Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Lucerna – zapomniany skarb dobrego zdrowia

2012-02-12
Lucerna – zapomniany skarb dobrego zdrowia

Lucerna (Medicago sativa) uważana jest za jedno z najzdrowszych ziół świata. Jest rośliną powszechnie uprawianą także w Polsce. Dziś zaliczamy ją do grupy superfood – pokarmów wyjątkowo cennych dla zdrowia. Lucerna jest bardzo uniwersalna w użytku, przydatna w celu wzmocnienia odporności. Szczególnie poleca się lucernę osobą starszym.

Lucerna jest źródłem wielu składników odżywczych, m.in. białka, aminokwasów, chlorofilu, witamin A, B1, B2, C, D, E, K oraz minerałów (m.in. wapń, potas, żelazo, cynk), a także flawonoidów i luteiny. Tak bogaty skład czyni lucernę bardzo wartościowym dodatkiem do diety niemal każdej osoby.

  • Witaminy z lucerny stymulują funkcjonowanie układu immunologicznego, dzięki czemu organizm jest bardziej odporny na infekcje, a istniejące zwalcza szybciej.
  • To właśnie zawartość chlorofilu sprawia, że lucerna znakomicie sprawdza się podczas diet odchudzających i detoksykacji – stymuluje oczyszczanie organizmu i wspomaga funkcjonowanie narządów. Chlorofil odtruwa organizm - efekty będą zauważalne nie tylko w lepszym samopoczuciu, ale nawet w gładszym wyglądzie skóry.
  • Lucerna usprawnia działanie układu pokarmowego, zapobiega powstawaniu wrzodów żołądka, pomaga niwelować wzdęcia. Lucerna jest pomocna w zaburzeniach apetytu i poprawia przyswajanie składników odżywczych z pożywienia.
  • Witamina K z kolei jest bardzo istotna przy słabej krzepliwości krwi oraz przyswajania wapnia. Z tego powodu lucerna polecana jest osobom starszym.
  • Luteina zawarta w lucernie – oprócz powszechnego zastosowania w ciąży – odpowiada również za zdrowie naszych oczu. Luteina chroni m.in. przed zwyrodnieniem plamki żółtej, trwale upośledzającym wzrok.
  • Lucerna działa moczopędnie, zwalcza zapalenia pęcherza moczowego i korzystnie wpływa na prostatę. Z tego powodu lucernę powinni stosować mężczyźni po 50 roku życia.
  • Lucerna działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
  • Uważa się również, że lucerna wspomaga leczenie cukrzycy.
  • Lucerna stymuluje laktację w okresie karmienia piersią.
  • Dzięki stymulowaniu układu hormonalnego lucerna łagodzi przebieg menopauzy i stanowi profilaktykę raka piersi.

Lucerna to prawdziwy odżywczy skarb, szczególnie cenny dla seniorów dzięki właściwościom wspomagającym ich zdrowie. Lucernę należy spożywać w postaci możliwie najprostszej, np. sproszkowanej rośliny. Lucernę można dodawać do jogurtu lub posypywać nią kanapki.

Po 2-3 miesiącach kuracji lucerną należy zrobić kilkutygodniową przerwę – roślina zawiera witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, które po tym czasie mogą nadmiernie gromadzić się w organizmie.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2012
pixel