Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wypadanie włosów: przyczyny

2012-10-02
Wypadanie włosów: przyczyny

Wypadanie włosów jest naturalną koleją rzeczy. Włosy rosną, przez pewien czas istnieją na naszej głowie, aż w końcu wypadają. Codziennie tracimy od 50 do 100 włosów. I taką ilością wypadanych włosów nie należy się przejmować. Dopiero, gdy zauważamy na grzebieniu całą masę włosów (powyżej 100 sztuk) i sprawa nabiera niepokojącego tempa, powinniśmy szukać pomocy.

Problem z włosami w dzisiejszych czasach dotyka prawie każdego z nas. Wypadające garściami przy czesaniu, znajdowane rano na poduszce na ubraniu - to codzienny widok. O ile zjawisko to nie przybierze na intensywności, nie musimy się nim martwić - każdy włos ma ograniczoną długość życia i fazy wzrostowe:

  1.     Faza wzrostu (anagenowa). Może trwać od 2-6 lat. Na głowie zdrowego człowieka 90% włosów znajduje się w tej właśnie fazie.
  2.     Faza przejściowa/inwolucji (katagenowa). W tej fazie włos przestaje rosnąć. Mieszek włosowy kończy aktywność i zaczyna się kurczyć.
  3.     Faza wypadania/spoczynku (telogenowa). Trwa kilka miesięcy. W tej fazie włos obumiera i przemieszcza się w kierunku powierzchni skóry, gdzie w końcu zostaje z niej wypchnięty.


Utrata codziennie pewnej liczby włosów jest więc czymś normalnym. Powód do niepokoju mamy wówczas, kiedy ilość wypadających włosów przekroczy 100 dziennie. Wówczas możemy już mówić o łysieniu. Dlaczego tak się dzieje i czy można temu zapobiec?
 

Hormony

Najczęściej - w około 95 % wypadków - przyczyną utraty włosów są hormony. Łysienie w większym stopniu i we wcześniejszym wieku dotyczy mężczyzn niż kobiet. Czynnikiem sprzyjającym temu procesowi jest męski hormon dihydrotestosteron (DHT). A dokładnie ich pochodna zwana dihydrotestosteronem (DHT). Wrażliwe na nią mieszki włosowe kurczą się i zamiast mocnych, długich włosów, zaczynają produkować coraz cieńsze i bardziej delikatne, aż w końcu tylko delikatny meszek, taki sam, jaki porasta nos czy czoło. Skłonność do wrażliwości na tę substancję jest dziedziczna. Wypadanie włosów nasilają także zaburzenia hormonalne dotyczące kory nadnerczy, tarczycy, przysadki, gruczołów płciowych. Bardzo często włosy wypadają po ciąży - w okresie ciąży hormony powstrzymują wypadanie włosów, a gdy ich wydzielanie ustaje, wówczas czupryna się przerzedza.

Stres

Wiąże się z poprzednią przyczyną wypadania włosów, gdyż generuje wydzielanie pewnych hormonów (takich jak prolaktyna), które przyczyniają się do tego zjawiska.

Choroby

Musimy pamiętać jednak, że hormony nie odpowiadają za wszystko. Jeśli nasz organizm ogólnie jest w złym stanie, wypadanie włosów nie jest niczym dziwnym. Dlatego przed rozpoczęciem kuracji hormonalnej należy się upewnić, czy łysienie nie jest spowodowane jakąś chorobą lub przyjmowanymi lekami. Nadmierne wypadanie włosów w trakcie trwania i po przebyciu chorób zakaźnych wywołane jest przede wszystkim gorączką oraz przyjmowaniem leków. Łysienie polekowe wywołują m.in. leki cytostatyczne i immunosupresyjne stosowane obecnie nie tylko w schorzeniach nowotworowych (w dermatologii wykorzystuje się je np. w ciężkich odmianach łuszczycy, kolagenozach układowych, pęcherzycach). Także leki przeciwtarczycowe, przeciwkrzepliwe czy też środki antykoncepcyjne mogą powodować wypadanie włosów. Z łysieniem spotykamy się także w przebiegu chorób nerwicowych.

Niewłaściwa dieta

Stan naszych włosów wiąże się także z tym, co jemy. O tej prostej prawdzie często zapominają panie (i panowie) energicznie biorący się za odchudzanie za pomocą cud-diet, mających przynieść rzekomo cudowne skutki, ale nie uwzględniających zapotrzebowania organizmu na produkty odżywcze. Reżim dietetyczny przynosi często zamiast pożądanej utraty wagi mało przyjemne efekty uboczne, w tym także osłabienie i wypadanie włosów. Ta przyczyna łysienia jest bardzo prawdopodobna zwłaszcza wtedy, gdy dieta jest uboga w białka, aminokwasy, a także żelazo lub cynk.

Zatrucia

Do wypadania włosów z przyczyn toksycznych dochodzi przede wszystkim w wyniku zatrucia, np. talem, arsenem, rtęcią. Charakterystyczny objaw zatrucia talem to łysienie poprzedzone czernieniem mieszków włosowych. Obecnie ten środek jest rzadziej spotykany, dawniej był częstym składnikiem trucizn przeciwko gryzoniom. Arsen również wchodził w skład trucizn na gryzonie, stosowany był również produkcji półprzewodników i impregnacji drewna. Rtęć stosowana jest do wypełniania termometrów oraz produkcji niektórych farb.

Zabiegi fryzjerskie

Szpikując włosy rozmaitymi chemicznymi środkami do pielęgnacji, również przyczyniamy się do ich intensywnego wypadania. Detergenty wchodzące w skład szamponów, lakierów, pianek do włosów, płynów do trwałej itp. powodują osłabienie i utratę włosów. Inną przyczyną może być także fryzura, wywołująca nadmierne napięcie włosów (np. kucyk czy kok). Wówczas należy zmienić uczesanie, żeby nie doszło do trwałego zaniku meszków a w konsekwencji wyłysienia.

Palenie tytoniu

To kolejna przyczyna wypadania włosów. Przy nałogu nikotynowym narażone są one na szkodliwe substancje dostarczane zarówno z zewnątrz (dym!) jak i od wewnątrz organizmu.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2012
pixel