Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Neem - naturalny lek na wiele dolegliwości

2018-08-05
Neem - naturalny lek na wiele dolegliwości

Neem to cenne indyjskie zioło pomocne w wielu dolegliwościach organizmu - zarówno tych zewnętrznych, dotykających skóry i włosów, jak i wewnętrznego funkcjonowania naszego ciała. Podajemy kilka przykładowych zastosowań neem.

  • Schorzenia skóry - sproszkowane liście neem są niezwykle przydatne w pielęgnacji skóry. Są one szczególnie korzystne w leczeniu trądzik, czyraków, przewlekłych owrzodzeń, ospy, obrzęków i ran. Stosowane jako dodatek do maseczek do twarzy, działają antybakteryjnie i antyseptycznie, wspomagają gojenie wyprysków, zapobiega zakażeniom oraz łagodzą podrażnienie i swędzenie skóry. Mieszanina z łyżeczki suszonych sproszkowanych liści neem zmieszana z tą samą ilością ghee (sklarowanego masła) i miodu była stosowana przy alergiach skóry.
  • Pielęgnacja włosów - sproszkowane liście neem odane do maseczek do włosów i skóry głowy, wspomagają walkę z łupieżem, polecane są przy swędzącej i łuszczącej się skórze głowy, dodatkowo wzmacniają włosy i zapobiegają ich wypadaniu. Neem działa również pielęgnująco na same włosy, dodając im blasku i ożywiając ich naturalny kolor. Ponadto olej z nasion neem stosowany był jako skuteczny środek pielęgnacji włosów. Zapobiegał łysieniu i siwieniu, zwalczał łupież oraz wszy.
  • Pielęgnacja zębów - regularne czyszczenie zębów gałązką z drzewa neem zapobiega chorobom dziąseł, zmniejsza ból zęba, eliminuje nieświeży zapach i chroni usta przed różnymi infekcjami. Natomiast mieszanina równych ilości sproszkowanych nasion neem, soli kamiennej i ałunu wykorzystywana była do utrzymania zdrowych zębów i dziąseł.
  • Inne zastosowania - codzienne jedzenie na pusty żołądek liści neem pomaga w zwalczaniu cukrzycy. Stosowanie neem skutecznie usuwa wewnętrzne i zewnętrzne pasożyty. Pasożyty zewnętrzne, takie jak wszy i roztocza usunąć można za pomocą roztworu wodnego z wyciągu z liści neem. Mieszanina neem i kurkumy w 97% pacjentach usuwa świerzb w ciągu 3-15 dni leczenia. Herbaty z liści neem są wykorzystywane do usunięcia pasożytów wewnętrznych, w tym robaków znajdujących sie w jelitach.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2018
pixel