Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Metody naturalne - wzmocnienie włosów

2011-09-15
Metody naturalne - wzmocnienie włosów

Słabe i łamliwe włosy to problem wielu z nas. Przyczyn może być wiele, jedno natomiast jest pewne - włosy to wizytówka kobiety i żadna z nas nie chce cierpieć z powodu wypadania, łamliwych, suchych czy rozdwajających się włosów. Receptą na walkę z takimi, spędzającymi nam sen z powiek przypadłościami mogą być naturalne, tradycyjne metody - prosto z apteczki babuni.

Znanym i stosowanym od wieków środkiem na wzmocnienie włosów jest pokrzywa - napar z suszu lub korzeni i sok. Duże znaczenie na osób narażonych na łysienie ma to, że substancje czynne zawarte w korzeniu zatrzymują rozkład testosteronu. Najbardziej wartościowy jest świeży sok, który można otrzymać samemu. Zbioru pokrzyw należy dokonywać wiosną lub wczesną jesienią, oczywiście z miejsc nie narażonych na zanieczyszczenia np. spalinami. Zgromadzone korzenie trzeba umyć pod zimną bieżącą wodą, odrzucając zbutwiałe części. Tak przygotowaniu surowiec umieszczamy w sokowirówce. Otrzymany sok można stosować wewnętrznie (w ilości 3 łyżeczek od herbaty dziennie przez okres ok. 1,5 miesiąca) jak i zewnętrznie - nacierając nim skórę głowy.

Z korzenia pokrzywy można również sporządzić nalewkę, drobno pokrojone korzenie zalewając spirytusem 70% (w proporcjach 0,5 l na 100 g) i dodając miodu do smaku. Przez 2 tygodnie trzymać szczelnie zamknięte w zacienionym miejscu, od czasu do czasu potrząsając naczyniem, po tym okresie przefiltrować i przelać do butelek. Można stosować wewnętrznie po rozcieńczeniu w wodzie (łyżka stołowa nalewki na pół szklanki wody).

Kolejnym, skutecznym, domowym lekarstwem na wypadające włosy jest zastosowanie mleka kokosowego na całą skórę głowy i oczywiście masaż przy cebulkach włosów. Taki zabieg odżywia włosy i pobudza porost włosów. Mleko kokosowe można przygotować, mieląc wiórki kokosowe i dokładnie je wyciskając.

Korzeń łopianu zawiera cukier inulinę, białka, tłuszcze, związki poliacetylenowe, fitosterole, nieduże ilości olejków eterycznych, glikozydy, saponiny, dużo siarki, fosforui witaminę C. Bardzo dobrze sprawdza się w przypadku włosów o kiepskiej kondycji, przetłuszczonych, wypadających i dotkniętych łupieżem, jak również w przypadku infekcji skóry głowy, gdyż ma znakomite właściwości bakterio- i grzybobójcze. Korzeń łopianu można stosować wewnętrznie w postaci soków, maceratów lub odwarów. Sok uzyskujemy z pomocą sokowirówki, macerat - ścierając korzeń na tarce. Można używać także wyciągów olejowych (najprościej przygotowywanych poprzez zalanie korzeni olejem o temp. ok. 60 C, odczekanie 14 dni i przecedzenie) i alkoholowych.

Na wypadanie i osłabienie włosów zniszczonych zabiegami fryzjerskimi sprawdza się wywar z kozieradki sporządzany następująco: 3 łyżki nasion zalać 150 ml wody; zagotować; odstawić na 30 minut; wywar wetrzeć we włosy, przykryć folią na 3 godziny, następnie włosy wypłukać w naparze łopianowym lub (i) tatarakowym. Zabiegi trzeba powtarzać co 5 dni. Nasiona kozieradki dostępne są w sklepach zielarskich lub można je zebrać samemu. Przed użyciem trzeba rozdrobnić nasiona (lub kupić rozdrobnione). Dobrze sprawdza się także olej kozieradkowy o działaniu regenerującym, odżywczym i osłaniającym (aby go sporządzić, trzeba pół szklanki zmielonych nasion zalać 200 ml gorącego oleju; wytrawiać 14 dni i przefiltrować). Można go stosować wewnętrznie: 2-3 razy dziennie po 1-2 łyżki, lub wewnętrznie, do nacierania skóry głowy.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2011
pixel