Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Termoochrona włosów - postaw na świadomą pielęgnację

2021-05-20
Termoochrona włosów - postaw na świadomą pielęgnację

Na pewno wiele razy zauważyłaś jak niekorzystnie czynniki atmosferyczne wpływają na stan Twoich włosów. W naszym kraju wszystkie pory roku, wraz z charakterystycznymi dla nich warunkami pogodowymi, mocno dają się we znaki. Zarówno wysoka wilgotność powietrza jesienią, jak i suche i gorące powietrze latem, potrafią mocno napuszyć albo wysuszyć włosy i zrujnować wygląd fryzury. Pielęgnowanie włosów ma sens tak naprawdę tylko wtedy, kiedy dodatkowo chronimy je przed uszkodzeniami. To mały krok, który zmienia wiele 

Dlaczego włosy potrzebują termoochrony? 

Czy wiesz, że promieniowanie UV jest jednym z najbardziej szkodliwych zjawisk dla kondycji Twoich włosów? Mimo, że włosy mają własną naturalną ochronę (barwnik melaninę), to należy pamiętać, że ważna jest ochrona włosów przed wysoką temperaturą za pomocą kosmetykówW przeciwnym razie narażone będziemy na matowy kolor pasm, a fryzura pozbawiona jest sprężystości. Podobnych uszkodzeń możemy spodziewać się po zbyt częstym używaniu prostownicy i suszarki - na pewno słyszałaś, że wysoka temperatura w obu przypadkach powoduje nieodwracalne zmiany struktury włosa. Termoochrona włosów przed prostowaniem to konieczny krok w codziennej pielęgnacji.  Na łuskę negatywnie wpływa także wiatr, który nie tylko plącze i mierzwi włosy, ale także je uwrażliwia. 

Zapewne jesteś świadoma tego, że smog ma fatalny wpływ na zdrowie. Ale czy wiesz jak pyły zawieszone potrafią niszczyć włosy? Naukowcy z Future Science Research Centre dowiedli, że wysoki poziom smogu przyczynia się do ich nadmiernego wypadania. Dzieje się tak, ponieważ w komórkach mieszków włosowych eksponowanych na zanieczyszczenia obniża się poziom białek odpowiedzialnych za ich wzrost. Dodatkowo smog osiada na włosach, wnika w nie i niszczy strukturę aminokwasów. Jeśli nie chcesz aby Twoje włosy były suche i łamliwe, pomyśl o ich odpowiedniej ochronie.  

Jak chronić włosy?

Aby ochronić włosy przed zniszczeniem, postaw na dobre kosmetyki oraz prawidłową pielęgnację. Trycholodzy zalecają delikatne szampony (które ani nie przesuszą ani nie uwrażliwią włosów) oraz odżywki i maski o intensywnym działaniu odżywczym i wzmacniającym strukturę łusek. Nie każda z nas jest w stanie zrezygnować ze stylizacji suszarką i prostownicą, jednak najlepiej ograniczyć te zabiegi do minimum lub stosować serum silikonowe, które zabezpieczy włosy. Podobnie w przypadku ekspozycji pasm na działanie czynników atmosferycznych - dobra ochrona pozwoli zabezpieczyć włosy, nie obciążając ich.  

Silikony do włosów - czy warto je stosować?

Na pewno znasz to uczucie przyjemnych, sypkich i aksamitnych włosów po wyjściu od fryzjera. To nie żadna  magia tylko najprawdopodobniej… silikony! To właśnie one są odpowiedzialne za ich gładkość, poślizg i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Silikony to polimery, które nadbudowują włos, co zapewnia im właściwości ochronne. Silikony do włosów powinny być nakładane jako ostatni etap pielęgnacji. Większość silikonów pozostaje na włosach i zostanie spłukana dopiero przy kolejnym myciu, dlatego serum silikonowe stosujemy właśnie jako ostatni produkt, który domknie ich strukturę. Wniosek? Silikony świetnie ochronią Twoje włosy! Pamiętaj jednak, że przed kolejną pielęgnacją włosów musisz umyć głowę.   

Czy istnieje naturalna alternatywa dla silikonów? 

Wydawać by się mogło, że nie ma składników pochodzenia naturalnego, które dawałyby podobny efekt do silikonów. Co zrobić gdy ważna jest dla nas termoochrona włosów, ale unikamy syntetycznych składników? Warto sięgnąć po kosmetyki zawierające naturalne polimery, które pozyskuje się w procesach biotechnologicznych np. z oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego. Przykładowym produktem jest serum do włosów Roślinny Jedwab, który zapewni włosom gładkość, miękkość i ułatwi rozczesywanie. Nie trzeba zmywać go z włosów ani martwić się o jego ewentualny, kontrowersyjny wpływ na zdrowie. Wręcz przeciwnie - serum odżywia włos i go pielęgnuje, a przede wszystkim - chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi i atmosferycznymi.  

Polecane

pixel