Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Masaże ajurwedyjskie

2017-12-15
Masaże ajurwedyjskie

Masaż ajurwedyjski stanowi jeden z elementów holistycznego systemu medycyny naturalnej. Zalicza się go do najstarszej sztuki medycznej. Masaż ajurwedyjski pełni wiele funkcji poprzez wpływ, jaki wywiera na poszczególne układy naszego organizmu.

Działa na trzech poziomach: fizycznym, psychicznym i duchowym. Jego istota wiąże się z ruchem energii w ciele. Jest to subtelne połączenie masażu klasycznego i akupresury. Celem jest przywrócenie równowagi energii życiowej zwanej prana, krążącej po ciele w nadis. Nadis to niewidzialne dla ludzkiego oka kanały rozprowadzające energię do wszystkich narządów i obszarów ciała. Przywrócenie harmonijnego przepływu energii poprzez stymulację punktów akupresurowych (marmas) stanowi wyraz fizycznego, psychicznego i duchowego zdrowia. Wyróżnia się wiele rodzajów masażu ajurwedyjskiego. Oto niektóre z nich:

Masaż tradycyjny (abhayanga)

Jego celem jest zrelaksowanie, oczyszczenie oraz przywrócenie równowagi energetycznej całego organizmu, a więc eliminacja wszelkich dolegliwości, tak fizycznych jak i psychicznych. Masuje się każdą część ciała używając do tego olejku dobranego w zależności od doszy, jaką się reprezentuje. Abhayanga nadaje odpowiedni ruch energii w ciele, dzięki czemu dociera ona do każdego jego zakątka poprzez poprawną stymulację. Organizm odzyskuje równowagę, a każdy narząd zaczyna działać poprawie i efektywnie.

Masaż pudrowy - Udvarthanam

Masaż ten wykonuje się przy użyciu sproszkowanych ziół, a nie jak przy większości tego typu zabiegów - olejków. Ciało zostaje natarte odpowiednią mieszanką, bogatą w witaminę C i kwas krzemowy. Specyfika masażu polega na tym, że nie obejmuje on głowy i rozpoczyna się go od dolnych, a nie jak w większości masaży, górnych części ciała. Udvarthanam charakteryzuje dynamiczne tempo masowania i stosowanie mocnych technik uciskania oraz ugniatania. Zabieg ten jest silnie peelingujący, wygładza nierówności skóry, usuwa martwy naskórek, znacznie pobudza krążenie krwi, likwiduje cellulit. Stymuluje procesy wewnątrzkomórkowe oraz eliminacje toksyn z organizmu, rozbija związki odkładającego się tłuszczu, redukuje cholesterol. Masaż ten rozluźnia mięśnie, zwiększa elastyczność skóry, zapewnia jej zdrowy, młody wygląd. Zabieg ten wykonuje najczęściej dwóch terapeutów.

Masaż Garshanam

Zabieg na bazie soli i sproszkowanych ziół dobranych odpowiednio według starohinduskiej receptury. Wykonuje się peeling całego ciała, który znacząco poprawia krążenie, ujędrnia, nadaje skórze elastyczności, usuwa martwy naskórek, wspomaga wydzielanie toksyn z organizmu. Masaż garshanam działa antycellulitowo i regenerująco. Zabieg ten należy do terapii z cyklu Svedana, czyli terapii napotnych, mających na celu poprawę cyrkulacji krwi, a tym samym usunięcie zbędnych produktów przemiany materii.

Masaż Pinda Sveda

To bardzo relaksujący masaż ciepłem. Do tego zabiegu używa się stempli ziołowych, którymi głaszcze się ciało bądź pociera je okrężnymi ruchami. Pinda Sveda rozpoczyna się od stóp, kończy na plecach. Ta ciepła terapia rozluźnia, usprawnia krążenie, energetyzuje, dotlenia, działa detoksykująco. Reguluje metabolizm, jest idealna dla osób cierpiących na schorzenia kręgosłupa i bóle reumatyczne. Najczęściej wykorzystywana technika podczas Pinda Sveda to rozgrzewające, okrężne ruchy tarcia, wykonywane stemplami, naprzemiennie z ruchami głaskania.


Masaż stopami - Padaabhayanga

To bardzo precyzyjna technika obejmująca całe ciało jednorodnym, płynnym ruchem stóp, przy zastosowaniu odpowiedniego, dużo głębszego niż w tradycyjnym masażu nacisku na punkty witalne i kanały energetyczne. Jest to połączenie masażu z akupresurą. Zabieg ten polega na zdecydowanym uciskaniu punktów witalnych i kanałów energetycznych płynnym ruchem stóp. Do tego masażu stosuje się olejki lecznicze. Padaabhayanga stymuluje krążenie, aktywizuje proces oczyszczania organizmu, działa energetyzująco i relaksująco.

Masaż na “3 oko” - Shirodhara

Jest to masaż stymulujący punkt pomiędzy brwiami zwany „oko mądrości”, „trzecie oko” czy ”wewnętrzne oko”. Bardzo ważny zabieg ajurwedyjski niesamowicie odprężający, wprowadzający w trans. Poprawia pamięć, wyostrza koncentrację, usuwa zaburzenia układu nerwowego, wzroku, słuchu. Jest to terapia na pozbycie się bólów głowy, zapalenia zatok, bezsenności. Działa także wzmacniająco i odżywczo na skórę głowy i włosy. Stymulacja tego czakramu m.in. rozwija intuicję, przyspiesza dojrzałość duchową, pogłębia świadomość samego siebie i wszystkiego czego doświadczamy.


Masaż witalny - Vital

Jest masażem refleksorycznym (masaż odpowiedniego ucisku) stóp, dłoni, głowy i twarzy. Na tych częściach ciała znajdują się specjalne punkty, które odpowiadają organom wewnętrznym lub określonym częściom ciała. Stymulacja tych punktów powoduje usprawnienie funkcjonowania odpowiednich narządów, pobudzenie płynów ustrojowych, wzmocnienie układu immunologicznego, przywrócenie równowagi organizmu.

Masaż na czakrach

Jest to zabieg wykonywany na głównych centrach energetycznych ciała, czakrach. Masuje się odpowiednie punkty, dzięki czemu usprawnia się przepływ energii życiowej - prany i tym samym działa na organizm regenerująco, wzmacniająco i stymulująco. Technikę tę stosuje się wraz z masażem tradycyjnym.

Masaż marma i Craniosacral

Zabiegi te mają na celu doprowadzenie do równowagi fizycznej, emocjonalnej i mentalnej. Pomagają odzyskać energię witalną, zwalczają uczucie wiecznego zmęczenia i wyczerpania, wskazane w stanach depresyjnych, nerwicach. Okazują się pomocne w przypadku problemów z trawieniem i układem krwionośnym, także przy bólach kręgosłupa, migrenach. Terapie dążą do odtworzenia zakodowanego w nas hologramu, który odpowiada za wszystkie aspekty zdrowia. Są to zabiegi stanowiące element holistycznego systemu terapeutycznego.

Jest jeszcze całe mnóstwo innych oryginalnych masaży przynoszących niesamowite korzyści oraz wspaniałe samopoczucie jak np. japoński lifting twarzy (odmładzający masaż twarzy z elementami shiatsu), masaż relaksacyjno-wyszczuplający na podstawie ruchu Tai Chi, masaż bambusami czy masaż polinezyjski.

W większości przypadków podczas takiego głęboko odprężającego zabiegu jakim jest masaż stosowane są różnego rodzaju aromatyczne, leczniczo-zdrowotne, kojąco-uspokajające, wyszczuplające, wygładzające, ujędrniające, pielęgnujące, nawilżające, odmładzające, relaksujące, pobudzające i energetyzujące cudowne olejki do masażu.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2017
pixel