Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Masaże terapeutyczne

2012-07-11
Masaże terapeutyczne
Poznaj różnice między rodzajami masaży terapeutycznych. Ich dobroczynne właściwości pomogą przy różnych dolegliwościach.

Masaż leczniczy

Oparty jest na technikach masażu klasycznego. Głównym celem jest leczenie pewnych zaburzeń organizmu poprzez zabiegi manualne. Każdy taki masaż może być poprzedzany zabiegami fizykalnymi np. naświetlaniem lampą Solux, okłady kompresem rozgrzewającym czy też wykonywany z użyciem środków wspomagających zabieg np. różnego rodzaju maści lecznicze działające przeciwbólowo, przeciwzapalnie i rozgrzewająco.

Shiatsu

Shiatsu jest japońską odmianą masażu ciała, polegającego na naciskaniu ciała kciukami, wykonywanego w celu leczenia. Jest to nowa nazwa najstarszej formy leczenia uzdrawiania rękoma. "Shiatsu" w dosłownym tłumaczeniu oznacza "nacisk palcem" i obrazuje dobrze technikę tego masażu, w której używa się tylko palców i dłoni. Nacisk określonych punktów ciała ma na celu uregulowanie naturalnych wewnętrznych energii organizmu w celu poprawy zdrowia, samopoczucia, sprawności intelektualnej, zapobieżenia chorobom i pobudzenia samouzdrawiających sił organizmu. Ucisk dłoni i techniki manipulacyjne maja na celu wyregulowanie fizycznej struktury organizmu i jego naturalnych wewnętrznych energii, by usunąć stany chorobowe i zachować zdrowie. Shiatsu utrzymuje ciało, duszę i intelekt w harmonijnej równowadze, pobudza samouzdrawiające siły naszego organizmu i dba o głębokie odprężenie. Stosowany profilaktycznie przyczynia się do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucie  jednocześnie można go stosować w celu złagodzenia mocnych dolegliwości. Podstawowe cele shiatsu: harmonizacja przepływu energii w ciele, wzmocnienie witalności i poprawa fizycznego samopoczucia, poprawienie koncentracji i sprawności intelektualnej, ogólne profilaktyczne działanie prozdrowotne, usunięcie blokad i nagromadzonych emocji na wszystkich płaszczyznach, pobudzenie samouzdrawiających sił organizmu, uwrażliwienie na sygnały płynące z własnego ciała, uwrażliwienie na świadome przeżywanie własnego życia wewnętrznego. Osoba poddająca się zabiegowi układa się na podłodze na macie lub kocu, ubrana w luźny, wygodny strój. W Japonii shiatsu jest formą leczenia oficjalnie uznaną przez Ministerstwo Zdrowia.

Masaż izometryczny

Polega on na intensywnym masowaniu mięśni podczas skurczu izometrycznego (napięcie mięśni bez wykonywania ruchu w stawie, czyli bez skracania długości mięśnia). Sprzyja to przede wszystkim rozwojowi siły i masy mięśniowej.

Masaż sportowy

Ten zabieg stał się niezbędnym elementem w procesie treningowym sportowców. Pozwala zwalczyć skutki zmęczenia spowodowane wysiłkiem fizycznym. Masaż zmęczonych mięśni pomaga rozluźnić je i zapobiega późniejszym uszkodzeniom. Jest niezbędny w sytuacjach, gdy sportowcy muszą podjąć wysiłek, zanim zdążą odpocząć, np. w wieloetapowych wyścigach kolarskich czy wielodniowych turniejach siatkarskich czy koszykarskich.

Masaż segmentarny

Jest on masażem diagnostycznym i zabiegiem fizykalnym. W odróżnieniu od masażu klasycznego, masaż segmentarny znajduje szczególne zastosowanie w leczeniu chorób narządów wewnętrznych. Metoda ta uwzględnia wszelkie możliwe zmiany odruchowe powstające w różnych tkankach i podaje sposoby ich usuwaniu poprzez zastosowanie szczegółowych, ściśle określonych chwytów. Ze względu na wywieranie znacznego wpływu na funkcjononanie narządów wewnętrznych oraz możliwość leczenia i usuwania zmian odruchowych w narządach i tkankach metoda ta jest uzupełnieniem masażu klasycznego.

Akupresura

Ta metoda masażu - inaczej masaż punktowy - polega na udrażnianiu kanałów energetycznych poprzez stosowanie różnych form ucisku na punkty w celu uzyskania efektu profilaktycznego lub terapeutycznego.

Masaż kręgosłupa

Ten zabieg ma na celu przywrócenie ruchomości kręgów i ich właściwego położenia. Szczególnie wskazany przy skrzywieniach kręgosłupa, skoliozie, przeciążeniach. Działa odprężająco na mięśnie grzbietu.

Masaż tybetański

Ten rodzaj masażu ma bardzo długą, bo liczącą sobie aż pięć tysięcy lat tradycję. Jest połączeniem klasycznego masażu leczniczego, refleksoterapii czyli uciskania odpowiednich punktów na stopach oraz bioterapii. Zabieg polega na skupianiu energii za pomocą dłoni na określonych punktach ciała. Choć jest niemal bezdotykowy, działa bardzo silnie. Masażysta uciska mocniej jedynie stopy, a skórę na innych częściach ciała tylko muska opuszkami palców. Tego masażu nie można traktować jako zabieg profilaktyczny. Wykonuje się go u osób ciężko chorych, najlepiej po konsultacji z lekarzem. Zabieg oczyszcza organizm ze złogów toksycznych i przywraca wewnętrzną równowagę. Działa skutecznie na układ krążenia, poprawia skład chemiczny krwi, reguluje ciśnienie, zmniejsza wrażliwość na ból, dotlenia mózg, wspomaga leczenie schorzeń narządu ruchu, m. in. łagodzi bolesne skurcze mięśni i nerwobóle.

Masaż kontrlateralny

U podstaw tego zabiegu leżą założenia z zakresu neurofizjologii. Bazuje on na skrzyżowanym odruchu naczynioruchowym. Pod wpływem bodźców mechanicznych na bazie tego odruchu dochodzi do dużego przekrwienia w przeciwnej kończynie. Wraz z dużym przekrwieniem dochodzi do lepszego odżywienia przekrwionych obszarów i co za tym idzie szybszego procesu gojenia.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2012
pixel