Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Metody naturalne na łysienie androgenowe

2014-08-21
Metody naturalne na łysienie androgenowe

Czym jest łysienie androgenowe?

Inaczej jest też nazywane łysieniem typu męskiego z uwagi na fakt, że wywołane jest działaniem męskich hormonów płciowych (androgenów) i stąd znacznie częściej dotyka właśnie przedstawicieli tej płci. To jednak nie zmienia faktu, że ten rodzaj łysienia dotyczyć może również i kobiet. Sam mechanizm niszczenia włosów spowodowany jest działaniem pochodnej testosteronu – DHT (dihydrotestosteron). Dowiedziono, że w gruczołach łojowych pod wpływem określonego enzymu dochodzi do przemiany testosteronu w DHT. Wykazano ponadto, że to właśnie DHT wiążące się z receptorami w mieszkach włosowych powoduje ich zwężenie i w efekcie blokadę wzrostu włosów.

Naturalne metody walki z łysieniem androgenowym

  • Wierzbownica drobnokwiatowa - pospolity w Polsce gatunek rośliny z rodziny wiesiołkowatych jest jednym z bardziej znanych naturalnych środków powstrzymujących łysienie. Wyciąg z ziela wierzbownicy jest inhibitorem enzymu 5-AR powodującego przekształcanie się testosteronu w DHT.
  • Zielona herbata jest bardzo dobrym naturalnym lekiem, który uderza w przyczyny łysienia androgenowego; specjaliści opisują ją jako chyba najlepszy naturalny środek skutecznie obniżający poziom DHT w organizmie; można ją zażywać w postaci naparów lub wyciągów i kapsułek (w tej postaci zielona herbata jest określana skrótowo jako GTE - Green Tea Extract).
  • W łysieniu androgenowym stosuje się doustnie bocznię piłkowaną (inaczej zwaną palmą sabałową). Ma ona działanie antyandrogenowe, przeciwzapalne i przeciwwysiękowe. Obniża poziom DHT w organizmie, blokując aktywność 5-reduktazy.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2014
pixel