Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Shiro Abhyanga – relaksujący masaż głowy

2015-06-09
Shiro Abhyanga – relaksujący masaż głowyO masaż możemy poprosić któregoś z domowników – kilka minut poświęconych wieczorem pomoże nam pozbyć się całodniowego napięcia i zapewni spokojny sen. To najlepsza pora na wykonanie tego masażu.

Na czym polega skuteczność Shiro Abyangi?

W trakcie masażu pobudzane są odpowiednie punkty (marma), odpowiadające za witalność i harmonijne funkcjonowanie organizmu. W dosłownym tłumaczeniu marma to „wrażliwe punkty”, które mogą być masowane, nakłuwane lub nagrzewane w celu poprawy stanu zdrowia. Marma rozlokowane są na całym ciele na linii kanałów energetycznych (nadi), w miejscach koncentracji energii życiowej (prany).

Zalety masażu Shiro Abhyanga

Ten rodzaj masażu ma niezwykle dobroczynny wpływ na cały organizm. Oprócz pobudzania witalnych punktów marma jego najważniejsze zalety to:
 

Zalety dla zdrowia

 • wyjątkowo relaksuje, łagodzi objawy stresu, koi nerwy, usuwa napięcie psychiczne (ułatwia uwalnianie serotoniny do krwiobiegu, przez co wywołuje lepsze samopoczucie)
 • wspomaga pamięć i koncentrację, poprawia zdolność myślenia przy dużym zmęczeniu,
 • jest pomocny przy usuwaniu bólów głowy, także migrenowych,
 • pomaga w przypadku bezsenności,
 • obniża wysokie ciśnienie krwi.


Zalety dla urody

 • poprawia cyrkulację krwi w skórze głowy, dzięki czemu cebulki włosowe są stymulowane i lepiej odżywione,
 • przeciwdziała wypadaniu i siwieniu włosów,
 • pobudza wzrost włosów,
 • ciepły olej wpływa kojąco na skórę głowy,
 • włosy stają się miękkie i błyszczące.

 

Wskazówki przed przystąpieniem do masażu

 • masaż głowy wykonujemy na siedząco
 • olej należy ogrzać wcześniej w kąpieli wodnej


Praktycy Ajurwedy wybierają oleje naturalne, bogate w ziołowe wyciągi, znane z dobroczynnego wpływu na włosy. Najpotężniejsze ajurwedyjskie zioła to m.in. bhringraj, brahmi, harde, amla, kapoor kachli, zaś szczególnie cenione oleje to sezamowy, kokosowy i migdałowy. Można skorzystać z gotowych mieszanek olejowo-ziołowych – do Shiro Abhyangi szczególnie dobrze sprawdzi się ajurwedyjski Olejek do włosów Sesa Master Mind. Jego kompozycja składników idealnie wpisuje się w założenia tego masażu, gdyż zawiera zioła i olejki wspomagające pracę umysłu, jak i wzmacniające włosy. Masaż przy użyciu tego olejku przyspiesza wzrost mocnych włosów.

Shiro Abhyanga krok po kroku


 

[diagram nr 1]

1. Nalej odrobinę ciepłego oleju na dłoń i rozprowadź opuszkami palców w miejscu oznaczonym nr 1. Aby zlokalizować punkt 1, odmierz szerokość 8 palców od łuku brwiowego, w tym celu korzystaj z dłoni osoby masowanej. Później masuj głowę jednocześnie po obu stronach.

2. W punkcie oznaczonym jako nr 2 nalej odrobinę oleju i rozprowadź opuszkami palców. Następnie w tym samym miejscu weź w dłoń kosmyk włosów i lekko skręć. Pociągnij kosmyk lekko do przodu i do tyłu. Później masuj głowę jednocześnie po obu stronach.

3. Pochyl głowę do przodu i nalej olej w miejsce, gdzie czaszka łączy się z karkiem (patrz punkt nr 3) i wmasuj olej w tył głowy. Następnie masuj na boki od punktu na całej linii poziomej.

4. Kontynuuj masaż z punktu nr 3 – wykonuj go całymi dłońmi w kierunku czoła i z powrotem. Czynność powtórz kilkakrotnie (na diagramie linie nr 4).[diagram nr 2]

5. Delikatnie pocieraj dłońmi szczyt głowy, zaczynamy od nasady (styku czaszki z szyją) w kierunku czoła i z powrotem. Taki masaż stymuluje układ krążenia.

6. Skręć i delikatnie pociągnij kosmyk włosów w trzech miejscach zaznaczonych na diagramie nr 1 (patrz punkt 1, 2, 3). Zabieg ten zwiększa przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego.

7. Lekko uciskaj i pocieraj opuszkami palców czoło (patrz linia nr 7). Zacznij od środka czoła i kontynuuj masaż na boki. Przy masażu czoła nacisk palców może być mocniejszy. Masaż czoła poprawia czujność umysłu oraz pamięć. Ponadto korzystnie wpływa na funkcjonowanie szyszynki.

8. Pocieraj opuszkami palców punkt Utkshepa marma znajdujący powyżej skroni (punkt nr 8).

Okrężnymi ruchami przeciwnie do wskazówek zegara. Taki masaż korzystnie wpływa na oczy, serce i płuca.

9. Delikatnie pocieraj skronie (w tym miejscu znajduje się punkt witalny Sthapani marma). Masaż wykonaj przeciwnie do wskazówek zegara. Delikatne pocieranie miejsca oznaczonego na diagramie numerem „9” pobudza okrężnicę i jelita do pracy oraz koi nerwy.

10. Pocieraj opuszkami palców miejsce za uchem oznaczone jako punkt 10. Masaż wykonaj zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Masaż tego miejsca wpływa bardzo korzystnie na funkcjonowanie jelit, okrężnicy i mózgu.

11. Delikatnie uciskaj miejsce, w którym głowa łączy się z karkiem. Ten delikatny masaż uspokaja system nerwowy i obniża ciśnienie krwi.

12. Za płatkiem ucha zlokalizuj palcem środkowym i wskazującym kościste wybrzuszenie. W tym miejscu znajduje się punkt witalny - Vidhura marma. Delikatne pocieranie tego punktu zgodnie ze wskazówkami zegara obniża ciśnienie krwi.

Uwaga: Jeśli puls osoby wynosi powyżej 100 uderzeń na minutę, Abhyanga głowy nie jest polecana.

13. Pocieraj opuszkami palców górną cześć głowy od czoła do końca głowy i z powrotem ( patrz diagram 2, lina nr 5). Dodatkowo uciskaj opuszkami palców powierzchnię czaszki.

Źródło diagramów: The Ăyurveda Encyclopedia S. S. Tirtha

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2015
pixel