Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wskazówki dotyczące farbowania henną

2011-12-12
Wskazówki dotyczące farbowania henną

Zamieszczamy kilka przydatnych porad dotyczących farbowania włosów farbami naturalnymi, na bazie henny. Wskazówki te odpowiedzą na pytania na temat farbowania odrostów, siwych włosów, jak uniknąć zbyt ciemnych końcówek oraz jak wzmocnić intensywność koloru włosów.


Farbowanie odrostów

Jeśli farbowałaś włosy w przeszłości, prawdopodobnie twoje włosy są dużo ciemniejsze na końcach, niż tuż przy skórze głowy. Żeby uniknąć różnicy koloru przy nasadzie i na końcach włosów, możesz jedynie ufarbować odrosty, a nie całe włosy. Przygotowanie wygląda tak samo jak w przypadku farbowania całej długości włosów. Możesz także podzielić włosy na partie za pomocą spinek. Na każdym paśmie kładź farbę jedynie na pierwsze kilka centymetrów włosów. Jeśli masz starą butelkę, z której można wyciskać farbę, użyj jej. W tym wypadku mieszanka powinna być odrobinę rzadsza, aby łatwo można ją było wycisnąć. Możesz także powiększyć otwór butelki, jeśli jego wielkość utrudnia wyciskanie farby. Czas trzymania farby na włosach znów zależy od odcienia, jaki chcesz osiągnąć oraz struktury włosów.


Specjalne wskazówki dla siwych włosów

Indygo (składnik zawarty w odcieniach Ciemnego Brązu, Czarnego oraz Indygo) może nadać siwym włosom zielony lub niebieski odcień. Aby uniknąć wspomnianego efektu, należy nie używać tych kolorów bezpośrednio na siwe włosy. Niektórzy klienci twierdzą, że farby o odcieniu Ciemny Brąz może być nakładany bezpośrednio na siwe włosy i osiągać odpowiedni rezultat. Jednakże w tym wypadku zaleca się test próbki przed właściwym farbowaniem.

Farbami Khadi można ufarbować siwe włosy na dowolny kolor. Jak wyjaśniliśmy wcześniej, farby Khadi działają jak emalia, wnikają we włosy, tworząc na włosach cienką warstewkę. Oznacza to, ze rezultat jest zależny od wyjściowego koloru włosów. Istnieje także duża różnica między włosami siwymi a naturalnym kolorem włosów.

Henna posiada właściwości ułatwiające farbowanie włosów, jednakże indygo może to utrudnić, szczególnie w połączeniu z siwymi włosami. Indygo także zmywa się szybciej. W związku z tym kolor na siwych włosach może szybciej blednąc, co prowadzi do powstawania niechcianych odcieni. Aby uniknąć powyższych komplikacji, zalecamy farbowanie włosów w dwóch etapach, szczególnie jeśli wybrałaś bardzo ciemny odcień. Dzięki następującym dwóm krokom indygo nada twoim włosom pożądany kolor oraz zapewni jego trwałość nawet na siwych włosach.

Pierwszy krok to ufarbowanie włosów jedną z farb:

  • Naturalna Henna lub
  • Khadi Henna / Amla / Jatropha lub
  • Khadi Henna + Amla

Czas trzymania farby na włosach zależy od struktury włosów, szczególnie jeśli masz cienkie włosy. Zmyj farbę. W kroku drugim na wstępnie pofarbowane włosy możesz użyć dowolny ciemny kolor, który wybrałaś. Farbuj włosy stosując wcześniej wspomnianą metodę. Farba pokryje twoje włosy równą warstwą nadając im upragniony kolor.


Uwagi dotyczące używania proszku Khadi Senna/ Cassia

Khadi Senna / Cassia to odżywka do włosów. Odżywka nie ma działania koloryzującego, może być używana do każdego typu włosów. Przygotuj pastę z proszku Khadi Senna / Cassia w taki sam sposób jak farbę do włosów i nałóż mieszankę na głowę. Khadi Cassia nie farbuje włosów, w związku z czym czas trzymania mieszanki na głowie jest zależny tylko i wyłącznie od ciebie. W rzadkich przypadkach cienkich lub bardzo jasnych włosów Cassia może nadać włosom długo utrzymujący się zielonkawy odcień. Dlatego zalecamy test próbki przed aplikacją.


Efekt kilku warstw – zbyt ciemne końcówki

Przy każdym farbowaniu farba roślinna tworzy kolejną warstwę, dlatego niewykluczone, że końcówki będą ciemniejsze niż włosy u góry głowy. Aby tego uniknąć należy regularnie farbować włosy u góry głowy. W zależności od przerwy między koloryzacjami, struktury włosów, wybranego koloru oraz sposobu pielęgnacji włosów całkowite farbowanie nie powinno być stosowane za każdym razem. Np. w przypadku ciemnych włosów poleca się całkowite farbowanie co trzy koloryzacje – pozostałe jedynie odrosty. Poza tym w celu utrzymania dobrego stanu włosów poleca się stosowanie bezbarwnego KHADI Senna Cassia.


Dodatkowe instrukcje a propos stosowania ziołowych farb Khadi

Intensywność odcieni czerwonych mogą zostać wzmocnione poprzez dodanie do farby dwóch łyżek stołowych soli lub soku z cytryny. Możesz również dodać dwie łyżki stołowe soku z jabłek. Przykryj rozrobioną farbę folią i umieść w ciepłym miejscu; zalecamy okres 12. godzin w temperaturze pokojowej. Czas przechowywania pasty zależy od temperatury. Jeśli temperatura jest wysoka, barwnik szybciej zostanie uwolniony. Kwas uwalnia kolor warstwowo co może być wyraźnie zaobserwowane. Oznacza to, ze farba ma ciemniejszy kolor na wierzchu niż w niższych warstwach. Możesz sprawdzić czy dostateczna ilość barwnika została wytworzona. Użycie kwasku cytrynowego przy farbowaniu ma swoje zalety. Kwasek intensyfikuje kolor; nie musisz także nakładać farby dopóki jest ciepła, ponieważ barwnik został już uwolniony.

Indygo jest jednak wyjątkiem, ponieważ nie działa skutecznie w połączeniu z kwasami. Jeśli farba, która wybrałaś to mieszanka henny i indygo, jedynie hennę zmieszaj z kwaskiem. Zmieszaj indygo z henną i kwaskiem tuż przed użyciem.

Możesz mieszać kolory wedle uznania. Dodając indygo przyciemnisz swoje włosy, za pomocą henny Khadi uzyskasz rudawy odcień, natomiast dzięki Khadi Senna / Cassia - jaśniejszy.

Wszystkie farby Khadi mogą być rozrabiane z letnią wodą i pozostawiane w ciepłym miejscu na 12 godzin (nie należy w takim wypadku używać kwasów). Im dłużej farba będzie stała, tym bardziej rudy będzie odcień.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2011
pixel