Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zdrowie: 7 prostych zasad ajurwedy

2011-02-08
Zdrowie: 7 prostych zasad ajurwedy

Droga do zdrowia i długowieczności wcale nie musi opierać się na drakońskich dietach, zażywaniu drogich witamin czy poddawaniu się operacjom plastycznym. W ajurwedzie to siedem bardzo prostych zasad. Medycyna starohinduska podpowiada, że wystarczy zwrócić uwagę na parę czynności, które wykonujemy rutynowo każdego dnia i wprowadzić drobne zmiany w naszym stylu życia poczynając od oddechu.


Uspokój oddech

Oddychanie to proces niezbędny do życia, pierwsza czynność jakiej uczymy się po przyjściu na świat. Nie powinno więc dziwić, że coś, co robimy 22 tysiące razy dziennie, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. W medycynie ajurwedyjskiej oddech spełnia kluczową rolę w zachowywaniu zdrowia- to dzięki tej prostej czynności zwiększamy naszą pranę- wewnętrzną energię życiową. Pobieranie powietrza powinno odbywać się powoli, głęboko. Takie oddychanie wywołuje automatycznie uczucie relaksu, doskonale dotlenia krew i komórki naszego ciała. W ciągłym pośpiechu zapominamy o prawidłowym oddechu, przez co nie potrafimy opanować stresu, któremu sprzyja właśnie płytki i szybki oddech. Zwracajmy zatem uwagę na to, jak oddychamy. Przede wszystkim w sytuacjach stresowych, przed spaniem i po przebudzeniu. W ajurwedzie nauka właściwego oddychania to pranayama- zestaw ćwiczeń pozwalający doskonale opanować głęboki, spokojny, zdrowy oddech


Pij wodę

W tym temacie i medycyna konwencjonalna, i niekonwencjonalna mają podobne zdanie- woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Ma wpływ na cały organizm- na krew, nawilżenie skóry, komórek ciała, na trawienie, dobre samopoczucie. Jeśli dostarczamy jej zbyt mało, skazujemy się na bóle głowy, spadek energii, osłabienie. Ajurweda nie ustala minimalnej ilości płynów, jaką powinniśmy wypijać każdego dnia. Wszystko zależy od potrzeb każdego człowieka z osobna. Jeśli mamy wątpliwości czy dostarczamy organizmowi tyle wody, ile potrzebuje, spójrzmy na …swój mocz. Jeśli nie jest klarowny, powinniśmy pić więcej. Jeśli jest, oznacza to, że organizm ma tyle wody, ile mu potrzeba. Pijmy wodę często, w małych ilościach i bez żadnych obaw. Tego płynu nie da się przedawkować.


Dieta według doszy

Prawidłowa dieta powinna być ustalana według psychofizycznego typu, tzn. doszy, jaką każdy z nas reprezentuje (vaty, pitty bądź kaphy). Ajurweda podpowiada również, by wsłuchiwać się w nasz organizm, który sam nam powie czego potrzebuje, a czym karmić się nie chce. Medycyna starohinduska nie ustanawia jednej jedynej zdrowej diety dobrej dla wszystkich. Byłoby to zupełnie niemożliwe ze względu na to, jak ludzie są różnorodni. Jednak ogólną podstawą jest spożywanie świeżych potraw, nie przetwarzanych, powstałych w sposób jak najbardziej naturalny. Ważne jest, by posilać się z uwagą, nie w pośpiechu. Należy wydzielić sobie odpowiednią ilość czasu na posiłki, traktować je jak świętość, przygotowywać z uwagą i szacunkiem, bo tylko wtedy przetworzą się one w substancję zwaną ojas- esencję życia, ostateczny produkt jedzenia i trawienia odżywiający nasz organizm.


Sypiaj regularnie

Ajurweda kładzie duży nacisk na pilnowanie odpowiednich dla każdego z osobna godzin snu, po to by dać naszemu ciału odpocząć, zregenerować, a myślom podarować chwilę wytchnienia i relaksu. Sen jest niezbędny, jego brak może doprowadzić do depresji, rozdrażnienia i osłabienia. Poza tym nieodpowiedni sen- krótki, przerywany sprzyja gromadzeniu się amy i źle wpływa na trawienie. Ajurweda proponuje, by kłaść się spać w godzinach najbardziej produktywnych, czyli przed 22, a wstawać przed 6 rano.


Ruszaj się

Codzienna, fizyczna aktywność jest niezbędna dla dobrego samopoczucia i zadowolonego, czyli zdrowego ciała i umysłu. W zależności od doszy, która w nas dominuje, należy wybrać odpowiednie ćwiczenia. Dla Kaphy zaleca się aerobik, jogging, tenis. Pływanie jako letnia aktywność, narty jako zimowa to sportowa recepta dla Pitty. Spacer (min. 20min dziennie) i joga to idealne aktywności dla każdego, gdyż są najzwyczajniej uniwersalne i odpowiadają na potrzeby każdego typu psychofizycznego. Ćwiczyć najlepiej jest codziennie rano, by nabrać energii na cały dzień.


Zachowaj czystość

Bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania jest wyzbywanie się z organizmu nagromadzonych toksyn- amy. Ama jest zalążkiem wszelkich schorzeń, dlatego powinno się unikać czynników powodujących jej zaleganie w organizmie oraz co jakiś czas usuwać ją ze swojego wnętrza. Ajurweda proponuje wiele sposobów oczyszczania, od skomplikowanej panchakarmy odbywającej się pod kontrolą doświadczonego lekarza ajurwedy, po najprostsze- prawidłowy oddech który oczyszcza płuca i wzmacnia system oddechowy, picie dużej ilości wody, która wypłukuje toksyny. Wszystkie wyżej wymienione sposoby na utrzymanie zdrowia i dobrego samopoczucia są działaniami zapobiegającymi powstawaniu amy.


Medytacja

Poświęcenie 30minut każdego dnia na medytację daje niesamowite efekty. To relaks dla ciała, duszy, zmysłów i serca. Przede wszystkim to bardzo skuteczna broń w walce ze stresem. Jest to chwila, kiedy można odzyskać równowagę, opanować się, oczyścić myśli i zredukować napięcie nagromadzone w ciągu całego dnia. Medytację można uprawiać rano i/lub wieczorem w spokojnej atmosferze, zwróconym w stronę wschodu lub północy. Metod medytacji jest bardzo wiele, nie jest to trudna sztuka do opanowania. Przed medytacją należy pamiętać o kilku minutach prawidłowego oddechu, a po niej- o chwilowym odpoczynku zanim powrócimy do codziennych zajęć.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2011
pixel