Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pasta cukrowa - słodka depilacja

2019-09-25
Pasta cukrowa - słodka depilacja

Chęć posiadania gładkiego ciała bez zbędnych włosków sprawia, że kobiety poszukują coraz to nowszych, bardziej skutecznych i mniej bolesnych metod depilacji. W polskich salonach kosmetycznych coraz częściej można wypróbować usuwania włosków przy pomocy pasty cukrowej. Choć depilacja cukrowa w Polsce jest jeszcze nowością, w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej stosowana jest od stuleci.

W krajach arabskich wiedza o recepturze i stosowaniu pasty cukrowej przekazywana jest przez kobiety z pokolenia na pokolenie. Pasta cukrowa – nazywana Halaweh – jest całkowicie naturalnym środkiem do depilacji, gdyż składa się z wody, cukru i soku z cytryny. Ponieważ nie zawiera żadnych sztucznych substancji, nie ma ryzyka, że wywoła reakcje alergiczne. Z powodzeniem może być stosowana przez kobiety i mężczyzn do depilacji całego ciała, także do bardzo dokładnego usuwania włosków z brwi, pachwin i miejsc intymnych. Pastę cukrową można użyć na ciepło i na zimno – obie metody są skuteczne i łatwe w wykonaniu. Zamiast wydawać duże kwoty na depilację w salonie kosmetycznym, warto wzorem arabskich kobiet zadbać o gładkość skóry w zaciszu własnego domu. 

Depilacja cukrowa na zimno

W krajach Orientu depilację pastą cukrową najczęściej przeprowadza się na zimno. Tamtejsze kobiety opanowały technikę cukrowania do perfekcji. Przygotowanie pasty i depilacja w ich wykonaniu przebiega bardzo sprawnie. Samodzielne przyrządzenie pasty cukrowej wymaga wprawy. Przepisy podają różne proporcje składników: cukru, wody, soku z cytryny. Składniki te należy wymieszać w rondelku i gotować na małym ogniu, cały czas mieszając. Gdy pasta przypomina płynny karmel, garnuszek można zestawić z ognia, by masa mogła wystygnąć. Choć proces przygotowania odbywa się „na ciepło”, pasta jest gotowa do użycia dopiero po ostudzeniu do temperatury ciała. Wówczas należy wziąć część masy i zacząć wyrabiać w dłoniach, aż pasta stanie się plastyczna i uzyska kolor jasnobeżowy. Gdy zacznie przypominać plastelinę, należy uformować kulkę i przyłożyć ją do skóry. Depilacja cukrowa różni się tym od innych metod depilacji, że pastę nakłada się pod włos poprzez rozprowadzenie kulki na skórze i usuwa zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, przez co zabieg jest mniej bolesny. Wiele osób usuwa pastę cukrową jak wosk - pod włos - lecz w krajach pochodzenia depilację cukrową wykonuje się z włosem. Za każdym razem należy ponownie uformować kulkę, rozprowadzić, dobrze dociskając ją do skóry, aby oblepiła włoski i szybkim ruchem zerwać z włosem. Pasta cukrowa bardzo dobrze chwyta nawet bardzo krótkie, 2-3 milimetrowe włoski. Dużą zaletą pasty cukrowej jest także to, że jedną kulkę można używać wielokrotnie, przy czym pasta za każdym razem oblepia włosy, a nie skórę, nie powodując podrażnień jak np. wosk, który usuwa także fragmenty naskórka. Jeśli pasta zacznie się nam rozpływać, można ją na chwilę schłodzić, by ponownie była wygodna w użyciu. Osoby, którym samodzielne wykonanie pasty cukrowej sprawia trudności, mogą skorzystać z gotowych past w pojemniczkach, które sprowadzane są do Polski z krajów arabskich. Oryginalną pastę Halaweh według tradycyjnej receptury oferuje m.in. Royal Alepp. Wystarczy wyjąć porcję i wyrabiać ją w dłoniach do konsystencji jasnobeżowej plasteliny. Bez większego wysiłku otrzymamy pastę gotową do wielokrotnego użytku. Jeśli nasza skóra jest wrażliwa, mamy skłonność do pajączków i żylaków, depilacja cukrowa na zimno będzie dla nas najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodą usuwania włosków.   

Depilacja cukrowa na ciepło

Depilację cukrową można przeprowadzać także na ciepło – ten sposób przypomina depilację plastrami z woskiem. Przygotowana pasta powinna być ciepła, lecz nie za gorąca, by uniknąć poparzenia. Ciepłą pastę należy rozprowadzić na skórze cienką warstwą w przeciwnym kierunku niż rosną włosy. Kolejnym krokiem jest przyklejenie bawełnianych lub celofanowych plastrów i wygładzenie ich, by bardzo dobrze przylegały do skóry i włosów. Następnie należy je szybkim ruchem oderwać zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa i tak postępować aż do usunięcia całego owłosienia. Aby pasta nie ostygła, można ją lekko podgrzewać co jakiś czas.     

Przewaga pasty cukrowej nad innymi metodami depilacji

Depilacja pastą cukrową jest najbardziej naturalną metodą usuwania włosków. Ponieważ w składzie nie ma konserwantów, barwników i innych substancji chemicznych, nie ma ryzyka, że wywoła reakcję uczuleniową, co jest możliwe przy stosowaniu kremów do depilacji. Nie musimy się także obawiać bolesnego uszkodzenia naskórka jak przy woskowaniu, gdyż pasta przykleja się do samych włosków a nie do skóry. Pasta cukrowa nie tylko nie szkodzi skórze, ale wręcz ją pielęgnuje, gdyż skóra po paście jest oczyszczona, odżywiona i miękka w dotyku (cukier działa jak naturalna ochrona antybakteryjna). Włoski usuwane są zgodnie z kierunkiem swojego wzrostu, dlatego nie łamią się tuż pod skórą, co zmniejsza ryzyko późniejszego wrastania. Ponieważ są usuwane wraz z cebulkami, efektem gładkiej skóry można się cieszyć przez kilka tygodni. Przy goleniu maszynką już następnego dnia odczuwamy pojawienie się włosków, gdyż ich cebulki nie zostały usunięte. Kobiety, które regularnie stosują depilację cukrową, zauważają, że ich włosy z czasem rosną coraz cieńsze i rzadsze. W razie potrzeby cukrowanie można powtarzać bardzo często, gdyż pasta chwyta nawet bardzo krótkie włoski. Co ważne, depilacja pastą cukrową jest zabiegiem bardzo higienicznym, gdyż do jej przeprowadzenia nie potrzeba żadnych ostrzy, które niosą ryzyko skaleczenia czy zakażenia. Nie potrzeba także dodatkowych środków kosmetycznych, gdyż pozostałości pasty bardzo łatwo zmywają się ciepłą wodą.

Warto w domowym zaciszu wypróbować sposobu usuwania włosków, który arabskie kobiety stosują od lat. Depilacja naturalną pastą cukrową zaskoczy nas prostotą wykonania, efektywnością i gładką, odżywioną skórą przez bardzo długi czas.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019
pixel