Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rodzaje masaży - wybierz technikę

2013-10-07
Rodzaje masaży - wybierz technikę

MASAŻ KLASYCZNY to najpopularniejszy masaż, który w zależności od intensywności może być leczniczy, relaksacyjny, pobudzający itp. Do masażu klasycznego należą zabiegi, które mają na celu poprawienie psychofizycznego stanu pacjenta, znajdują one zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób. W zależności od sytuacji masaż klasyczny może być wykonywany w formie zabiegu całościowego lub częściowego. Masaż działa przeciwbólowo, polepsza odżywianie tkanek, regeneruje mięśnie, reguluje napięcie mięśniowe, zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni, zmniejsza tkankę tłuszczową, przyspiesza przemianę materii, uaktywnia przepływ krwi i limfy.

MASAŻ RELAKSACYJNY  łączy zalety masażu klasycznego i energetycznego, pobudza mięśnie, skórę i układ krążenia, a zarazem wspaniale oddziałuje na układ nerwowy - równoważy wysyłane przez ciało negatywne reakcje na stres, likwiduje mimowolne napięcie mięśni, przywraca prawidłowy rytm serca, właściwe krążenie i ciśnienie krwi. Wykonywany jest powolnymi ruchami o działaniu antystresowym i uspokajającym. Pozwala pozbyć się napięcia na całym ciele. Jest szczególnie zalecany po długotrwałym wysiłku fizycznym oraz psychicznym. Sprzyja regeneracji sił i likwiduje ujemne efekty stresu, nagromadzone pod wpływem codziennych przeżyć, przemęczenia i wyczerpania, m.in. bezsenność, nerwobóle, bóle głowy, dolegliwości pleców, barków i nóg. Daje doskonały efekt w łagodzeniu stanów nerwicowych, depresji, wzmacnia chęć do życia, podnosi witalność. Jest wymarzonym elementem prawdziwego wypoczynku. Głębokość relaksu może osiągnąć różne poziomy:
1. Fizyczny - odczuwanie zmniejszenia napięcia mięśni, rozluźnienia całego ciała.
2. Emocjonalny - wyciszenie myśli, uczucie spokoju, radości.
3. Psychiczny - pełniejsze poczucie własnego ciała i pogłębienie świadomości oraz reakcji psychosomatycznych.
Świece, aromatyczne zapachy, kadzidełko, pachnące olejki, odprężająca muzyka jest to nie tylko obecna moda na relaksację, ale jeden z podstawowych warunków, aby masaż mógł się odbyć i aby klient był z niego zadowolony. W tej chwili w praktyce terapeutycznej spotyka się często sytuacje, iż masaż relaksacyjny jest także wstępem do innych zabiegów kosmetyczno - terapeutycznych.

MASAŻ LECZNICZY Oparty jest na technikach masażu klasycznego. Głównym celem jest leczenie pewnych zaburzeń organizmu poprzez zabiegi manualne. Każdy taki masaż może być poprzedzany zabiegami fizykalnymi np. naświetlaniem lampą Solux, okłady kompresem rozgrzewającym czy też wykonywany z użyciem środków wspomagających zabieg np. różnego rodzaju maści lecznicze działające przeciwbólowo, przeciwzapalnie i rozgrzewająco.

MASAŻ IZOMETRYCZNY polega na intensywnym masowaniu mięśni podczas skurczu izometrycznego (napięcie mięśni bez wykonywania ruchu w stawie, czyli bez skracania długości mięśnia). Sprzyja to przede wszystkim rozwojowi siły i masy mięśniowej.

MASAŻ SPORTOWY stał się on niezbędnym elementem w procesie treningowym sportowców. Pozwala zwalczyć skutki zmęczenia spowodowane wysiłkiem fizycznym. Masaż zmęczonych mięśni pomaga rozluźnić je i zapobiega późniejszym uszkodzeniom. Jest niezbędny w sytuacjach, gdy sportowcy muszą podjąć wysiłek, zanim zdążą odpocząć, np. w wieloetapowych wyścigach kolarskich czy wielodniowych turniejach siatkarskich czy koszykarskich.

MASAŻ SEGMENTARNY jest masażem diagnostycznym i zabiegiem fizykalnym. W odróżnieniu od masażu klasycznego, masaż segmentarny znajduje szczególne zastosowanie w leczeniu chorób narządów wewnętrznych. Metoda ta uwzględnia wszelkie możliwe zmiany odruchowe powstające w różnych tkankach i podaje sposoby ich usuwaniu poprzez zastosowanie szczegółowych, ściśle określonych chwytów. Ze względu na wywieranie znacznego wpływu na funkcjonowanie narządów wewnętrznych oraz możliwość leczenia i usuwania zmian odruchowych w narządach i tkankach metoda ta jest uzupełnieniem masażu klasycznego.

AKUPRESURA (masaż punktowy) polega na udrażnianiu kanałów energetycznych poprzez stosowanie różnych form ucisku na punkty w celu uzyskania efektu profilaktycznego lub terapeutycznego.

MASAŻ STÓP - różne obszary na stopach i dłoniach odpowiadają poszczególnym częściom ciała i tym samym masując je lub uciskając określone punkty można oddziaływać na konkretny narząd. Celem jest odblokowanie stref przepływu energii całego ciała a także likwidacja bólu i napięć znajdujących się w poszczególnych obszarach czy też narządach. Strefy ciała biegną wzdłuż od palców nóg do głowy na obu stronach parzyście.

MA-URI pochodzi z polinezyjskiego systemu uzdrawiania stosowanego w Nowej Zelandii - sztuki masażu, rytuału i życia w harmonii z naturą. Masaż jest bardzo efektywną terapią, w której elementy starożytnej wiedzy o uzdrawianiu dostosowane zostały do potrzeb współczesnego człowieka. Poprzez specyficzny masaż całego ciała, wykorzystując energię tańca i polinezyjskiej muzyki masażysta staje się “narzędziem” wprowadzającym osobę masowaną na drogę osobistych, pozytywnych zmian prowadzących do poprawy zdrowia, relacji z innymi ludźmi, środowiskiem i sobą samym. W masażu wykorzystuje się specjalnie dobieraną muzykę, która wprowadza rytm, energię i niezwykły klimat w pracy z osobą poddającą się masażowi.

MASAŻ ODCHUDZAJĄCY - polecany szczególnie w celu likwidacji tkanki tłuszczowej z okolic pośladków, bioder i ud, przyczynia się również do ogólnego spadku wagi. Masaż odchudzający polega na intensywnym masowaniu, co umożliwia spalanie zbędnego tłuszczu, ma za zadanie rozbicie i rozdrobnienie podskórnej tkanki tłuszczowej, usunięcie toksyn z organizmu, polepszenie ukrwienia skóry i mięśni, przez co przyspiesza się przemianę materii. Działa ujędrniająco na ciało. Do tego rodzaju masażu używa się kremów zawierających substancje roślinne, stymulujące metabolizm komórek, likwidujące tkankę tłuszczową oraz ułatwiające usuwanie toksyn i nadmiaru wody. W czasie serii zabiegów odchudzających wskazane jest wykonywanie ćwiczeń oraz przestrzeganie odpowiedniej diety. Do zabiegów wyszczuplających należą:
1. Ujędrnianie - zabieg ma działanie wygładzające i napinające, wzmacnia tkankę łączną; zapobiega powstawaniu fałdów skórnych, ujędrnia skórę, ułatwia odprowadzanie nadmiaru wody, zabezpiecza przed nadmiarem luźnej skóry po odchudzaniu, przyspiesza jej regenerację.
2. Modelowanie sylwetki - specyficzne chwyty masażu powodują rozbicie tkanki tłuszczowej, przyspieszenie procesów metabolicznych, pobudzenie spalania zapasów tłuszczu i cukrów.
3. Drenaż limfy - stymuluje układ limfatyczny, powodując udrożnienie limfy, oddziałuje na skórę i tkanki głębiej położone. Usprawnia zaopatrzenie tkanek i narządów w krew, powodując lepsze ich odżywianie i dotlenienie; przyspiesza odprowadzenie produktów przemiany materii.
4. Masaż izometryczny - powoduje wzrost napięcia mięśniowego, sprzyja rozwojowi masy mięśniowej, zwiększa elastyczność mięśni oraz ich siłę.

MASAŻ ANTYCELLULITOWY - cellulit jest przypadłością typowo kobiecą i źródłem wielu frustracji. Charakterystyczna “pomarańczowa skórka” umiejscawia się najczęściej w okolicach ud, pośladków i brzucha, rzadziej karku i przedramion. Nierówna i gąbczasta skóra to efekt złożonych zmian w budowie tkanki łącznej i zaburzeń mikrokrążenia. Narastający obrzęk zakłóca funkcje sąsiednich tkanek doprowadzając do zwłóknień. Przyczyną kłopotów jest często brak ruchu, złe odżywianie, a także zmiany hormonalne. Optymalnym zabiegiem antycellulitowym jest manualny drenaż limfatyczny stymulujący krążenie w drobnych naczyniach krwionośnych oraz limfatycznych. Zmniejsza zastoje limfatyczne oraz wysięki, usuwa szkodliwe produkty przemiany materii, oczyszcza organizm z toksyn. Poprawia natlenienie i odżywianie komórkowe. W efekcie regeneruje i uelastycznia tkankę łączną, zwiększa napięcie skóry. Staje się ona gładsza, bardziej jędrna i sprężysta. Promieniuje świeżością i witalnością.
Rodzaje cellulitu:
1. Cellulit właściwy - występuje najczęściej u młodych kobiet, aktywnych, sprawnych fizycznie, ćwiczących, także u szczupłych, jest mało widoczny, koreluje często z rozstępami.
2. Pseudocellulit - występuje u kobiet po 40 roku życia, widoczne zaznaczone zwiotczenie mięśni i skóry oraz powiększenie się tkanki tłuszczowej, ograniczone obrzęki, pękające naczynka.
3. Cellulitis - postać najcięższa obrzękowa, sugeruje stan zapalny, występuje rzadko.
Nowoczesna terapia antycellulitowa polega na działaniu kompleksowym, połączeniu zabiegów leczniczo-kosmetycznych z odpowiednią dietą i ruchem.

DRENAŻ LIMFATYCZNY ma na celu usprawnienie krążenia limfy, a tym samym zapobiega powstawaniu chorób spowodowanych jej zastojem, służy również likwidacji obrzęków zastoinowych, wysięków, skraca czas resorpcji siniaków i krwiaków. Działa oczyszczająco na cały organizm, usuwa zbędne produkty przemiany materii. Stosowany jest również po przebytych chorobach zakaźnych, nowotworowych, po terapii sterydowej czy też jako efekt wspomagający odchudzanie.

MASAŻ KRĘGOSŁUPA ma na celu przywrócenie ruchomości kręgów i ich właściwego położenia. Szczególnie wskazany przy skrzywieniach kręgosłupa, skoliozie, przeciążeniach. Działa odprężająco na mięśnie grzbietu.

MASAŻ TWARZY - jego celem jest rozluźnienie twarzy, usunięcie przemęczenia powstałego na skutek stresu, intensywnego wysiłku fizycznego, zakwasów bądź likwidacji powstałych kontuzji.

MASAŻ LOMI - LOMI NUI jest formą hawajskiej “pracy z ciałem”, pochodzącą z dawnych świątyń na Hawajach. Służył oczyszczeniu, wzmocnieniu i uzdrawianiu. Często był rytuałem wejścia w dorosłość lub w nowy etap życia. Masaż mógł trwać nawet kilka dni. Towarzyszyły mu pieśni, modlitwy, rytuały i różne inne zabiegi. Dla odróżnienia wyjątkowej wagi i znaczenia, ta świątynna forma masażu Lomi-Lomi określana była słowem Nui (tj. ważny, jedyny w swoim rodzaju). Lomi ? Lomi Nui, hawajski masaż świątynny znany już szeroko w USA,  jest też w ofercie licznych luksusowych ośrodków SPA w Europie Zachodniej. Jest idealnym środkiem i pomocą na szybkie, często niedbałe życie w biegu i stresie, na nadmiar bodźców atakujących nas z zewnątrz, na wypalenie zawodowe, ospałość i stany depresyjne.

MASAŻ AROMATERAPEUTYCZNY - masaż całego ciała lub w zależności od celu zabiegu, masaż miejscowy. We wszystkich przypadkach do masażu stosuje się mieszaniny olejków rozpuszczone w naturalnych olejkach roślinnych.

MASAŻ TYBETAŃSKI ma bardzo długą, bo liczącą sobie aż pięć tysięcy lat tradycję. Jest połączeniem klasycznego masażu leczniczego, refleksoterapii czyli uciskania odpowiednich punktów na stopach oraz bioterapii. Zabieg polega na skupianiu energii za pomocą dłoni na określonych punktach ciała. Choć jest niemal bezdotykowy, działa bardzo silnie. Masażysta uciska mocniej jedynie stopy, a skórę na innych częściach ciała tylko muska opuszkami palców. Tego masażu nie można traktować jako zabieg profilaktyczny. Wykonuje się go u osób ciężko chorych, najlepiej po konsultacji z lekarzem. Zabieg oczyszcza organizm ze złogów toksycznych i przywraca wewnętrzną równowagę. Działa skutecznie na układ krążenia, poprawia skład chemiczny krwi, reguluje ciśnienie, zmniejsza wrażliwość na ból, dotlenia mózg, wspomaga leczenie schorzeń narządu ruchu, m. in. łagodzi bolesne skurcze mięśni i nerwobóle.

MASAŻ TAJSKI jest to starożytna metoda łącząca w sobie elementy Hatha Yogi, akupresury, refleksologii i medytacji. Dzięki temu niezwykłemu połączeniu, masaż w sposób holistyczny poprawia kondycję fizyczną, duchową i intelektualną. Polega na rytmicznym naciskaniu kluczowych punktów na ciele odpowiedzialnych za blokadę energii.

MASAŻ PODWODNY wykorzystuje strumień wody o określonym ciśnieniu, którym oddziałuje się na ciało pacjenta zanurzonego w wannie. Masaż wirowy to jedna z najłagodniejszych form masażu podwodnego. Na zanurzonego w wodzie pacjenta działa prąd wody, która jest wprowadzona w szybki ruch wirowy za pomocą specjalnych wibratorów.

MASAŻ WODNY - używa się tu strumienia wody o odpowiednim ciśnieniu jako bodźca mechanicznego i termicznego. Jest on inaczej nazywany natryskiem skupionym, biczem wodnym lub szkockim biczem. Wykonuje się go chłodną lub na przemian zimną i gorącą wodą. W przeciwieństwie do masażu podwodnego pacjent nie jest zanurzony w wodzie.

MASAŻ GORĄCYMI KAMIENIAMI łączy w sobie oddziaływania zarówno termoterapii, drenażu, akupresury, aromaterapii jak i masażu szwedzkiego. Podstawę główna stanowi szerokie działanie na termoreceptory znajdujące się w skórze pacjenta. W wyniku oddziaływania odruchowego dochodzi do podniesienia temperatury okolic masowanych i wtórnego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Odpowiedni nastrój, zastosowanie olejków eterycznych oraz odpowiednio dobrana muzyka wpływa kojąco na pacjenta, hamując działanie układu limbicznego zmniejszającego ogólne napięcie nerwowe.

MASAŻ KONTRLATERALNY - u jego podstaw leżą założenia z zakresu neurofizjologii. Bazuje on na skrzyżowanym odruchu naczynioruchowym. Pod wpływem bodźców mechanicznych na bazie tego odruchu dochodzi do dużego przekrwienia w przeciwnej kończynie. Wraz z dużym przekrwieniem dochodzi do lepszego odżywienia przekrwionych obszarów i co za tym idzie szybszego procesu gojenia.

MASAŻ BAŃKAMI jest odmianą terapii podciśnieniowej i stanowi odwrotność terapii uciskowej. Podstawę jej stanowi wytworzenie podciśnienia we wnętrzu bańki i zassanie skóry oraz tkanki podskórnej do jej wnętrza. W masażu bańkami mamy do czynienia z dwojakiego rodzaju oddziaływaniem : mechanicznym i odruchowym.

MASAŻ KOSMETYCZNY - jego działanie jest bardzo korzystne dla skóry twarzy i szyi. Skóra zostaje oczyszczona ze zrogowaciałego naskórka, otwarte pory wydzielają zużyte produkty przemiany materii. Skóra zostaje pobudzona i odżywiona przez krew i limfę. Po serii ok. 10 zabiegów masażu drobne zmarszczki znikają a głębsze znacznie się zmniejszają. Masaż kosmetyczny działa również relaksująco i odprężająco, wykonuje się go dla wygładzenia, ujędrnienia, uelastycznienia tkanki skórnej i podskórnej (często z zastosowaniem preparatów wspomagających mechaniczne działanie masażu).

SHIATSU jest japońską odmianą masażu ciała, polegającego na naciskaniu ciała kciukami, wykonywanego w celu leczenia i powrotu do zdrowia dzięki wpływowi i poprawie stanu ki w organizmie. Jest to nowa nazwa najstarszej formy leczenia uzdrawiania rękoma. Ucisk dłoni i techniki manipulacyjne maja na celu wyregulowanie fizycznej struktury organizmu i jego naturalnych wewnętrznych energii, by usunąć stany chorobowe i zachować zdrowie. Shiatsu utrzymuje ciało, duszę i intelekt w harmonijnej równowadze, pobudza samouzdrawiające siły naszego organizmu i dba o głębokie odprężenie. Stosowany profilaktycznie przyczynia się do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucie  jednocześnie można go stosować w celu złagodzenia mocnych dolegliwości. Podstawowe cele shiatsu:
harmonizacja przepływu energii w ciele, wzmocnienie witalności i poprawa fizycznego samopoczucia, poprawienie koncentracji i sprawności intelektualnej, ogólne profilaktyczne działanie prozdrowotne, usunięcie blokad i nagromadzonych emocji na wszystkich płaszczyznach, pobudzenie samouzdrawiających sił organizmu, uwrażliwienie na sygnały płynące z własnego ciała, uwrażliwienie na świadome przeżywanie własnego życia wewnętrznego.

MASAŻ STEMPLAMI wykonywany jest za pomocą specjalnych stempli kamiennych lub ziołowych. Rozgrzanymi stemplami wykonuje się szybkie, krótkie dotknięcia w odpowiednich miejscach na ciele. W momencie, gdy temperatura stempla spada do ok. 60°C, wykonywane są powolniejsze i głębsze ruchy. Masło Karite używane do masażu to panaceum na wszelkie dolegliwości skórne. Zawiera ogromne ilości witamin i posiada właściwości odżywcze i pielęgnacyjne. Powoduje natłuszczenie i nawilżenie skóry, sprawiając, że staje się ona aksamitna, opóźnia proces starzenia skóry i likwiduje zmarszczki. Eliminuje stany zapalne. Stosowane jest w podrażnieniach, alergiach oraz dermatozach. Masaż stemplami przynosi stan kojącego odprężenia wraz z cudownym efektem odmładzającym. Wskazany jest dla osób ciągle zabieganych i przepracowanych.

MASAŻ AJURWEDYJSKI - stanowi jeden z elementów holistycznego systemu medycyny naturalnej. Zalicza się go do najstarszej sztuki medycznej. Masaż ajurwedyjski pełni wiele funkcji poprzez wpływ, jaki wywiera na poszczególne układy naszego organizmu. Działa na trzech poziomach: fizycznym, psychicznym i duchowym. Jego istota wiąże się z ruchem energii w ciele. Jest to subtelne połączenie masażu klasycznego i akupresury. Celem jest przywrócenie równowagi energii życiowej zwanej prana, krążącej po ciele w nadis. Nadis, to niewidzialne dla ludzkiego oka kanały rozprowadzające energię do wszystkich narządów i obszarów ciała. Przywrócenie harmonijnego przepływu energii poprzez stymulację punktów akupresurowych (marmas) stanowi wyraz fizycznego, psychicznego i duchowego zdrowia. Wyróżnia się wiele rodzajów masażu ajurwedyjskiego, oto najciekawsze z nich:

1. Masaż tradycyjny (abhayanga) - jego celem jest  przywrócenie równowagi energetycznej całego organizmu, a więc eliminacja wszelkich dolegliwości, tak fizycznych jak i psychicznych.

2. Masaż pudrowy (udvarthanam) - jest specyficznym masażem z kanonu terapii ajurwedyjskich, jako że w przeciwieństwie do większości zabiegów i masaży ajurwedyjskich wykonuje się go nie na bazie olejów ziołowych lecz na bazie sproszkowanych ziół, specjalnie spreparowanej mieszanki o właściwościach leczniczych. Zabieg ten wykonuje najczęściej dwóch terapeutów.

3. Masaż garsham - masaż pilingujący ciała, wspomagający ujędrnienie skóry oraz modelujący sylwetkę. Zabieg ten należy do terapii z cyklu Svedana, czyli terapii napotnych, mających na celu poprawę cyrkulacji krwi, a tym samym usunięcie zbędnych produktów przemiany materii. Jest to zabieg na bazie soli i sproszkowanych ziół dobranych odpowiednio według starohinduskiej receptury.

4. Masaż Pinda Sveda - jest to masaż i zabieg termiczny z użyciem stempli ziołowych (?na sucho? i ?na mokro?). Najczęściej wykorzystywana technika podczas Pinda Sveda to rozgrzewające, okrężne ruchy tarcia, wykonywane stemplami, na przemiennie z ruchami głaskania.

5. Masaż stopami (padaabhayanga) - to bardzo precyzyjna technika obejmująca całe ciało jednorodnym, płynnym ruchem stóp, przy zastosowaniu odpowiedniego, dużo głębszego niż w tradycyjnym masażu nacisku na punkty witalne i kanały energetyczne.

6. Masaż na “3 oko” - punkt pomiędzy brwiami (shirodhara) - Dhara to masaż olejowy na “trzecie oko” inaczej “czakrę brwiową” (w sanskrycie AJNA) lub też ” oko mądrości”, “wewnętrzne oko”. Stymulacja tego czakramu m.in. rozwija intuicję, przyspiesza dojrzałość duchową, pogłębia świadomość samego siebie i wszystkiego czego doświadczamy.

7. Masaż witalny (vital) - Jest masażem refleksorycznym stóp, dłoni, głowy i twarzy. Polega na stosowaniu odpowiedniego ucisku w specyficznych punktach. Masując na stopie, dłoniach, głowie czy twarzy strefy odpowiadające organom wewnętrznym lub częściom ciała przywraca się równowagę organizmu.

8. Masaż na czakrach, głównych centrach energetycznych ciała (czakra) - ma na celu równoważenie czakr (centrów energetycznych), czego efektem jest stymulacja całego systemu nerwowego, pobudzenie przepływu prany (energii życiowej) w ciele fizycznym, a poprzez to stworzenie możliwości szybszej regeneracji i wyzdrowienia.

9. Masaż marmo i cranio sacral - są to zabiegi stanowiące element holistycznego systemu terapeutycznego. “Oddech Życia” jest pierwotną energią utrzymującą zakodowany genetycznie hologram każdego z nas, decydującą o wszystkich aspektach zdrowia (ciała, umysłu i ducha).

Jest jeszcze całe mnóstwo innych oryginalnych  masaży przynoszących niesamowite korzyści oraz wspaniałe samopoczucie jak np. japoński lifting twarzy (odmładzający masaż twarzy z elementami shiatsu, masaż relaksacyjno-wyszczuplający na podstawie ruchu Tai Chi, masaż bambusami czy masaż polinezyjski.
W większości przypadków podczas takiego głęboko odprężającego zabiegu jakim jest masaż stosowane są różnego rodzaju aromatyczne, leczniczo - zdrowotne,  kojąco - uspokajające, wyszczuplające, wygładzające, ujędrniające, pielęgnujące, nawilżające, odmładzające, relaksujące, pobudzające i energetyzujące cudowne olejki do masażu.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2013
pixel