Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Maskne, czyli trądzik od maseczki – wszystko co powinnaś wiedzieć

2021-02-15
Maskne, czyli trądzik od maseczki – wszystko co powinnaś wiedzieć

Pandemia, która rozwinęła się na dobre w 2020 roku wywróciła do góry nogami wiele sfer życia. W świecie kosmetologii najpopularniejszym zjawiskiem z nią związanym jest mascne – nowa odmiana trądziku mechanicznego, szerzej znany jako trądzik od maseczki ochronnej.

 

Jak noszenie maseczek wpływa na naszą skórę?   

Pandemia zmusiła nas do noszenia różnorakich maseczek zakrywających usta i nos, które mają nas chronić nas przed zakażeniem wirusem. Nowa sytuacja nierzadko powoduje problemy skórne. Jedną z najczęściej występujących jest mascne, której nazwa powstała z połączenia słów „mask” (maska) + „acne” (trądzik).  Podczas długotrwałego noszenia maseczki i oddychania powietrze staje się wilgotne, a jego temperatura jest podwyższona. W ten sposób powstaje idealne mikrośrodowisko do rozmnażania się takich bakterii jak Cutibacterium Acnes (wpływających na trądzik) oraz Malasszia Furfur (wpływających na łojotokowe zapalenie skóry). Pod maseczką cyrkulacja powietrza jest utrudniona, a to powoduje wzmożone pocenie, które zwiększa przyczepność zanieczyszczeń do skóry. Ciągłe poprawianie maseczki uwrażliwia skórę, co wpływa na osłabienie bariery ochronnej. Skóra chce się bronić i produkuje jeszcze więcej sebum, które w zbyt dużej ilości również sprzyja namnażaniu się bakterii oraz może powodować zaczopowanie ujść włosowo-łojowych. Trądzik od noszenia maseczki ma w takiej sytuacji idealne warunki do rozwoju.

Jak chronić się przed trądzikiem maseczkowym oraz innymi dolegliwościami skórnymi? 

  1. Zadbajmy o higienę jamy ustnej! O tym nie mówi się zbyt wiele, ale w naszej jamie ustnej również znajdują się bakterie. Kiedy oddychamy bakterie z jamy ustnej pozostają na naszej masce i mogą się na niej kolonizować. W ciągu dnia w pracy płucz jamę ustną.
  2. Starajmy się oddychać przez nos, nie przez usta. 
  3. Nie dotykajmy zbyt często maski, ponieważ przenosimy bakterie z rąk na maskę
  4. Nośmy dopasowaną maskę tak aby nie była za ciasną i nie pocierała skóry oraz aby nie była za luźna, aby jej notorycznie nie poprawiać. 
  5. Nie nośmy masek ze sztucznego barwionego materiału!  
  6. Maski pierzmy w hypoalergicznych płynach a następnie prasujmy. Pamiętajmy, że Zła higiena masek poprzez pranie ich w silnych detergentach również uwrażliwia naszą skórę, natomiast brak jej higieny zaburza mikrobiom skóry, który jest nieodłączną częścią bariery ochronnej.  
  7. Jednorazowe maski staramy się nosić do dwóch godzin. 
  8. Jeśli musimy nosić maskę w pracyróbmy sobie kilkuminutową przerwę co 4h. 
  9. Kiedy maska staje się wilgotna od razu należy zmienić ją na świeżą!   

Jak pielęgnować skórę twarzy, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się maskne? 

Na szczęście istnieje kilka głównych zasad pielęgnacji, które nie tylko pomogą nam w profilaktyce antytrądzikowej, ale także pomogą zadbać o skórę na co dzień.  

  1. Nie dotykamy twarzy nieumytymi rękoma. 
  2. Wracając do domu po kilkugodzinnym noszeniu maski od razu wykonujemy demakijaż. 
  3. Do demakijażu oraz oczyszczania skóry twarzy stosujemy łagodne preparaty z fizjologicznym pH skóry, bez alkoholu. 
  4. Nie kremujemy skóry twarzy bezpośrednio przed założeniem maseczki, najlepiej około 30 minut przed. 
  5. Jeśli nie ma takiej potrzeby nie wykonujemy makijażu! To kolejna niepotrzebna warstwa. Zamiast tradycyjnego podkładu stosujemy krem BB.  
  6. Nie stosujmy peelingów mechanicznych (z drobinkami). Najlepiej zrezygnować również z innych akcesoriów do oczyszczania skóry typu gąbki, rękawice, szczoteczki soniczne.  

Jakich składników szukać w kosmetykach? 

W czasie, kiedy noszenie maseczek jest konieczne, warto zwrócić uwagę na składniki kosmetyczne, które pomogą zapobiec rozwojowi stanów zapalnych lub sprawią, że trądzik od maseczki ochronnej, będzie mniej uciążliwy. Z drogerii Helfy wybrałam następujące produkty, które moim zdaniem, sprawdzą się zarówno w pielęgnacji profilaktycznej, jak i wspomogą skórę w momencie, gdy trądzik od noszenia maseczki się już pojawi.  

Hydrofilowy olejek do mycia twarzy Lynia - znajdziemy w nim olej ze słodkich migdałów bogaty w kwas linolowywitaminy z grupy B oraz witaminę D i E. Olej ze słodkich migdałów działa nawilżająco oraz regenerująco na skórę. Produkt zawiera także skwalan, który naturalnie występuje w naszej skórze i jest dla niej bardzo ważny, ponieważ przywraca odpowiedni stopień nawilżenia, działa antyoksydacyjnie i naprawczo Natomiast witamina E jest silnym przeciwutleniaczem i chroni naszą skórę przed uszkodzeniami zewnątrzpochodnymi. 

Nawilżająca, ryżowa pianka do mycia twarzy IOSSI - produkt bogaty w oleje i wyciągi  roślinne, które zawierają witaminy i dobrze sprawdzają się w odbudowie warstwy hydrolipidowej skóry. Znajdziemy tam na przykład ekstrakt z szałwii hiszpańskiejekstrakt z zielonej herbaty, kwas mlekowy (silnie nawilża skórę przed nadmierną utratą wody oraz niweluje przebarwienia np. pozapalne), betainę która jest naturalnym aminokwasem, działa silnie nawilżająco i łagodząco na skórę i ma świetne zdolności do wiązania wody w skórze. Pianka zawiera także  D-panthenol, który przyśpiesza gojenie się podrażnień i ran.  

Hydrolat jaśminowy Mohani będzie przeciwdziałał utracie nawilżenia oraz uszczelniał barierę hydrolipidową naszej skóry. 

Hydrolat z czystka Mohani jest bardzo bogaty w witaminy, mikro- i makroelementy.  Będzie działał antyalergicznie, bakterio- i grzybobójczo, a także łagodząco.  

Hydrolat aloesowy Nacomi będzie działał kojąco na skórę, posiada również właściwości przyśpieszające gojenie się podrażnień oraz działa przeciwzapalnie. 

Kwas hialuronowy Mohani ma silne właściwości nawilżające. Kilka kropel żelu można nałożyć na skórę przed kremem lub dodać do swojego ulubionego kosmetyku do twarzy. 

Skwalan serum Mohani bardzo ważny dla naszej skóry, gdyż występuje naturalnie w naszym sebum. Wspomaga odbudowę warstwy hydrolipidowej, ma działanie silnie antyoksydacyjne, natłuszcza, nawilża, łatwo wnika w skórę i ją zmiękcza. 

Ultranawilżające kremy Mohani Norweski Wiatr to prawdziwe perełki, ponieważ w ich składzie znajdziemy również skwalan, oleje i wyciągi roślinne, witaminę E, D-panthenol i masło shea, które bardzo szybko i dobrze nawilża i zmiękcza skórę oraz wspiera jej warstwę ochronną.  

Hawajskie kremy przeciwsłoneczne Alba Botanica do wyboru mamy krem z aloesem lub z wyciągiem  z zielonej herbaty, która na skórę działa regenerująco oraz hamuje rozwój stanów zapalnych. 

 

 

Małgorzata Bartnik - kosmetyczka

Skóra oraz jej pielęgnacja to moja pasja, uczę świadomej pielęgnacji skóry i sama również wciąż się uczę i dążę do samodoskonalenia, ponieważ kosmetologia to bardzo szybko rozwijająca się branża.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
pixel