Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Naturalny żel do włosów

2012-03-28

Częste używanie kosmetyków do stylizacji jest wymieniane jako jedna z przyczyn zniszczonych, przesuszonych włosów, zaraz obok chemicznej koloryzacji i traktowania włosów wysoką temperaturą (np. prostownicą). Rzeczywiście, produkty do stylizacji często zawierają silne chemikalia, alkohole i toksyny, które wnikają w skórę głowy i włosy.

Produkty do układania włosów, w tym żele, działają na całej objętości włosa, w związku z czym wszystkie ich składniki wnikają we włókna włosów. Podstawowymi składnikami żeli do włosów są polimery, np. polimery akrylowe i karagen (E407). Odpowiadają za nadanie żelowi właściwej konsystencji. Popularne żele do włosów zawierają również wodorotlenek sodu oraz trietanoloaminę (silna zasada). Za utrwalenie fryzury odpowiedzialne są między innymi kopolimery akrylowe oraz polimer o wdzięcznej nazwie poliwinylopirolidon (E1201).

Na rynku kosmetycznym dostępne są zarówno żele mocno utrwalające, o silnych składnikach, ale także te lżejsze. Warto też zauważyć, że żelu nie używa się zbyt często. Jeśli jednak jest to kosmetyk, bez którego nie można się obejść, trzeba się zastanowić nad zakupem żelu o możliwie naturalnym składzie.


Żele do włosów ze składnikami pochodzenia naturalnegow

Naturalne żele do włosów są nieco droższe, ale wpływają dużo bardziej korzystnie na kondycję włosów. Żele w 100 % naturalne będą zawierały takie składniki jak agar-agar, substancję żelującą pochodzenia naturalnego (pozyskiwany z krasnorostów), stosowaną również w przemyśle spożywczym (np. przy produkcji słodyczy). Pozostałe składniki certyfikowanych naturalnych żeli to np. żel z aloesu, bambus, czerwone algi, wyciąg z chmielu, wyciąg z zielonej herbaty oraz olejki eteryczne. Żele mogą też zawierać hennę, miód, oliwę z oliwek czy ekstrakt z cytryny, które dodatkowo pielęgnują włosy.


A może całkowicie naturalnie?

Jeśli chcemy całkowicie odejść od gotowych produktów, żel do włosów możemy przygotować samodzielnie. Nie tylko utrwali fryzurę, ale także będzie pielęgnował włosy, a to za sprawą jego głównego składnika, czyli siemienia lnianego:

2,5 łyżki siemienia lnianego zalewa się wodą, doprowadza do wrzenia i gotuje ok. 10-15 minut, aż do uzyskania żelowej konsystencji. Powstały żel należy przecedzić i przelać do słoiczka. Powinno się go wykorzystać w ciągu dwóch tygodni, przechowując w lodówce.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2012
pixel