Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Triphala - potrójna moc natury

2015-07-15
Triphala - potrójna moc natury

Przede wszystkim ta prosta ziołowa formula oczyszcza i odżywia układ trawienny, reguluje pracę jelit i pomaga tym samym w usuwaniu zbędnego tłuszczu i toksyn nagromadzonych w organizmie, co już jest właściwą drogą do utrzymania zdrowia. Co więcej, Triphalę można określić jako łagodny środek przeczyszczający, który znacząco przyczynia się do usprawnienia działania układu wydalniczego. Jest specyfikiem idealnym dla osób walczących ze znaczną nadwagą lub chcących stracić kilka zbędnych kilogramów.

Ze względu na swoje właściwości detoksykacyjne, mieszanka ta stosowana jest w ajurwedyjskich terapiach odmładzających zwanych rasayana. Oprócz tego, że Triphala pobudza przemianę materii i poprawia trawienie, działa także zbawiennie na układ krwionośny- obniża podwyższone ciśnienie krwi, zwiększa ilość czerwonych krwinek, usprawnia krążenie.

Triphalę stosuje się w leczeniu takich chorób jak: zapalenie jelita, owrzodzenie żołądka, zapalenie wątroby, bronchit, anemia, żółtaczka, hemoroidy, gościec, osteoporoza czy obstrukcje. Jest również świetnym regulatorem poziomu cukru we krwi, dlatego z powodzeniem stosuje się ten indyjski specyfik przy leczeniu cukrzycy. Triphala ma bardzo korzystny wpływ na oczy, paznokcie, włosy oraz skórę. Jej oczyszczające właściwości trójziolowej mieszanki powodują, że skóra nabiera naturalnego, zdrowego blasku.

Ten popularny, indyjski lek wspomaga także system odpornościowy, wzmacnia mięśnie oraz serce, poprawia ogólną kondycję organizmu, wzmaga siły witalne. Umożliwia również lepsze przyswajanie substancji odżywczych, a dzięki amli jest niesamowicie bogatym źródłem witaminy C. Triphala sprzyja powstawaniu „ojas”, ostatecznego produktu trawienia, wyjątkowej substancji, która dociera do każdej komórki naszego ciała, odżywia je, a w konsekwencji zapewnia zdrowie psychiczne i fizyczne.

Jest skuteczna w walce z najróżniejszymi wirusami i bakteriami, chroni przed infekcjami, wykazuje działanie przeciwzapalne. Poza tym Triphala zmniejsza guzy nowotworowe i zwalcza komórki rakowe. Potwierdzają to raporty kilku indyjskich uniwersytetów oraz Centrum Badawcze Atomic w Mumbaju. Nic dziwnego więc, że Triphala wykazuje tak niesamowite właściwości, skoro w jej skład wchodzą trzy tak wyjątkowe zioła. Przyjrzyjmy się każdemu z osobna:
Amla/Amalaki/(Emblica officinalis)/Agrest indyjski

Amla to drzewo wielkości od 8-10 metrów, o szarej korze, porastające tereny Indii. Każda część tej niezwyklej rośliny (korzeń, liście, owoce, kora, kwiaty) jest używana jako składnik wielu różnych ajurwedyjskich ziołowych mieszanek leczniczych, także kosmetyków pielęgnacyjnych. Indyjski agrest zawiera sześć razy więcej witaminy C niż pomarańcza i to czyni go jej najbogatszym, naturalnym źródłem. Oprócz tego można znaleźć w amli także wapń, fosfor, tiaminę, ryboflawinę, karotynę, węglowodany i żelazo. Amalaki wspomaga budowę nowych tkanek, zwiększa ilość czerwonych krwinek we krwi, wzmaga apetyt, poprawia trawienie, co za tym idzie- działa kojąco na kwasy żołądkowe. Świetnie rozwiązuje wszelkie problemu trawienne, co jest istotne zwłaszcza dla osób o dominującej doszy Pitta. Amla działa na organizm także oczyszczająco, pobudza wydalanie amy z organizmu, reguluje pracę wątroby, obniża poziom cholesterolu we krwi. Wspomaga także system nerwowy, poprawia pamięć. Indyjski agrest zwalnia proces starzenia i siwienie, energetyzuje, dodaje sił witalnych. Oczyszcza jamę ustną, wzmacnia zęby, także włosy i paznokcie. Amla działa leczniczo przy zapaleniu spojówek, osłabionym widzeniu oraz wielu innych schorzeniach oczu. Poza tym amla jest przydatna w leczeniu takich chorób i dolegliwości jak: anemia, przeziębienia, krwawienie dziąseł, artretyzm, obstrukcje, cukrzyca, nieżyt żołądka, zapalenie wątroby, niestrawności, osteoporoza, gruźlica, alergie, ogólne osłabienie, hemoroidy.
Haritaki/Terminalia chebula/Myrobalan

Legenda głosi, że Indra pijąc nektar w niebie, uronił nieuważnie jego kroplę. Odrobina boskiego napoju spadła na ziemię, a z niej wykiełkowała roślina o niesamowitych właściwościach- Haritaki. nNic dziwnego zatem, że istnieje przekonanie, jakoby owoce tego indyjskiego drzewa są uznawane za remedium na wszelkie możliwe schorzenia. Niezwykłość haritaki polega także na tym, że zawiera w sobie wszystkie smaki oprócz jednego- słonego. Substancja zawarta w ekstrakcie z haritaki posiada właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne, zwalcza bakterie E.coli, odpowiadające za wiele poważnych dolegliwośi. Haritaki jest nieocenione w leczeniu chorób żołądka, np. wrzodów. Reguluje ruchy perystaltyczne, oczyszcza układ trawienny, usprawnia metabolizm, hamuje skurcze jelit. Haritaki znajduje zastosowanie w leczeniu odmy, chorób serca, śledziony, wątroby, anemii, hemoroidów, bronchitu, chorób pęcherza, astmy, zapalenia gardła, chorób oczu, także rozwolnień, wymiotów, chrypy a nawet czkawki, zwalcza  grzybicze infekcje skórne. Haritaki przejawia silne właściwości antynowotworowe, okazuje się pomocne w zwalczaniu wirusa HIV. Stosowane jest również jako lek na trąd.
Przeciwwskazania: nie możne być zażywany podczas ciąży, w stanie przewlekłego osłabienia, odwodnienia, wyjałowienia organizmu i w przypadku sporej utraty wagi.

Bibhitaki/Belleric myrobalan

Bibhitaki jest ogromnym drzewem rosnącym w południowo-wschodniej Azji na trenach nizinnych i wyżynnych. Jego owoce używane są jako składnik wielu mieszanek ziołowych, ponieważ przejawiają właściwości antyseptyczne, przeczyszczające, tonizujące i odmładzające. Bibhitaki stosowany jest w leczeniu takich chorób jak astma (usprawnia działanie układu oddechowego), bronchit, choroby żołądka, oczu, serca, pęcherza moczowego, bezsenność, także w leczeniu malarii i w zwalczaniu wirusa HIV oraz białaczki. Bibhitaki dziala również zapobiegawczo, gdyż hamuje odkladanie się tłuszczu na organach wewnętrznych- sercu i wątrobie.

Zastosowanie trzech ziół, które składają się na ten specyfik jest jak widać bardzo szerokie. Aby uzmysłowić znaczenie i skuteczność tego ajurwedyjskiego leku wystarczy przytoczyć stare, indyjskie powiedzenie, które głosi: "Nie masz matki? Nie musisz się o to martwić, póki masz przy sobie Triphalę".

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2015
pixel