Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Olej tamanu – olej do cery trądzikowej

2018-10-10
Olej tamanu – olej do cery trądzikowej
Olej tamanu to gęsty, ciemnozielony olej o charakterystycznym zapachu. Drzewko tamanu, z którego owoców pozyskiwany jest olej, rośnie naturalnie w tropikalnych rejonach świata takich jak wyspy Pacyfiku i Oceany Spokojnego oraz gorące tereny Azji i Afryki. To właśnie oceaniczna Polinezja jest „domem” tamanu, a jej mieszkańcy doceniają lecznicze właściwości tej rośliny od stuleci.


Olej tamanu posiada wyjątkowe cechy, niespotykane w żadnym innym oleju roślinnym. Unikalnymi substancjami, które zawiera tylko olej tamanu, są dwa flawonoidy – kwas kalofillowy oraz kallofilloidyna, które swoją nazwę wzięły właśnie od łacińskiej nazwy drzewa tamanu (Calophyllum Inophyllum) ze względu na ich unikatowe pochodzenie. Flawonoidy te wykazują bardzo silne działanie gojące, antybakteryjne, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne.

Zastosowania oleju tamanu

  • Przeciwtrądzikowo. Olej tamanu łagodzi nawet bardzo zaawansowany, trudny do zaleczenia, ropny trądzik. Dzięki silnym właściwościom bakteriostatycznym, przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym olej tamanu szybko oczyszcza wykwity i pozwala skórze się zagoić.
  • Leczenie opryszczki. Olej tamanu działa nie tylko przeciwbakteryjnie, ale również przeciwwirusowo. Dzięki tej rzadkiej właściwości tamanu pomaga zwalczyć opryszczki (posiadające podłoże wirusowe), przyspiesza regenerację skóry i chroni przed powstawaniem nieestetycznych blizn.
  • Leczenie łuszczycy i innych chorób skóry. Trójtorowe działanie tamanu przeciwko bakteriom, wirusom  grzybom jest niezastąpione w zwalczaniu chorób skórnych i owrzodzeń. Okłady z oleju tamanu oczyszczają rany i stymulują odbudowanie uszkodzonej skóry.
  • Przeciwłupieżowo. Tamanu jest świetnym sposobem zwalczania łupieżu, a także zapalenia mieszków włosowych. Normalizuje skalp, niweluje szkodliwe drobnoustroje i zabezpiecza przed nadmiernym wypadaniem włosów wynikającym ze stanu zapalnego skóry głowy.
  • Przeciwko bliznom i rozstępom. Olej tamanu chroni przed powstaniem trwałych blizn i rozstępów. Im szybciej zostanie zastosowana systematyczna pielęgnacja olejem tamanu, tym większa jest szansa całkowitej redukcji rozstępów i blizn. Polecany jest np. przeciwko rozstępom w ciąży (po konsultacji z lekarzem prowadzącym) – wówczas warto zastosować do masażu mieszankę oleju tamanu z innym olejem.

Jak używać oleju tamanu?

Ze względu na intensywny kolor i zapach poleca się stosować olej rozcieńczony, np. w olejku ze słodkich migdałów, z pestek winogron lub innym dopasowanym do potrzeb skóry.

Punktowo na trądzik i trudno gojące się rany oraz blizny można stosować czysty olej tamanu, wklepując lub wmasowując kroplę oleju w zmienione miejsce.

Olej tamanu można dodawać do gotowych kosmetyków – kremów, szamponów czy odżywek – aby dodać im właściwości antybakteryjnych.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2018
pixel