Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Szczotkowanie ciała na sucho – w służbie pięknej cery

2021-01-25
Szczotkowanie ciała na sucho – w służbie pięknej cery

Szczotkowanie ciała na sucho było praktyką dbałości o piękną skórę już w starożytności. Ogromną zaletą, dostrzegalną już po pierwszym użyciu szczotki do masażu, jest uzyskanie ultragładkiej skóry. Zabieg nie pozostawia żadnej dodatkowej warstwy, a efekt napięcia i ściągnięcia wynika z rzeczywistego wyrównania warstwy naskórka. W ten sposób rewelacyjnie przygotowuje się skórę do dalszych zabiegów. Jest to rodzaj naturalnego masażu, który z łatwością można wykonać w domu.

 

Korzyści szczotkowania. Dlaczego warto używać szczotki do ciała?

Zapewnia gładką i promienną skórę. Szczotkowanie to taki peeling na sucho, który rewelacyjnie przygotowuje skórę do dalszych zabiegów kosmetycznych. Szczotka do peelingu złuszcza zrogowaciały naskórek i oczyszcza z nadmiaru łoju, dzięki czemu aktywne składniki kosmetyków mają szansę wniknąć w skórę głębiej i odżywić ją lepiej. 

Usuwanie toksyn i poprawa krążenia. Szczotkowanie na sucho pobudza układ limfatyczny, wobec czego sprzyja usuwaniu toksyn z ciała. Dobrze wykonany i regularny masaż szczotką w kierunku serca zmniejsza naszą wrażliwość na amplitudy temperatur. Problem pojawiających się tzw. pajączków może zostać zredukowany. 

Sprzymierzeniec w walce z rozstępami i pomarańczową skórką. Regularnie szczotkując swoje ciało, zażywając odpowiednią ilość ruchu oraz nawadniając się dostatecznie, możemy znacznie zmniejszyć widoczność cellulitu oraz rozstępów. 

Rozwiązuje problem wrastających włosków. Stany zapalne skóry, które powoduje np. golenie nóg, to dość powszechny problem. Dobra drewniana szczotka do masażu pomaga go rozwiązać. W celu pozbycia się uporczywego i bolesnego problemu wrastających włosów, ciało wystarczy szczotkować średnio raz lub dwa w tygodniu. 

Masaż szczotką pozytywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu. Dotykanie ciała szczotką do masażu jest bodźcem stymulującym układ nerwowy. Przez dotyk, włókna nerwowe pokrywają się substancją tłuszczową, która pomaga lepiej przepływać impulsom nerwowym. Tłuszcz chroni komórki przed ewentualnymi uszkodzeniami. To bardzo ważny proces, jeśli chcemy zachować mózg w formie na długie lata.

Relaks. Warto, by zabieg szczotkowania stał się rytuałem. Jest to czas wygospodarowany na pielęgnację, który nie dość, że pomaga ciału pozbyć się nadmiaru zbędnego naskórka, to jeszcze wspomaga krążenie krwi, co niezwykle korzystnie wpłynie na wygląd i samopoczucie. Rytmiczne szczotkowanie potrafi być bardzo odprężające.

 

Prawidłowy zabieg szczotkowania ciała na sucho. Krok po kroku

Szczotkowanie ciała najlepiej wykonywać raz lub dwa razy w tygodniu przed kąpielą – dobrze jest potem użyć odpowiednich kosmetyków, wspomagających odbudowę płaszcza lipidowego. Rozpoczynając przygodę ze szczotkowaniem, zaleca się wykonywać masaż nieco delikatniej, dopiero gdy ciało oswoi się z tym rodzajem pielęgnacji, można zwiększyć siłę nacisku na skórę. Gwarantujemy, że po niedługim czasie nie będzie można wyobrazić sobie prawdziwego relaksu bez tego zabiegu. Masaż szczotką do ciała powinien trwać od 5 do maksymalnie 10 minut. Zaczynamy go zawsze od stóp i długimi, posuwistymi ruchami kierujemy szczotkę ku górze. Uważajmy na okolice brzucha, tę strefę masujemy zgodnie z ruchem przepływu krwi – a więc w zgodzie z ruchem wskazówek zegara. Jest to bardzo ważne, ponieważ prawidłowo wykonany zabieg powinien wspomóc udrażnianie żył. Dzięki masowaniu we właściwym kierunku, przekierowujemy strumień krwi ku sercu, nie ku zastawkom – dzięki czemu wspomagamy zachowanie naturalnego przepływu krwi. W ten sposób możemy wspomóc organizm w usuwaniu zakrzepów. Nie wykonujemy zabiegu na twarzy, szyi, piersiach oraz dekolcie. Uważajmy przy masowaniu ramion. Jeśli posiadamy skórę trądzikową, atopową lub naczynkową – rezygnujemy z zabiegu. Szczotkę możemy docisnąć mocniej w okolicach ud i pośladków. 

 

Masaż szczotką do ciała. To musisz wiedzieć:

  • Szczotkowanie na sucho wykonujemy 2 lub 3 razy w tygodniu
  • Zalecany czas zabiegu od 5 do 10 minut 
  • Szczotkujemy skórę przed kąpielą
  • Masaż szczotką zaczynamy zawsze od stóp i kierujemy się ku górze
  • Okolice brzucha masujemy zawsze w zgodzie z ruchem wskazówek zegara
  • Nie masujemy: szyi, dekoltu, twarzy oraz piersi
  • Uważamy na rany, pieprzyki i znamiona
  • Masaż zaczynamy delikatnie, dopiero z czasem zwiększamy nacisk na skórę

 

Dobra szczotka do masażu na sucho 

Na rynku można znaleźć wiele akcesoriów do szczotkowania na sucho, warto więc poznać odpowiednie kryteria wyboru, aby dobrać dobrej jakości szczotkę. Po pierwsze materiał. Najlepsze są szczotki z drewna bukowego z włosiem tampico – to specyficzny rodzaj meksykańskiej agawy. Włosie z tej rośliny bardzo rzadko powoduje uczulenia, jest odpowiedniej chropowatości i cechuje się niezwykłą wytrzymałością. Dodatkowym plusem jest ekologia. Szczotki z naturalnych materiałów są w stu procentach biodegradowalne – i nie nie mniej trwałe niż te ze stworzone np. z plastiku. Odpowiednio pielęgnowane szczotki nie gromadzą żadnych drobnoustrojów – w przeciwieństwie do powszechnych gąbek, są więc bezpieczne i higieniczne. Dodatkowym atutem jest łatwość w utrzymaniu czystości, kilka razy w miesiącu szczotkę wystarczy umyć mydłem lub szamponem i pozostawić w przewiewnym miejscu do wyschnięcia. Warto pomyśleć o produkcie z długą rączką, taką jak Szczotka do kąpieli i masażu ciała Mohani. Dzięki takiemu rozwiązaniu dotrzemy nawet do trudno dostępnych miejsc, takich jak plecy. 

 

Szczotkowanie ciała na sucho może wydawać się zabiegiem nieco inwazyjnym i nieprzyjemnym, wobec czego mamy doskonałą alternatywę –  rękawice do masażu. Podobnie jak szczotki, masują ciało i pomagają pozbyć się zrogowaciałego naskórka, ale robią to nieco delikatniej. Jest to dobry wybór, jeśli boimy o swoją skórę. Warto wypróbować: Intensywnie peelingująca lniano–konopna rękawica do kąpieli Mohani lub Łagodnie peelingująca lniana rękawica do kąpieli Mohani. Rękawic używa się na sucho lub na mokro, podczas kąpieli. Podobnie jak w przypadku szczotki, zabieg rozpoczynamy od stóp. Masujemy okrężnymi ruchami aż do szyi – nie ma tu wyjątków, dotyk rękawicy jest na tyle subtelny, że w zasadzie nie ma przeciwwskazań do stosowania jej w jakimś miejscu na ciele, poza twarzą i szyją. Wszystkie propozycje również są wykonane z naturalnych materiałów, nie szkodzą środowisku. 

 

Pielęgnacja ciała po szczotkowaniu na sucho

Peeling na sucho szczotką to jedno, ale tak jak wspominaliśmy wcześniej, po takim zabiegu warto jest porządnie odżywić skórę. Warto byłoby wybrać takie środki pielęgnujące, których aktywne składniki: odżywią, zregenerują i złagodzą ewentualne podrażnienia. Polecamy: natłuszczające i łagodzące Masło kawowe Mohani, silnie regenerujące spierzchniętą skórę Masło z pestek mango Mohani lub nawilżające i odżywiające Masło aloesowe Mohani.  

 

Drapieżny rytuał w służbie zdrowia

Masowanie ciała na sucho jest idealnym zabiegiem pielęgnacyjnym, potrafiącym rozbudzić lepiej niż aromatyczna kawa o poranku. Masaż może być przez nas obarczony pewnymi uprzedzeniami, ale po przełamaniu się, odkryjemy, że jest to przyjemny sposób na zachowanie pięknej cery. Jest niezwykle prosty i można go z powodzeniem wykonywać samodzielnie w domu. Jedyne czego potrzebujemy, to chwila czasu, dobra szczotka, odpowiedni kosmetyk wspomagających odbudowę naskórka oraz odrobina systematyczności. 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixel