Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Refleksologia dla ciała i ducha

2011-02-02
Refleksologia dla ciała i ducha

Siedzący tryb życia, otyłość i wszechobecny stres nie pozostają bez wpływu na organizm człowieka. Stajemy się przemęczeni, ospali, a nasza odporność drastycznie spada. Towarzyszące nam napięcie nerwowe jest przyczyną złego samopoczucia i zachorowań. Jeśli nie możemy oderwać się od stresujących zajęć, a nie chcemy stosować terapii farmakologicznych, możemy zastosować naturalną metodę zwalczenia napięcia nerwowego i problemów zdrowotnych – refleksologię.

Refleksologia to w pełni bezpieczna metoda terapeutyczna, która nie wymaga używania tabletek i maści. Polega ona jedynie na uciskaniu odpowiednich punktów, tzw. refleksów na stopach i dłoniach. Ponieważ punkty te odpowiadają określonym organom, ich masaż redukuje dolegliwości, które dotykają poszczególne części ciała. Poprzez odpowiedni ucisk refleksów można dotrzeć do przyczyny choroby i ją zwalczyć.


Refleksologia a medycyna chińska i konwencjonalna

Nie tylko refleksologia dostrzega zależność między punktami na ciele a funkcjonowaniem organów wewnętrznych. Także tradycyjna medycyna chińska mówi, że na ciele znajdują się zakończenia meridianów, czyli kanałów, którymi płynie energia życiowa. Do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebny jest jej prawidłowy przepływ – jakiekolwiek zachwiania obiegu skutkują chorobami, złym samopoczuciem i brakiem witalności. Masaż tych punktów udrażnia meridiany, dzięki czemu energia z powrotem może swobodnie krążyć. Również medycyna konwencjonalna potwierdza, że na stopach i dłoniach znajdują się tysiące zakończeń nerwowych powiązanych z różnymi organami. Ich masaż poprawia krążenie krwi, rozluźnia napięte mięśnie, pobudza regenerację komórek oraz głęboko relaksuje.


Przebieg zabiegu

Zabieg refleksologiczny polega na uciskaniu kciukiem i pozostałymi palcami kolejnych punktów na stopach lub dłoniach z jednakową siłą. Jeśli organizm jest zdrowy, stopa/dłoń na całej powierzchni wygląda tak samo (naskórek nie różni się kolorem i nie występują zrogowacenia), a pacjent nie odczuwa bólu pod wpływem ucisku. Wystąpienie bólu w danym punkcie to ważny sygnał możliwych zmian chorobowych w konkretnym organie lub części ciała. Przykładowo, jeśli ucisk dużych palców u stóp wywołuje ból, może to oznaczać zmiany w karku. Poprzez uciskanie odpowiedniej strefy na stopie lub dłoni refleksolog może zmniejszyć lub zniwelować problem zdrowotny, z którym się borykamy. Uciskając części stóp pod małymi palcami, wpływa na pracę płuc, zaś dotykając kciukiem środka lewej stopy, leczy bóle żołądkowe. Środek prawej stopy odpowiada za kondycję wątroby. Jeśli komuś dokucza nerw kulszowy, powinien poddać uciskowi środkowe części pięt. Również na dłoniach występuje wiele refleksów, które odpowiadają poszczególnym organom. Masując czubki palców, można pozbyć się problemów z zatokami i notorycznym bólem głowy, zaś uciskając podstawy palców (przy złączeniach) wpływamy na oczy i uszy. Za strefy rodne odpowiada podstawa dłoni tuż przy nadgarstku. Oprócz wymienionych refleksów funkcjonuje wiele innych – warto zapoznać się z kompletnymi mapami stóp i dłoni, by przekonać się, jak skomplikowanym i doskonałym „mechanizmem” jest nasz organizm. Część terapeutów wykonuje masaż refleksologiczny przy użyciu olejów roślinnych. Ułatwiają one wykonanie zabiegu i jednocześnie mają odżywczy wpływ na skórę. Najlepsze dla organizmu są całkowicie naturalne oleje, np. migdałowy, kokosowy (oferuje je m.in. KTC) czy z ajurwedyjskich ziół (przykładowo Dermafex marki Ban Lab lub ajurwedyjskie olejki do masażu Khadi).


Kiedy stosować refleksologię?

Refleksologię można stosować bez względu na wiek – zarówno u dzieci, jak i osób starszych zwalcza objawy i dolegliwości chorobowe. Polecana jest m.in. rekonwalescentom po zabiegach chirurgicznych, ponieważ znacznie niweluje ból i pozwala im szybciej wrócić do zdrowia. Z niektórych badań wynika, że z tego typu terapii korzysta prawie jedna trzecia pacjentów chorych na raka, pragnąc złagodzenia bólu oraz efektów ubocznych chemioterapii. Refleksologia z powodzeniem sprawdza się też przy leczeniu chorób reumatycznych i problemów z kręgosłupem, które dotykają coraz więcej osób w związku z siedzącym trybem życia i pogłębiającą się otyłością społeczeństw zachodnich. Refleksologią można także leczyć bezsenność, dolegliwości żołądkowo-jelitowe oraz regulować poziom hormonów. Jej znaczenie wzrasta odkąd odkryto, że niweluje skłonności depresyjne (zdaniem WHO depresja jest czwartą najgroźniejszą chorobą świata).

Refleksologia to bezinwazyjna metoda terapeutyczna, dlatego w żadnym wypadku nie może zaszkodzić. Osoby, które ją stosują, twierdzą, że ich problemy zdrowotne znacznie się zmniejszyły lub całkowicie zniknęły. Poza tym odczuwają mniejsze napięcie nerwowe i nie poddają się tak łatwo stresowi. Już po 45-minutowym zabiegu czują się bardzo zrelaksowani i stan ten utrzymuje się przez wiele godzin. Odczuwane przez pacjentów odprężenie jest pierwszym krokiem na drodze do samoleczenia.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2011
pixel