10 sprawdzonych sposobów na porost włosów
Minął miesiąc od wizyty u fryzjera, a Ty już marzysz o powrocie do długich włosów? Albo walczysz z wypadaniem włosów i chciałabyś je wzmocnić oraz szybko nadrobić straty? Poznaj kilka podstawowych zasad i najpopularniejszych, naturalnych sposobów na szybszy wzrost włosów. Czasami proste zmiany w codziennej pielęgnacji i wzbogacenie jej o wcierkę albo olejek sprawią, że już po miesiącu zobaczysz pierwsze efekty. Co więcej, część pomocnych produktów znajdziesz we własnej kuchni albo w najbliższym sklepie spożywczym.
Wskazówka na start!
Zazwyczaj nasze włosy rosną około 1 cm w ciągu miesiąca, ale dzięki poniższym metodom możesz liczyć na comiesięczny przyrost o nawet 3 - 4 cm. Zanim zaczniesz wprowadzać zmiany w pielęgnacji, warto zmierzyć swoją aktualną długość włosów. Łatwiej będzie Ci sprawdzać efekty, kontrolować, co najlepiej działa na Twoje włosy, a przede wszystkim — motywować się do dalszych działań. Zaczynamy!
1. Zmień nawyki mycia włosów
Mokre włosy są szczególnie narażone na uszkodzenia, dlatego podczas mycia traktuj je wyjątkowo delikatnie. Dzięki temu nie tylko zmniejszysz ilość wypadających włosów, ale także skutecznie oczyścisz skórę głowy, bez narażania cebulek włosów na osłabienie.
Przed przystąpieniem do mycia rozczesz włosy, dzięki czemu łatwiej zaaplikujesz na skórę głowy wszystkie produkty. Masz proste włosy? Czesz je na sucho. Jeżeli jednak jesteś właścicielką fal lub loków, zawsze rozczesuj je na mokro, po zwilżeniu wodą tuż przed myciem i nałożeniu odżywki, która dodatkowo je zabezpieczy.
Zwróć uwagę na temperaturę wody. Zbyt gorąca woda nie tylko osłabia włosy i skórę głowy, ale także otwiera łuski włosa, przez co mogą stać się szorstkie w dotyku i podatne na uszkodzenia. Najlepsza do mycia włosów będzie letnia, przyjemnie ciepła woda. Pod koniec mycia przy spłukiwaniu odżywki, możesz delikatnie zmniejszyć temperaturę wody, aby domknąć łuski włosa.
Podczas mycia skup się na skórze głowy — to ona wymaga największego oczyszczenia. Włosom na długości, a szczególnie ich końcówkom, do codziennego mycia wystarczy piana spływająca z czubka Twojej głowy. Unikaj także tarcia włosów i drapania skóry głowy. Po wymyciu delikatnie odsącz z włosów nadmiar wody, najlepiej używając do tego ręcznika z mikrofibry albo bawełnianej koszulki.
Zrezygnuj z nakładania szamponu bezpośrednio na skórę głowy. Dzięki temu mycie będzie delikatniejsze, łatwiej i równomiernie rozprowadzisz produkt po skórze głowy i oszczędzisz ilość używanego szamponu. Szampon nałóż w zagłębienie dłoni i delikatnie spień, mieszając go z odrobiną wody. Jeśli masz wrażliwą skórę głowy i bardzo osłabione włosy, możesz zastosować także kubeczkową metodę mycia włosów: w kubeczku lub butelce (np. po zużytym szamponie) rozcieńcz szampon z wodą i wstrząśnij, aby wytworzyć pianę. Następnie nałóż ją na czubek głowy i rozpocznij mycie.
2. Regularnie rób peeling skóry głowy
Peeling skóry głowy to ważny i wciąż niedoceniany element pielęgnacji. Peeling dokładnie oczyści z martwego naskórka i wszelkich zanieczyszczeń, a także pobudzi cebulki włosów do wzrostu. Warto więc go wykonywać mniej więcej raz w tygodniu i połączyć z kilkuminutowym masowaniem skóry głowy.
Dzięki regularnemu stosowaniu peelingu włosy zaczynają szybciej rosnąć, są odbite u nasady i wolniej się przetłuszczają. Do peelingu możesz użyć gotowych produktów, np. łagodzącego peelingu z kwasem salicylowym Vianek albo enzymatycznego szamponu kawowego Wake it up Anwen. Rolę peelingu może też spełnić delikatnie złuszczające, czarne mydło Savon Noir.
Jeśli chcesz zacząć przygodę z peelingiem już teraz, a nie masz pod ręką odpowiedniego kosmetyku, możesz także przygotować domowy peeling mechaniczny. Do swojego szamponu dodaj na przykład 2-3 łyżki cukru trzcinowego albo mielonej kawy i taką mieszanką wymyj skórę głowy. Domowy peeling także spełni swoją podstawową funkcję: pomoże zetrzeć martwy naskórek i oczyścić skórę głowy. Po peelingu dokładnie spłucz drobinki cukru lub kawy dużą ilością wody.
3. Sięgnij po olejki stymulujące wzrost włosów
Jeśli szczególnie zależy Ci na zapuszczaniu włosów, możesz wybrać jeden z olejków specjalnie do tego przeznaczonych. Są to mieszanki kilku rodzajów olejów oraz ekstraktów z ziół i roślin, które wzmacniają włosy i wspomagają ich szybszy wzrost.
Olejek stymulujący wzrost włosów należy przede wszystkim stosować na skórę głowy — to tam mieści się fabryka naszych włosów. Jednak możesz nakładać je także na długość, w celu odżywienia, wzmocnienia i dodania włosom blasku. Jaki olej do włosów wybrać?
- Olejek stymulujący wzrost włosów Khadi — ziołowy olejek o bogatym składzie, oparty na bazie oleju sezamowego, rycynowego i kokosowego. Zawiera liczne indyjskie zioła, m.in. wzmacniającą amlę (indyjski agrest), zapobiegający wypadaniu włosów bhringaraj i brahmi, które nadaje włosom sprężystość i łagodzi problemy skórne. Pomaga widocznie przyspieszyć wzrost włosów, zmniejszyć ich wypadanie i wzmocnić.
- Olejek do włosów Sesa — oparty na oleju kokosowym, sezamowym i mleku. Zawiera też kilkanaście odżywczych ziół, w tym ekstrakt z amli, brahmi, henny i indygo. Olejek Sesa powstaje według procesu, podczas którego zioła łączone są najpierw z mlekiem, a następnie aktywowane poprzez mieszankę pięciu olejków.
- Wzmacniający olejek do włosów Khadi Amla — kolejny ziołowy olejek, który odżywia mieszki włosowe i łagodzi podrażnioną skórę głowy. Oparty jest na oleju słonecznikowym i wysokiej zawartości amli, która tradycyjnie nazywana jest „owocem dla włosów”. W olejku kryje się także lodhra, tulsi i neem, czyli indyjskie zioła odpowiedzialne za pielęgnację skóry: działają przeciwłupieżowo, kojąco i nawilżająco. Olejek zawiera też ekstrakt z henny.
- Olej rycynowy — słynny na całym świecie olej, który wzmacnia włosy od cebulek po same końce, regeneruje rozdwojone końcówki, nabłyszcza i zmniejsza skłonność do puszenia.
4. Używaj delikatnego szamponu bez SLS
Możesz wybrać na przykład wzmacniający szampon Khadi z amlą z bogatym bukietem ziół, który uzupełni kurację olejkiem tej samej firmy. A jeśli lubisz wielofunkcyjne kosmetyki, wybierz miodowe lub cedrowe mydło do włosów i ciała Babci Agafii. Oba mydła delikatnie myją i pielęgnują włosy, a przy tym idealnie nadają się na wyjazdy, gdy chcesz umyć ciało i włosy tym samym produktem.
5. Wykonuj masaż skóry głowy
Masaż towarzyszący myciu włosów pozwoli również dokładnie pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Nadmiar sebum, kurz i brud, a także pozostałości po kosmetykach pielęgnacyjnych lub stylizatorach blokują wzrost nowych włosów i obciążają cebulki. W efekcie włosy stają się słabsze, oklapnięte i zaczynają wypadać. Dzięki masażowi podczas mycia przygotujesz swoją skórę głowy na przyjęcie kolejnej porcji odżywienia.
6. Wcieraj wcierki na porost włosów
Jak nałożyć wcierkę na skórę głowy? Choć może wydawać się to trudne, aplikację ułatwi atomizer albo zakupiona w aptece strzykawka bez igły. Jeśli nie masz bardzo gęstych włosów, skutecznie nałożysz wcierkę na skalp tylko za pomocą dłoni.
Jaką wcierkę do włosów wybrać? Jedną z najpopularniejszych wcierek jest klasyczna wcierka Banfi oraz jej pokrzywowa lub łopianowa siostra. Składy wcierek Banfi są oparte na alkoholu, dzięki czemu skuteczniej działają zawarte w nich substancje odżywcze.
Jeśli jednak masz wrażliwą skórę głowy, w roli wcierki sprawdzą się również lżejsze, bezalkoholowe produkty: na przykład wzmacniająca mgiełka Khadi z ekstraktami z indyjskich ziół i nawilżającym aloesem albo normalizujący tonik-wcierka Vianek, który dodatkowo przedłuża świeżość fryzury pomiędzy myciami.
Przy stosowaniu wcierki ważna jest regularność. Można ją stosować nawet codziennie, jeśli wcieranie nie obciąża włosów, albo przed każdym myciem włosów.
7. Zrób drożdżową kurację przyspieszającą wzrost włosów
- przyspieszają wzrost włosów i hamują ich wypadanie,
- regulują pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu włosy dłużej zachowują świeżość, a cera wolniej się przetłuszcza,
- wzmacniają włosy, paznokcie i skórę,
- dbają o kondycję cery, przyczyniając się do leczenia wyprysków i trądziku.
Drożdże warto stosować nie tylko w formie maseczki na włosy, ale także od wewnątrz. Regularne picie drożdży zapewni ci najlepsze efekty i już po miesiącu możesz zaobserwować szybszy wzrost włosów. Jeśli nie chcesz sama przygotowywać drożdży, możesz skorzystać z gotowych produktów: na przykład drożdżowej maski pobudzającej wzrost włosów albo drożdży w tabletkach.
Dowiedz się więcej o działaniu drożdży i przeczytaj nasz artykuł: Drożdże na włosy, cerę i paznokcie. Jak je stosować?
8. Sięgnij po zioła wzmacniające włosy
9. Bądź delikatna dla swoich włosów
Nawet drobne działania, lecz powtarzane codziennie, mogą w znaczący sposób przyczyniać się do osłabiania włosów i ich cebulek, powstawania mechanicznych uszkodzeń w ich strukturze, a w konsekwencji do zwiększonego wypadania. Zrób mały rachunek sumienia: czy w tych wszystkich czynnościach jest coś, co mogłabyś robić delikatniej i ostrożniej?
10. Sięgnij po naturalne farby do włosów
Jeśli więc farbujesz włosy chemicznymi farbami i jeszcze tego nie zrobiłaś, przyjrzyj się naturalnym metodom farbowania. Są to produkty, które nie tylko nadadzą nowy, trwały kolor Twoim włosom, ale także widocznie je odżywią. Indyjskie zioła, na których oparty jest skład farb, pozytywnie wpływają także na skórę głowy. Odżywiają cebulki, łagodzą problemy skórne, a tym samym przyczyniają się do szybszego wzrostu nowych włosów.
Jedną z opcji są henny, czyli ziołowe farby do włosów, które nie tylko nadadzą nowy kolor, ale także pogrubią i odżywią włosy. Jak działają? Barwnik z ziołowych farb wnika w głąb włosa i wiąże się z keratyną, naturalnie w ten sposób pielęgnując włosy.
Naturalne farbowanie jest możliwe także bez henny — sprawdź na przykład naturalne farby do włosów Tints of Nature, które nie zawierają amoniaku i innych, szkodliwych substancji.
Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki za szybkie efekty!