Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Naturalne farbowanie włosów

2012-02-06

Długotrwała koloryzacja chemicznymi farbami może i nada włosom piękny, pożądany kolor, ale jednocześnie zniszczy je, pozbawiając blasku i nawilżenia. Wiele kobiet dopiero po długoletnim farbowaniu zwykłymi farbami decyduje się na koloryzację naturalną. Jest to doskonała alternatywa dla popularnych farb, dzięki której włosy odwdzięczą się pięknym, nasyconym kolorem, będą zdrowsze, nawilżone i odżywione.

Najbardziej rozpowszechnionym sposobem naturalnej koloryzacji jest henna, czyli wysuszone i sproszkowane liście i korzenie rośliny o nazwie Lawsonia bezbronna, która ma właściwości barwiące. Ponadto zawiera szereg mikroelementów pomocnych w utrzymaniu dobrej kondycji włosów i odbudowujące ich strukturę, zapobiegające wypadaniu oraz regulujące pracę gruczołów łojowych, między innymi cynk i magnez. W odróżnieniu od farb chemicznych, henna nie nada włosom płaskiego, jednowymiarowego odcienia, nie zmieni radykalnie ich koloru. Hennowane włosy uzyskają ciepłe, ożywione, ale i naturalne odcienie, począwszy od złotobrązowych, poprzez rudości i czerwienie, po głęboki kasztan i granatową czerń. W zależności od końcowego efektu, jaki chce się uzyskać, do henny dodawane są wyciągi roślinne, które mogą zmodyfikować ostateczny odcień. Są to między innymi henna perska (indygo), wyciąg z rumianku, wyciąg z orzecha włoskiego bądź zioła ajurwedyjskie (amla, neem). Trwałość koloru utrzymuje się w zależności od czasu koloryzacji, struktury włosów oraz częstotliwości ich mycia.


Jak przebiega naturalna koloryzacja?

Nakładanie henny i proces koloryzacji różni się od farbowania popularnymi farbami. Wymaga więcej cierpliwości i czasu. Przystępując do koloryzacji, trzeba najpierw umyć włosy szamponem bez silikonów. Następnie ze sproszkowanej henny i wody przyrządzić miksturę o odpowiedniej temperaturze i konsystencji, nałożyć ją na włosy i trzymać nawet do kilku godzin (im dłużej, tym kolor bardziej intensywny). Po upływie czasu spłukać włosy ciepłą wodą. Na ostateczne efekty trzeba czekać nawet kilka dni od dnia farbowania, aż kolor stanie się ciemniejszy i bardziej nasycony.

Jako że naturalna henna nie zawiera konserwantów, chemikaliów i sztucznych utrwalaczy kolorów, nie ma ograniczeń co do częstotliwości jej stosowania. Wręcz przeciwnie – systematycznie hennowanie ma zbawienny wpływ na włosy, można zatem śmiało i często eksperymentować z kolorami.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2012
pixel