Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wypadanie włosów - fakty i mity

2017-08-12
Wypadanie włosów - fakty i mity
Wszyscy chcemy, aby nasze włosy były piękne i atrakcyjne, jednak wciąż znamy wiele mitów, powodujących niechciane skutki. Aby wyjaśnić, przedstawiamy kilka faktów i mitów.

Mit: Gen męskiego schematu łysienia pochodzi tylko i wyłącznie od matki. Fakt: Prawda jest taka, że geny mogą być przekazywane zarówno przez matkę, jak i ojca.

Mit: Wypadanie około 100. włosów dziennie jest całkowicie normalne. Fakt: To prawda tylko, jeżeli nie posiadasz MĘSKIEGO SCHEMATU ŁYSIENIA (MPB). Włosy, które wypadają, wkrótce zostaną zastąpione nowymi, wyrastającymi z mieszków włosowych. Jednakże, jeśli cierpisz na MPB, nawet tracenie „normalnej” ilości włosów może być powodem do zmartwienia, ponieważ wiele z tych włosów może być wyrzucane przez mieszki włosów, które są w fazie zmniejszania się, w związku z czym, włosy powstające w tych mieszkach będą coraz cieńsze, aż w końcu mieszki nie będą dłużej zdolne do produkcji włosów zdrowych włosów. Następnie mieszki obumrą, co wiąże się w zaprzestaniem produkcji włosów.

Mit: Można zwiększyć ilość mieszków włosowych używając medykamentów lub innych metod. Fakt: Nie. Liczby oraz średnicy mieszków włosowych nie można kontrolować – jest to dziedziczne.

Mit: Ścinanie lub mycie włosów sprawi, że będą rosnąć szybciej i zwiększą swoją objętość. Fakt: Nie. Włosy rosną średnio 1-1,5cm miesięcznie. Ponieważ podstawa i cała długość włosa jest grubsza od jego końcówki, włosy po ścięciu mogą tylko chwilowo wydać się grubsze. Jednakże ścinanie włosów nie ma żadnego wpływu na ilość włosów produkowanych przez mieszki.

Mit: Włosy nieścinane rosną cały czas dłuższe i dłuższe. Fakt: Nie. Długość włosów zależy od naturalnego cyklu każdego człowieka. Im dłuższy jest etap wzrostu, tym dłuższe mogą urosnąć włosy. Jeśli masz krótszy etap wzrostu, twoje włosy będą wypadać, zanim osiągną określoną długość, będą rosły tylko do danej długości. Długość trwanie tego etapu jest dziedziczna, zależy też od sposobu odżywiania.

Mit: Noszenie czapki powoduje wypadanie włosów. Fakt: Jeśli nie nosisz zbyt ciasnej czapki, która blokuje swobodny przepływ krwi, noszenie jej nie spowoduje wypadania włosów. Jednak pot, pyłki kurzu i skóry mogą spowodować pogorszenie ich kondycji.
 
Mit: Łysi mężczyźni są bardziej sexy. Fakt: Nie ma żadnych powodów na nadmiar testosteronu i innych hormonów w ciałach łysych mężczyzn. Pogląd, że łysina sprawia, że jesteś bardziej męski niż mężczyzna z głową w pełni owłosioną niestety nie ma poparcia naukowego.

Mit: Jeśli będziesz zbyt często myć włosy, wyłysiejesz. Fakt: Częste mycie włosów nie ma ani pozytywnego ani negatywnego efektu. Jednak powinno się używać naturalnych szamponów na bazie ziół, odpowiednich do danego problemu.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2017
pixel