecież energia, procesy i koszty. Dlatego zamiast oddawać zużyte kartony (których mamy w naszym magazynie mnóstwo) na makulaturę, postanowiliśmy nadać im nowe życie. Pakujemy w nie Wasze paczki i zamówienia! Już jakiś czas temu zauważyliśmy, że przy takiej ilości przesyłek jaką wysyłamy, zużywamy dość dużo kartonu. Rozwiązanie nasunęło się samo - wprowadziliśmy zmiany i opracowaliśmy nowe sposoby pakowania. Dzięki temu, jako eko drogeria mamy możliwość chociaż trochę wydłużyć życie kartonowych opakowań. I przyczynić się dla dobra planety. Następnym razem odpakowując swoje zamówienie z Helfy przypomnij sobie o naszych działaniach. Może zainspirują Cię do chwili namysłu nad rzeczami, które wyrzucasz i wprowadzi trochę kreatywności?

pixel