Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Olej marula – afrykański skarb

2012-02-23
Olej marula – afrykański skarb

Marula to piękne, rozłożyste drzewo porastające Afrykę. Z pestek jego słodkich owoców wytłaczany jest niezwykle cenny olej o silnym działaniu antyoksydacyjnym, odmładzającym i zmiękczającym, a jednocześnie posiadający zdolność do łagodzenia trądziku. Olej należy do surowców rzadkich, o ograniczonej produkcji, co wymusza jego wyższą cenę.

Trudny afrykański klimat sprawia, że rośliny wydają bardziej odżywcze, przepełnione witaminami owoce i nasiona. Dzięki temu afrykańskie oleje cieszą się niesłabnącą popularnością w kosmetyce – wystarczy spojrzeć na niezwykłe właściwości oleju arganowego, masła shea, oleju z opuncji figowej, oleju z baobabu czy babassu. Wszystkie te oleje pochodzą z Afryki i wyróżniają się bardzo dobrymi walorami pielęgnacyjnymi. Olej marula – choć nieco podobny do arganowego - wyróżnia się lżejszą konsystencją i unikalnym składem, który nadaje mu bardzo ciekawych właściwości.


Wymiatacz wolnych rodników

Olej marula jest bardzo bogatym źródłem witaminy E, w tym rzadko spotykanych postaci tej witaminy (gamma-tokoferoli) o szczególnej skuteczności w niwelowaniu wolnych rodników. Tak wysoka zawartość witaminy E sprawia, że olej jest bardzo trwały i odporny na utlenianie. Dla skóry z kolei oznacza to bardzo silne działanie antyoksydacyjne, odmładzające, zapobiegające niekorzystnym efektom ekspozycji słonecznej i innych czynników generujących wolne rodniki. Przeciwutleniające właściwości oleju marula wzmacnia zawartość wielu innych antyoksydantów, w tym m.in. flawonoidów i katechin.


Nawilżający ratunek

Olej marula zawiera kwasy tłuszczowe Omega-6 i Omega-9, dzięki czemu korzystnie wpływa na przesuszoną, podrażnioną skórę. Marula to bardzo skuteczny emolient. Szybko przywraca skórze nawilżenie i tworzy ochronną barierę, która nie dopuszcza do ponownego przesuszenia. Sprzyja regeneracji naskórka, łagodzi spierzchniętą i popękaną skórę. Olej marula jest szczególnie polecany do pielęgnacji cery mocno przesuszonej, np. poddanej peelingom kwasowym. Dobrze sprawdza się jako olejek ochronny dla skóry w okresie zimowym.


Regeneracja cery trądzikowej

Dodatkowo olej marula wykazuje działanie antybakteryjne, dzięki czemu dobrze radzi sobie z cerą trądzikową. Marula łagodnie wycisza stany zapalne na skórze oraz stymuluje regenerację skóry, dzięki czemu ranki goją się szybciej. Jednocześnie olej posiada dosyć lekką konsystencję, dzięki czemu nie obciąża cery ze skłonnością do zatykania porów.


Jak stosować olej marula?

Olej ten może być stosowany na skórę bez rozcieńczenia. Dosyć wysoka cena może jednak zniechęcać do takiego stosowania – nawet pomimo bardzo dobrej wydajności oleju. Dobrym rozwiązaniem jest łączenie olejku marula z żelem hialuronowym w proporcji 1:1.

Olej marula można łączyć z innymi w dowolnej proporcji, a mieszankę warto dopasować do potrzeb skóry:

  • dla cery suchej świetne będzie połączenie oleju marula z olejem jojoba;
  • cerze trądzikowej można polecić mieszankę marula + pachnotka;
  • cera dojrzała skorzysta z połączenia oleju marula i awokado.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2012
pixel