Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Naturalna koloryzacja na czarno - kompendium

2015-09-05
Naturalna koloryzacja na czarno - kompendiumJeśli szukasz produktów do naturalnego farbowania włosów na czarno, bez amoniaku, PPD i innych dodatków chemicznych, możesz sięgnąć po 100% ziołowe farby marki Khadi:

 • Naturalną hennę kolor czarny, dającą odcień ciepłej czerni,
 • Indygo, dzięki któremu włosy uzyskają zimy odcień czerni. Używa się go głównie (ale nie tylko - o czym poniżej) do farbowania dwuetapowego.


Uwaga na tzw. "czarną hennę"

Na początku należy wytłumaczyć, że dosłownie rozumiana "czarna henna" nie istnieje. Naturalna henna zawiera Lawson, czyli czerwono-pomarańczowy barwnik, który wiąże się z keratyną włosa. Sama henna nie farbuje włosów na czarno. Tak zwana "czarna henna" to mieszanka odrobiny henny (czasem nawet jej brak) i PPD (Parafenylenodiaminy), czyli składnika wywołującego silne uczulenia, wzmagającego wypadanie włosów. Jedynie PPD zawarte w „czarnej hennie” odpowiedzialne jest za przyciemnienie włosów. Henna wbrew mylnemu przekonaniu nie jest czarna. Jest natomiast bazą do tworzenia przeróżnych odcieni (miesza się ją w różnych proporcjach z naturalnym indygo). Jeśli szukacie całkowicie naturalnych farb koloryzujących na czarno, bez obaw możecie sięgnąć po farby Khadi, gdyż  zawierają one wyłącznie naturalne składniki roślinne.

Co zawierają czarne farby Khadi?

 • Farba Indygo Khadi zawiera wyłącznie indygo, brak w niej jakiegokolwiek innego dodatku. Indygo zawiera Indigol - ciemnoniebieski barwnik, który zwiąże się z keratyną.  Barwnik otrzymywany jest z Indygowca Barwierskiego, występującego w rejonach subtropikalnych. Indygo można barwić np. jeansy  na ciemnoniebieski kolor.
 • Naturalna henna kolor czarny Khadi prócz indygo ma jeszcze hennę i amlę. Indygo to główny składnik tej mieszanki.
  Henna zawiera Lawson, czerwono-pomarańczowy barwnik wiążący się z keratyną, występuje w południowo-wschodniej Azji i w Australii, a także północnej Afryce. Liście henny po zerwaniu są ususzone i starte na bardzo drobny proszek. Henna daje jeden kolor, ale może się on lekko różnić odcieniami - najwięcej barwnika mają rośliny rosnące w ciepłym, suchym klimacie. Amla (Emblica officinalis) to z kolei indyjski agrest. Nadaje mieszance henny i indygo chłodny ton, niweluje rudości, przez co brązy mają ładniejszy, głębszy odcień.

Dzięki odpowiedniemu połączeniu indygo, henny i amli możemy uzyskać na swoich włosach ciepłą czerń. Jeśli chcemy samodzielnie przygotować mieszankę, zasada jest taka, że im więcej indygo, tym ciemniejszy kolor otrzymamy (ciemny brąz oraz czerń). Natomiast jeśli w mieszance znajdowałoby się więcej henny, uzyska się różne odcienie brązu (w zależności od proporcji).

Kilka słów o indygo

Indygo można użyć do samodzielnego farbowania włosów bardzo ciemnych lub czarnych. Jasne włosy bez farbowania dwuetapowego może zafarbować na niebieski kolor. Indygo również łączy się z keratyną włosa, jest jednak przeważnie mniej trwałe od henny. Indygo najlepiej farbuje w środowisku zasadowym, czyli nie dodajemy do niego cytryny, soku pomarańczowego (!) itd., które obniżą zdolność indygo do farbowania. Indygo rozrabia się jedynie w letniej wodzie (w przeciwieństwie do henny, która potrzebuje wyższych temperatur). Nakłada się je bezpośrednio po przygotowaniu.

Zalety naturalnej koloryzacji farbami Khadi:

 • Roślinne składniki nie niszczą włosów, a wręcz odwrotnie – pielęgnują. Dzięki temu możemy farbować włosy tak często, jak tylko one tego potrzebują. Wszystkie farby Khadi posiadają Certyfikat BDIH. Dzięki temu można mieć pewność, że zakupiona farba jest produktem naturalnym i zawiera składniki roślinne najwyższej jakości.
 • Naturalnie wyglądający efekt koloryzacji - odcień wychodzi naturalnie, włosy nie wyglądają jak ufarbowany kask.
 • Brak wyraźnej linii między odrostami a resztą włosów - ta zaleta jednak ma zastosowanie w przypadku farbowania włosów na odcień podobny do naturalnego koloru. Naturalny kolor łagodnie łączy się z kolorem uzyskanym dzięki farbie. Farba z włosów przy skórze zmywa się szybciej, więc kolor stopniowo się zmienia.
 • Włosy zyskują imponujący blask, są lekko uniesione, wydają się grubsze, wyglądają na zdrowsze (efekt widoczny zwłaszcza w przypadku włosów farbowanych henną)
 • Henna oraz inne zioła dodawane do farb Khadi odżywiają i wzmacniają cebulki. Henna niweluje również łupież oraz chroni włosy przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych
 • Naturalne farbowanie włosów sprawdzi się u osób uczulonych na PPD
 • W przypadku farb naturalnych bardzo rzadko dochodzi do podrażnienie skóry głowy


Minusy naturalnego farbowania włosów:

 • Ziołowe farby mogą lekko wysuszyć włosy, co będzie odpowiadać osobom, któych skóra głowy ma tendencję do przetłuszczania. Aby nawilżyć włosy koloryzowane ziołami, warto sięgnąć po naturalne oleje, które dodatkowo wydobywają głębię koloru włosów i przedłużają jego trwałość.
 • Naturalne farby również mogą podrażniać, gdyż alergię można mieć także na składniki roślinne. Jednak to ryzyko jest zdecydowanie mniejsze niソ w przypadku zastosowania chemicznej farby z PPD.
 • Czarne farby Khadi mogą zafarbować wannę i paznokcie na niebiesko, dlatego lepiej nie zapomnieć o rękawiczkach
 • Włosy zaraz po spłukaniu Indygo/Naturalnej henny kolor czarny mogą mieć lekko zielony połysk. Znika on przeważnie po pierwszym myciu.
 • Może się zdarzyć, że włosy po zmyciu farby ziołowej samą wodą (w przypadku ciemnych odcieni) koloryzują ubrania oraz skórę na niebiesko. Ten niepożądany objaw zniknie po umyciu włosów szamponem.
 • Zapach farb z henną może utrzymywać się przez jakiś czas na włosach. Natomiast zapach indygo znika zazwyczaj wraz z pierwszym myciem.


Farbowanie indygo włosów siwych lub jasnych

Jasne lub siwe włosy farbuje się dwuetapowo, czyli najpierw czystą henną a potem wybraną czarną farbą Khadi (Indygo bądź henną dającą odcień ciepłej czerni).
Na czym to polega? Najpierw przygotowuje się hennę - odmierza jej ilość i wsypuje do ceramicznego naczynia. Czysta henna lubi kwaśne środowisko, więc warto rozrobić ją z cytryną. Wskazówka dla osób o bardzo wrażliwej skórze głowy – lepiej użyć soku z cytryny rozmieszanego pół na pół z wodą lub zastąpić ją czystym sokiem pomarańczowym. Musi to być kwaśny i przejrzysty płyn. Miseczkę z henną owija się folią i odstawia mieszankę w ciepłe miejsce (21 stopni) na noc lub na 3 godziny w cieplejsze miejsce (35 stopni). Na świeżo umyte, lekko wilgotne włosy (ułatwi to nakładanie) należy nanieść grubą warstwę henny. Następnie owinąć włosy folią, a na to nałożyć ciepłą czapkę. Po około 2-3 h hennę można zmyć. Teraz można przygotować Indygo (opcjonalnie drugą czarną hennę Khadi). Indygo należy rozrobić z letnią wodą do konsystencji letniego jogurtu. Indygo lubi zasadowe środowisko, zatem lepiej nie dodawać kwaśnych składników. Należy nim pokryć włosy bezpośrednio po przygotowaniu. Grubą warstwę farby nanosimy na włosy i zostawiamy na minimum 1 godzinę.

Warto zainteresować się ziołowym farbowaniem włosów na czarno. Naturalna koloryzacja włosów czarnymi farbami Khadi ma z pewnością więcej zalet niż wad. Na dodatek z henny i indygo można tworzyć własne mieszanki dające indywidualne efekty kolorystyczne. Co istotne, odcienie farb Khadi można ze sobą łączyć. Włosy i skóra głowy odwdzięczą się za to blaskiem, brakiem podrażnień i naturalnie wyglądającym, pięknym kolorem.

Oto kilka wskazówek jak samodzielnie pofarbować włosy na czarno za pomocą pasty z henny i indygo:   

 • do niewielkiego ceramicznego naczynia wsypcie odpowiednią ilość henny.
 • następnie dodajcie sok z cytryny i wymieszajcie na gęstą papkę. Dodanie soku z cytryny sprawi, że kolor będzie mocniejszy
 • jeśli sok z cytryny okaże się za mocny dla Was (pojawi sie pieczenie bądź świąt) wówczas użyjcie soku z pomarańczy albo grapefruita. Możecie użyć octu, ale nie polecam – bardzo śmierdzi. Nie używajcie jogurtu(może spowodować łupież), kawy(może spowodować ból głowy i nada hennie nieprzyjemny zapach), jajek i oleju (utrudniają usunięcie henny z włosów), gorącej wody(gorąca woda „zabija” lawson i końcowy efekt kolorystyczny będzie pomarańczowy, a nie intensywny miedziano-czerwony )
 • przygotowaną miksturę przykryjcie folią i odstawcie najlepiej na noc w temperaturze pokojowej (najlepsza temperatura to 21 C). Przez noc barwnik się uwolni. Jeśli się bardzo spieszycie, to możecie przygotowaną miksturę odłożyć na 2 – 3 godziny w ciepłe, ale nie gorące miejsce ( w temperaturze 35 C)
 • gdy jesteście gotowi, tuż przed nałożeniem mikstury, umyjcie i wysuszcie włosy. Do wcześniej przygotowanej papki dodajcie jeszcze odrobinę soku z cytryny, aby otrzymać konsystencję jogurtu
 • ubierzcie rękawiczki i ochrońcie ręcznikiem ubranie
 • nałóżcie na włosy grubą warstwę henny, zaczynając od włosów tuż przy karku, następnie wyżej aż do czubka głowy.
 • kiedy pokryjecie już wszystkie włosy pastą z henny owińcie je folią i odczekajcie 2 godziny. Potem zmyjcie dokładnie hennę i osuszcie włosy.
 • odważcie odpowiednią ilość indygo
 • przygotujcie indygo: wymieszajcie proszek z letnią wodą do konsystencji gęstego jogurtu.
 • nałóżcie indygo od razu na włosy. Owińcie włosy folią i zawińcie głowę ręcznikiem.
 • farbę pozostawcie na włosach przez 1 godzinę.
 • spłucz włosy prysznicem, a na koniec możecie głowę umyć szamponem.
 • za trzy dni kolor powinien ujawnić się w całej okazałości.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2015

Polecane

Henna do włosów Khadi – Indygo

Henna do włosów Khadi – Indygo

52,50 zł brutto
525,00 zł / kg brutto
Henna do włosów Khadi – Czarna

Henna do włosów Khadi – Czarna

52,50 zł brutto
525,00 zł / kg brutto
pixel