Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Masaże odprężające

2012-03-08
Masaże odprężające

Relaksują, likwidują stres, usuwają dolegliwości fizyczne... O tych i innych właściwościach masaży odprężających przeczytaj w artykule poniżej.


Masaż relaksacyjny

Łączy zalety masażu klasycznego i energetycznego, pobudza mięśnie, skórę i układ krążenia, a zarazem wspaniale oddziałuje na układ nerwowy - równoważy wysyłane przez ciało negatywne reakcje na stres, likwiduje mimowolne napięcie mięśni, przywraca prawidłowy rytm serca, właściwe krążenie i ciśnienie krwi. Wykonywany jest powolnymi ruchami o działaniu antystresowym i uspokajającym. Pozwala pozbyć się napięcia na całym ciele. Jest szczególnie zalecany po długotrwałym wysiłku fizycznym oraz psychicznym. Sprzyja regeneracji sił i likwiduje ujemne efekty stresu, nagromadzone pod wpływem codziennych przeżyć, przemęczenia i wyczerpania, m.in. bezsenność, nerwobóle, bóle głowy, dolegliwości pleców, barków i nóg. Daje doskonały efekt w łagodzeniu stanów nerwicowych, depresji, wzmacnia chęć do życia, podnosi witalność. Jest wymarzonym elementem prawdziwego wypoczynku. Głębokość relaksu może osiągnąć różne poziomy:

  • Fizyczny - odczuwanie zmniejszenia napięcia mięśni, rozluźnienia całego ciała.
  • Emocjonalny - wyciszenie myśli, uczucie spokoju, radości.
  • Psychiczny - pełniejsze poczucie własnego ciała i pogłębienie świadomości oraz reakcji psychosomatycznych.

Świece, aromatyczne zapachy, kadzidełko, pachnące olejki, odprężająca muzyka jest to nie tylko obecna moda na relaksację, ale jeden z podstawowych warunków, aby masaż mógł się odbyć i aby klient był z niego zadowolony. W tej chwili w praktyce terapeutycznej spotyka się często sytuacje, iż masaż relaksacyjny jest także wstępem do innych zabiegów kosmetyczno - terapeutycznych.


Ma-uri

Pochodzi z polinezyjskiego systemu uzdrawiania stosowanego w Nowej Zelandii - sztuki masażu, rytuału i życia w harmonii z naturą. Zabieg wywodzący się z tradycji Polinezji, gdzie masaż jest uważany nie tylko za sposób na poprawę zdrowia fizycznego, ale przede wszystkim za narzędzie prowadzące do naprawy duszy. Pozwala dotrzeć do swojego wnętrza, uwolnić tłumione uczucia. Relaksuje, likwiduje stres, wprowadza w stan głębokiej harmonii. Terapeuta do masażu używa mięśni przedramion, a jego rytmicznym ruchom towarzyszy odpowiednio dobrana muzyka. Masaż ten ma także znaczące działanie zdrowotne: wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn, poprawia krążenie, likwiduje napięcie nerwowe i mięśniowe, łagodzi dolegliwości układu oddechowego i nerwowego, przywraca energię. Masaż jest bardzo efektywną terapią, w której elementy starożytnej wiedzy o uzdrawianiu dostosowane zostały do potrzeb współczesnego człowieka. Poprzez specyficzny masaż całego ciała, wykorzystując energię tańca i polinezyjskiej muzyki masażysta staje się “narzędziem” wprowadzającym osobę masowaną na drogę osobistych, pozytywnych zmian prowadzących do poprawy zdrowia, relacji z innymi ludźmi, środowiskiem i sobą samym. W masażu wykorzystuje się specjalnie dobieraną muzykę, która wprowadza rytm, energię i niezwykły klimat w pracy z osobą poddającą się masażowi.


Lomi lomi nui

Masaż o korzeniach wywodzących się z Hawajów. Zabieg ten miał nie tylko znaczenie terapeutyczne, ale przede wszystkim symboliczne. Często stosowano go w rytuałach przejścia, symbolizował odrodzenie, wzmocnienie, wejście w nowy etap życia. Hawajscy szamani łączyli masaż z tańcem, śpiewami i modlitwami, a taka ceremonia mogła trwać nawet kilka dni. Masaż Lomi-Lomi Nui jest formą hawajskiej “pracy z ciałem”, pochodzącą z dawnych świątyń na Hawajach. Służył oczyszczeniu, wzmocnieniu i uzdrawianiu. Często był rytuałem wejścia w dorosłość lub w nowy etap życia. Towarzyszyły mu pieśni, modlitwy, rytuały i różne inne zabiegi. Dla odróżnienia wyjątkowej wagi i znaczenia, ta świątynna forma masażu Lomi-Lomi określana była słowem Nui (tj. ważny, jedyny w swoim rodzaju). Lomi-Lomi Nui, hawajski masaż świątynny znany już szeroko w USA, jest też w ofercie licznych luksusowych ośrodków SPA w Europie Zachodniej. Jest idealnym środkiem i pomocą na szybkie, często niedbałe życie w biegu i stresie, na nadmiar bodźców atakujących nas z zewnątrz, na wypalenie zawodowe, ospałość i stany depresyjne. Lomi dosłownie oznacza "dotyk miękką łapą zadowolonego kota", co doskonale obrazuje przekazywane przez ten zabieg uczucie błogości i zadowolenia. Lomi lomi nui ma głębokie działanie odprężając, pozwala pozbyć się stresu i oderwać się od kołowrotu codziennych obowiązków.


Masaż tajski

Technika tego masażu i stosowane środki znacznie się różnią od europejskich standartów - co nie znaczy, że są gorsze. Nie używa się tu olejków ani specjalnego stołu, masowana osoba leży na macie rozkładanej na podłodze. W masaży tajskim połączone elementy hatha-jogi, medytacji, akupresury i refleksologii wpływają nie tylko na samopoczucie, ale również na stan zdrowia - usprawniają krążenie krwi i limfy, wzmacniają układ odpornościowy i rozluźniają mięśnie. Dzięki temu niezwykłemu połączeniu, masaż w sposób holistyczny poprawia kondycję fizyczną, duchową i intelektualną. Poprzez przyjmowanie odpowiednich pozycji - wywodzących się z jogi - pacjent napina poszczególne partie mięśni, a masażysta intensywnie je uciska, używając nie tylo dłoni, ale także kciuków, nadgarstków, przedramion, a nawet łokci, kolan i stóp. Zabieg może być przez swoją intensywność odrobinę bolesny, ale wspaniale rozluźnia. Polega na rytmicznym naciskaniu kluczowych punktów na ciele odpowiedzialnych za blokadę energii.


Masaż gorącymi kamieniami

Ten zabieg łączy w sobie oddziaływania zarówno termoterapii, drenażu, akupresury, aromaterapii jak i masażu szwedzkiego. Podstawę główna stanowi szerokie działanie na termoreceptory znajdujące się w skórze pacjenta. W wyniku oddziaływania odruchowego dochodzi do podniesienia temperatury okolic masowanych i wtórnego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Odpowiedni nastrój, zastosowanie olejków eterycznych oraz odpowiednio dobrana muzyka wpływa kojąco na pacjenta, hamując działanie układu limbicznego zmniejszającego ogólne napięcie nerwowe.


Masaż stemplami

Ten rodzaj masażu wykonywany jest za pomocą specjalnych stempli kamiennych lub ziołowych. Rozgrzanymi stemplami wykonuje się szybkie, krótkie dotknięcia w odpowiednich miejscach na ciele. W momencie, gdy temperatura stempla spada do ok. 60°C, wykonywane są powolniejsze i głębsze ruchy. Masło Karite używane do masażu to panaceum na wszelkie dolegliwości skórne. Zawiera ogromne ilości witamin i posiada właściwości odżywcze i pielęgnacyjne. Powoduje natłuszczenie i nawilżenie skóry, sprawiając, że staje się ona aksamitna, opóźnia proces starzenia skóry i likwiduje zmarszczki. Eliminuje stany zapalne. Stosowane jest w podrażnieniach, alergiach oraz dermatozach. Masaż stemplami przynosi stan kojącego odprężenia wraz z cudownym efektem odmładzającym. Wskazany jest dla osób ciągle zabieganych i przepracowanych.


Masaż worksite

Krótki, trwający ok. kwadransa masaż wykonywany najczęściej w firmach, podczas normalnego dnia pracy (stąd nazwa). Specyfiką tego zabiegu jest to, że może być wykonywany bez zdejmowania ubrania, w pozycji siedzącej, dlatego samo przygotowanie nie zajmuje wiele czasu i masaż można wykonywać np. podczas przerw śniadaniowych. Ma działanie przede wszystkim odprężające, a masażysta koncentruje się na plecach, szyi i ramionach.


Shantala - masaż niemowląt

Od wieków kobiety w różnych kulturach świata masowały swoje dzieci, nie tylko okazując im uczucia, ale również pomagając im w ten sposób w dolegliwościach wieku niemowlęcego. Małe dzieci znacznie bardziej niż ludzie dorośli potrzebują czułego dotyku i okazywania miłości. Masaż wykonywany przez któreś z rodziców ogromnie przyczynia się do budowania więzi pomiędzy nimi a dzieckiem, sprawia maluchowi przyjemność i ma bardzo dobry wpływ na jego zdrowie. Shantala służy pomocą w leczeniu kolek, zaparć i innych tego typu dolegliwości. Podstawą masażu są łaodne ruchy i użycie olejku odpowiedniego do pielęgnacji niemow

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2012
pixel