Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Przygotowanie włosów do farbowania

2017-03-12
Przygotowanie włosów do farbowania
Efekt farbowania farbą naturalną w dużej mierze zależy od indywidualnych właściwości włosów - ich koloru, struktury, zabiegów pielęgnacyjnych. Przeczytaj, jak możesz wpłynąć na to, by koloryzacja dała oczekiwane rezultaty.


Alergie

W każdym przypadku aktywnych składników, nawet jeśli są to naturalne ziołowe produkty, może dojść do wystąpienia reakcji alergicznej. Jeśli wie się o uczuleniu na jakikolwiek składnik farby, aplikacja jest surowo odradzana! Osobom, które mają stwierdzoną alergię poleca się test alergiczny przed farbowaniem. Może to być niewielka ilość proszku zmieszana z wodą nałożona tuż za uchem i przykryta przepaską. Próbkę pozostawić za uchem przez kilka godzin, jeśli przez 24 godziny nie wystąpią żadne zmiany skórne można śmiało farbować.

Testowanie kolorów przed właściwym użyciem - Test próbki

Aby uniknąć ufarbowania włosów na niechciany odcień i upewnić się czy osiągniesz pożądany rezultat, polecam zrobić przed właściwym farbowaniem test próbki na małej powierzchni włosów. Oddziel za pomocą szczotki pasmo włosów, po czym nałóż na nie niewielką ilość farby. Zrób kilka testów z różnym czasem trzymania farby na włosach: 30, 60, 90 czy 120 minut. Następnie dokładnie umyj pasma włosów letnią wodą. Ostateczny efekt będzie widoczny po upływie 24 do 48 godzin, dlatego warto odczekać zanim się zastosuje farbę na całą długość włosów.

Rodzaje włosów

Włosy różnią się pomiędzy sobą rodzajem i strukturą. Oprócz gładkich, są również włosy kręcone, falowane oraz wiele innych. Mogą być cienkie, normalne lub grube, zdrowe i błyszczące lub zniszczone. Warto znać strukturę swoich włosów, aby odpowiednio je pielęgnować i farbować. Włosy poddawane chemicznym zabiegom wymagają specjalnej troski, ponieważ chemikalia wysuszają włosy szorstkie, łamliwe, a końcówki – rozdwojone. Oprócz struktury włosów, także twój obecny kolor będzie miał wpływ na rezultat koloryzacji farbami Khadi. Jeśli nie jesteś pewna jaka jest twoja struktura włosów, powinnaś oprócz wykonania testu próbki także skrócić czas trzymania farby na włosach.

Włosy farbowane chemicznie a farby roślinne

Nie ma generalnie przeciwwskazań w stosowaniu farb roślinnych jeśli wcześniej używano farb chemicznych. Wręcz przeciwnie – włosy odzyskają dawny blask i objętość. Co prawda nie da się całkowicie zlikwidować szkód spowodowanych przez chemiczne farby, jednak włosy będą zdecydowanie zdrowsze i bardziej zadbane. Nie ma również problemu z farbowaniem włosów po trwałej ondulacji. Włosy będą wręcz wdzięczne za dodatkową pielęgnację. Tak samo włosy farbowane farbami roślinnymi można poddawać temu zabiegowi. Należy jednak pamiętać, że czas poddawania włosów kosmetykowi chemicznemu prawdopodobnie będzie wymagał przedłużenia. Składnikom chemicznym ciężko jest przedostać się przez warstwę, którą tworzą farby roślinne. Efekt także może się różnić od oczekiwanego. W tym wypadku najlepiej zasięgnąć porady doświadczonego fryzjera. Problem może wystąpić przy koloryzacji włosów, które były wcześniej rozjaśniane. W zależności od stopnia zniszczenia włosów efekt może być diametralnie różny od zakładanego. W tym przypadku konieczny będzie test na pasemku włosów oraz wstępne farbowanie jeśli chcemy uzyskać ciemny kolor.

Odpowiednie przygotowanie włosów do farbowania

Farbę nakładaj tylko na świeżo umyte włosy. Włosy należy umyć, aby oczyścić je z resztek produktów stylizacyjnych, brudu oraz innych substancji, które mogłyby utrudnić równomierne rozłożenie farby. Użyj szamponu bez silikonów (np. ziołowego szamponu Khadi Amla). Najczęściej farby do włosów innych producentów zawierają silikon, który jest dodawany także do wielu produktów, w tym szamponów. Silikon odkłada się na włosach w postaci warstwy zapewniającej połysk i blokuje wchłanianie naturalnych substancji. Z upływem czasu, włosy pokryte silikonem tracą możliwość absorbowania odżywek do włosów bądź naturalnych farb. Ważne jest, żeby nie używać kosmetyków zawierających silikon, np. produktów do wyjątkowo przesuszonych włosów, produktów intensywnie nawilżających. Mogą one zawierać substancje, które tworzą powłokę ochronną wokół każdego włosa utrudniając wchłanianie farby (np. olejek Jojoba). Jeśli nie masz pewności, że produkty, których używasz do pielęgnacji włosów nie zawierają silikonu (żaden z szamponów Khadi nie zawiera silikonu), na dwa tygodnie przed farbowaniem zacznij stosować szampon głęboko oczyszczający lub użyj peelingu do włosów (np. glinka Rhassoul). Po umyciu osusz włosy ręcznikiem, następnie zastosuj farbę Khadi. Dzięki takiemu przygotowaniu możliwe będzie zabarwienie włosów na jednolity intensywny kolor.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2017

Polecane

Olejek kokosowy Vatika 150 ml

Olejek kokosowy Vatika 150 ml

19,90 zł brutto
132,67 zł / l brutto
pixel