Olejowanie włosów - olejki i metody
Olejowanie włosów to naturalny i jeden z najprostszych zabiegów pielęgnacyjnych, który możesz wykonywać regularnie w domu. Polega na nałożeniu na włosy porcji oleju, który ma za zadanie wzmocnić je i odżywić.
Regularne olejowanie pozwoli Ci poprawić kondycję włosów, zmniejszyć ich wypadanie oraz sprawić, że będą gładkie i błyszczące.
Na czym polega olejowanie włosów?
Oleje są istotnym źródłem ważnych dla włosów składników odżywczych, takich jak kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Podczas olejowania substancje te działają nie tylko na powierzchni włosa, ale również wnikając w jego wnętrze. Olejowanie służy nie tylko włosom, lecz także skórze głowy.
Oleje to emolienty, czyli substancje, które tworzą na włosach ochronną warstwę, zapobiegając utracie wody. Rolą emolientów jest także wygładzenie, zmiękczenie oraz dociążenie włosów. Dlatego olejowanie szczególnie sprawdzi się na włosach zniszczonych, szorstkich w dotyku, suchych i skłonnych do puszenia się. Oleje polubią także posiadaczki włosów przetłuszczających się i problematycznej skóry głowy oraz osoby, które chcą szybko zapuścić włosy lub zmniejszyć ich wypadanie.
Olejowanie włosów — jak zacząć?
Włosy nie wymagają specjalnego przygotowywania do olejowania. Na co dzień nakładaj olej przed ich myciem. Jeśli jednak włosy są mocno przetłuszczone, pokryte środkami stylizującymi lub silikonami, przed olejowaniem możesz je umyć dobrze oczyszczającym szamponem do włosów. Dzięki temu olej zadziała intensywniej, a efekty olejowania będą bardziej widoczne.
Przed pierwszym olejowaniem włosów warto pamiętać o dwóch głównych zasadach:
- Dbaj o regularność. Regularne olejowanie zapewni spektakularne efekty, piękne włosy i zadbaną skórę głowy. Włosy możesz olejować nawet przed każdym myciem, a minimum to 1-2 razy w tygodniu.
- Obserwuj swoje włosy. Każde włosy mają różne potrzeby, a olejowanie to liczne możliwości i techniki. Uważnie obserwując kondycję i wygląd swoich włosów, dobierzesz najlepszy olej i sposób aplikacji.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Każde włosy mogą polubić inną metodę nakładania oleju i jego zmywania, czas olejowania oraz rodzaj oleju. W poradniku znajdziesz cenne informacje, które pomogą Ci dopasować olejową pielęgnację do potrzeb Twoich włosów.
Olejowanie włosów na sucho
Olejowanie suchych włosów to najprostsza i najmniej czasochłonna metoda. Polega na nałożeniu oleju bezpośrednio na suche włosy, bez ich wcześniejszego moczenia lub nawilżania dodatkowymi produktami. Olejowanie suchych włosów jest łatwiejsze, bo dzięki temu łatwiej zauważysz, czy zostały dokładnie pokryte olejem.
Włosy olejowane metodą na sucho potrzebują nieco więcej czasu, aby olej zaczął działać, a jego odżywcze substancje przeniknęły do wnętrza. Podczas olejowania na sucho trudniej jest także obciążyć włosy. Jeśli więc Twoje włosy mają do tego skłonności, być może to właśnie olejowanie na sucho najbardziej przypadnie im do gustu.
Jak olejować włosy na sucho? Jeśli masz proste włosy, przed nałożeniem oleju dokładnie je rozczesz (jeśli masz włosy kręcone lub falowane, pomiń ten krok — nigdy nie czesz na sucho tego typu włosów). Następnie nałóż olej na włosy. Możesz delikatnie rozczesać je po nałożeniu oleju, aby równomiernie rozprowadzić produkt na włosach.
Jeśli włosy są bardzo zniszczone i wysuszone, olejowanie na sucho może nie zapewnić im odpowiedniej porcji nawilżenia. W takim przypadku zastosuj jedną z metod olejowania na mokro, która łączy dodatkowe produkty nawilżające z olejowaniem.
Olejowanie włosów na mokro
Olejowanie mokrych włosów zajmuje nieco więcej czasu, ale zadziała intensywniej niż olejowanie na suche włosy. Mokre włosy, pokryte olejem, szybciej przyjmują substancje odżywcze, czyli kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały pochodzące z oleju.
Najprostszym sposobem jest nałożenie oleju na zwilżone wodą włosy. Uważaj, aby nie ociekały wodą, bo wraz z nią z włosów spłynie także drogocenny olej.
Innym sposobem jest olejowanie włosów w misce. Do miski z ciepłą wodą dolej kilka łyżek oleju, a następnie zanurz w niej włosy i pozostaw na ok. 30 minut. Ta metoda nie pozwala na długie olejowanie, ale bardzo ułatwia równomierne pokrycie włosów olejem. Dzięki obecności wody olej jest bardzo dobrze wchłaniany przez włosy i działa intensywniej.
Jeśli Twoje włosy są bardzo suche i zniszczone albo chcesz dostarczyć im dodatkową porcję nawilżenia, przed olejowaniem nałóż na włosy tzw. podkład. Może nim być hydrolat, naturalne serum nawilżające (np. żel aloesowy) albo odżywka do włosów. Więcej o tej metodzie olejowania dowiesz się z naszego artykułu Olejowanie włosów z podkładem, czyli co nałożyć pod olej?
Czym olejować włosy — wybrane olejki
Jedną z najważniejszych kwestii przy olejowaniu włosów jest wybór odpowiedniego oleju. Aby najlepiej dobrać olej do potrzeb włosów, warto wcześniej określić ich porowatość.Olejowanie włosów niskoporowatych — polecane oleje:
- olej kokosowy
- masło kakaowe
- masło z pestek mango
- masło shea
- masło babassu
Włosy niskoporowate są zdrowe, odporne na uszkodzenia, gładkie i najczęściej proste. Niewłaściwa pielęgnacja i ciężkie oleje mogą je jednak obciążyć. Takim włosom często brakuje objętości i mogą mieć skłonność do szybkiego przetłuszczania się u nasady.
Olejowanie włosów niskoporowatych ma za zadanie je odżywić, wydobyć naturalny blask i sprawić, że będą bardziej puszyste. Sprawdzą się w tym oleje wnikające, z przewagą kwasów nasyconych, których małe cząsteczki nie obciążą włosów od zewnątrz.
Olejowanie włosów średnioporowatych — polecane oleje:
- olej sezamowy
- olej rycynowy — może delikatnie przyciemnić włosy blond (naturalne i rozjaśniane)
- olej arganowy
- olej ze słodkich migdałów
- olej awokado
- olej makadamia
- olej słonecznikowy
- olej ryżowy
- oliwa z oliwek
- olej z orzeszków ziemnych
Włosy średnioporowate to najpopularniejszy typ włosa. Mogą być proste, falowane lub kręcone i doświadczają bardzo różnych problemów. Jeśli jesteś posiadaczką włosów średnioporowatych, być może borykasz się z nadmiernym przetłuszczaniem i brakiem objętości, ale niekiedy także puszeniem i suchością. Kluczem do sukcesu jest znalezienie balansu w ich pielęgnacji.
Do włosów średnioporowatych polecane są oleje z przewagą kwasów jednonienasyconych. Ich średniej wielkości cząsteczki wygładzą i odżywią włosy bez obciążania.
Olejowanie włosów wysokoporowatych — polecane oleje:
- olej z pestek winogron
- olej z pestek malin
- olej z pestek truskawek
- olej z nasion chia
- olej konopny
- olej lniany
- olej sojowy
- olej z wiesiołka
- olej z czarnuszki
- olej z nasion bawełny
Trzecim typem są włosy wysokoporowate. Bardzo często są to włosy kręcone lub falowane, ze skłonnością do nadmiernego puszenia się. Takie włosy mogą z natury mieć wysokoporowatą budowę albo stać się takie pod wpływem niewłaściwej pielęgnacji i częstych zabiegów fryzjerskich.
Włosy wysokoporowate są suche i szorstkie, dlatego olejowanie ma za zadanie je wygładzić, nabłyszczyć i nadać sprężystość. Najlepiej sprawdzą się w tym oleje niewnikające, z przewagą kwasów wielonienasyconych. Takie oleje mają duże cząsteczki, które odbudowują strukturę włosów, regenerują zniszczenia i tworzą na powierzchni ochronną powłoczkę.
Jak długo olejować włosy?
Czas trzymania oleju na włosach jest indywidualny i zależy od ich potrzeb. Minimalny czas olejowania to 30 minut, a maksymalny to nawet cała noc. Olejowanie na noc ma wiele zwolenniczek — olej działa w trakcie Twojego snu i nie przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności. Więcej o tej metodzie przeczytasz w artykule Olejowanie włosów na noc.
Jeśli dopiero zaczynasz olejować włosy, stopniowo zwiększaj czas olejowania, aby zbadać potrzeby Twoich włosów.
Ile oleju użyć do olejowania włosów?
Ilość oleju potrzebna do olejowania także jest indywidualna i zależy od długości oraz gęstości Twoich włosów. Warto pamiętać, by nie przesadzić z jego ilością — włosy nie mogą ociekać olejem, a zamiast tego powinny być pokryte cienką warstwą produktu. Przeważnie do włosów o średniej gęstości i długości do ramion wystarczy 1-2 łyżki oleju.
Czym zmyć olej z włosów?
Aby zachować odżywcze działanie oleju na dłużej, zmyj olej szamponem bez SLS z łagodnymi środkami myjącymi. Oczyszczając włosy produktem z silnymi detergentami (SLS, SLeS), usuniesz z nich nie tylko olej i zabrudzenia, ale także cenne substancje odżywcze.
Jeśli obawiasz się, że zmywanie oleju z włosów sprawi ci trudność, możesz go wcześniej zemulgować. Potrzebujesz do tego tylko odżywki do włosów, która połączy się z olejem.
Jak łatwo zmyć olej z włosów za pomocą odżywki?
- Zwilż pokryte olejem włosy wodą lub hydrolatem.
- Nałóż odżywkę do włosów i poczekaj ok. 20 minut. Możesz skrócić ten czas do 5-10 minut, jeśli się spieszysz lub Twoje włosy mają skłonność do obciążania, albo wydłużyć nawet do godziny — jeśli chcesz jeszcze bardziej odżywić włosy.
- Zmyj olej i odżywkę delikatnym szamponem.
Efekty olejowania włosów
Jakich efektów olejowania możesz oczekiwać? Nawet po pierwszym olejowaniu włosy będą bardziej błyszczące, gładkie i odżywione. Regularne olejowanie poprawi kondycję Twoich włosów, wzmocni je i sprawi, że będą bardziej odporne na uszkodzenia i działanie czynników zewnętrznych.
Efekty olejowania dotyczą nie tylko włosów, lecz także skóry głowy. Regularne olejowanie poprawia stan naskórka i reguluje wydzielanie sebum. Oleje odżywiają także cebulki, sprawiając, że włosy mniej wypadają i szybciej rosną.
Olejowanie to jeden ze znanych i cenionych sposobów na przyspieszenie wzrostu włosów. Przeczytaj więcej w naszym wpisie 10 sprawdzonych sposobów na porost włosów.
Efektem olejowania jest także większa elastyczność i sprężystość włosów. Regularne olejowanie podkreśli formę włosa — wygładzi proste włosy oraz polepszy skręt loków i fal.
Jakie efekty możesz zaobserwować po miesiącu regularnego olejowania?
- włosy wyglądają zdrowiej, są lśniące i gładkie,
- zmniejsza się puszenie włosów,
- skóra głowy wolniej się przetłuszcza, a Twoja fryzura dłużej zachowuje świeżość,
- zmniejsza się łupież i problemy skóry głowy,
- włosy zaczynają szybciej rosnąć,
- pojawiają się nowe włosy (tzw. baby hair),
- włosy mniej wypadają,
- loki i fale są podkreślone i łatwiej się układają,
- włosy są mocniejsze, rzadziej się łamią, a końcówki mniej się rozdwajają.
Pamiętaj, że olejowanie to nie wszystko. Aby zadbać o swoje włosy i zwiększyć efekty olejowania, warto na co dzień używać delikatnych szamponów naturalnych, od czasu do czasu wykonywać peeling skóry głowy, a także regularnie stosować odżywki i maski do włosów.
Olejowanie to ważny krok ku świadomej pielęgnacji i pięknym włosom. Gratulujemy, że go wykonałaś!