Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Mydło marsylskie – klasyka mydlarstwa

2014-07-13
Mydło marsylskie – klasyka mydlarstwa

Mydła marsylskie to tradycyjny produkt francuski. Ze względu na prosty, naturalny skład i mnogość zastosowań, zyskały uznanie na całym świecie. Jeśli chcesz poznać historię ich wytwarzania, recepturę i możliwości wykorzystania, zapraszamy do lektury.


Historia

Pierwsze doniesienia na temat produkcji mydeł we francuskiej Marsylii pojawiły się już ok. 1370 roku. W XVI i XVII wieku rozpoczęto ich produkcję na większą, przemysłową skalę. Początkowo fabryki zaspokajały jedynie potrzeby mieszkańców swojego regionu, dlatego dodatkowo sprowadzano mydło z Włoch i Hiszpanii. Wybuch wojny zahamował te dostawy, dlatego też miejscowi wytwórcy musieli zwiększyć produkcję. W roku 1660 w Marsylii funkcjonowało siedem wytwórni, zaopatrujących nie tylko Francuzów, ale także eksportujących swoje towary do Holandii, Anglii i Niemiec. Receptura oryginalnego mydła marsylskiego i sposób jego wytwarzania zostały szczegółowo określone w edykcie Colberta ogłoszonym przez króla Ludwika XVI w 1688 roku. Po wejściu dokumentu w życie, przeprowadzono liczne kontrole w fabrykach w celu zbadania zgodności produkcji z odgórnymi ustaleniami. W 1709 roku działało już trzydzieści zakładów wytwarzających mydło marsylskie. Produkcja ustała na chwilę w roku 1720, w związku z epidemią dżumy i zamknięciem szlaków handlowych, jednak po jej zakończeniu powróciła do dawnej intensywności. W 1786 r. w Marsylii działało już 48 mydlarni produkujących łącznie 76 tysięcy ton mydła rocznie. Wraz z nadejściem XIX wieku i rozwojem przemysłu, wytwarzanie mydła uległo mechanizacji, co pozwalało na zwiększenie ilości wyrobu i obniżenie kosztów, jednak wybuch I wojny światowej spowodował załamanie produkcji. Przyczyną takiego stanu rzeczy był utrudniony handel międzynarodowy, co wiązało się ze wzrostem cen niezbędnych surowców. Po zakończeniu konfliktu, ilość wytwarzanego produktu znów się zwiększyła. Podczas II wojny światowej Marsylia zapewniała jeszcze połowę zapotrzebowania na mydło dla Francji, ale jej pozycja od tego czasu sukcesywnie się osłabiała.

Oryginalne mydła

W chwili obecnej funkcjonują nieliczne zakłady produkujące prawdziwe, tradycyjne mydła marsylskie. Na rynku można spotkać wiele podróbek marsylskiego mydła o oszukanej zawartości procentowej i niskiej jakości oliwy. Należy dokładnie czytać składy i zwracać uwagę na sposób tłoczenia użytych olejów - najlepsze są z olejów tłoczonych na zimno, mechanicznie, bez procesów chemicznego oczyszania i wysokich temperatur. Taki tradycyjny sposób tłoczenia olejów do swoich mydeł praktykuje od dziesięcioleci firma Emma Noël.

Są otrzymywane wyłącznie w sposób mechaniczny, bez zastosowania procesów chemicznego oczyszczania. - See more at: http://www.helfy.pl/twarz/mydelka/biale-mydlo-marsylskie-z-olejem-palmowym-72-300g#sthash.P7dqmPFV.dpuf

Receptura

Tradycyjnie, mydło marsylskie składało się z wody morskiej pochodzącej z Morza Śródziemnego, oliwy z oliwek oraz z zasadowych substancji chemicznych, takich jak ług i węglan sodu. Obecnie jego skład nadal jest całkowicie naturalny, a oleje roślinne mają w nim aż 72% udziału. Do produkcji mydła w kolorze zielonym stosuje się mieszankę oliwy z oliwek, oleju palmowego i kokosowego. Białe nie zawiera oliwy, ale może mieć dodatek innych olejów, np. z orzeszków ziemnych. Oprócz tego, do mydeł marsylskich dodaje się chlorek i wodorotlenek sodu, glicerynę oraz wodę. Nie zawierają sztucznych barwników, substancji zapachowych, konserwantów ani żadnych surowców pochodzenia zwierzęcego. Są przyjazne środowisku – ulegają pełnej biodegradacji.

Zastosowanie

Mydła marsylskie mają niezwykle dużo zastosowań. Nadają się m.in. do:

  • mycia twarzy, ciała i włosów – są hipoalergiczne i mogą być stosowane do każdego rodzaju skóry, w tym także wrażliwej;
  • pomagają w walce z trądzikiem, egzemą, łuszczycą i łupieżem;
  • prania i usuwania plam z odzieży (także z ubranek niemowlęcych);
  • walki z molami i mszycami;
  • golenia – idealnie zastępują piankę;
  • czyszczenia biżuterii;
  • mycia podłóg, ścian;
  • oczyszczania pędzli i przywracania im miękkości.


Mydło marsylskie to produkt wielofunkcyjny, ekonomiczny, idealny dla całej rodziny. Jest przyjazne środowisku i zgodne ze współczesnym eko-trendem. Warto przekonać się we własnym domu, jak ten niepozorny produkt może ułatwiać codzienne życie.

 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2014
pixel