Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Leki na trądzik szkodzą

2016-10-20
Leki na trądzik szkodzą

Dotknięci trądzikiem są w stanie zrobić bardzo wiele, aby pozbyć się tej kłopotliwej przypadłości. Pierwszymi środkami stosowanymi na trądzik z reguły są preparaty oczyszczające skórę i maści, które jednak skutkują tylko w lżejszych przypadkach.

Kiedy toniki i kremy nie działają, zazwyczaj osoby, które cierpią z powodu trądziku zaczynają stosować leki syntetyczne mające usunąć tą kłopotliwą dolegliwość. Tymczasem, o czym pacjenci nie wiedzą, większość lekarstw, których zadaniem jest zwalczenie trądziku, ma szkodliwe efekty uboczne.

Tabletki antykoncepcyjne

Jedną z przyczyn trądziku są zaburzenia hormonalne. Idąc tym tokiem rozumowania, wielu lekarzy w ramach terapii przepisuje środki zawierające hormony, zwłaszcza tabletki antykoncepcyjne, np. Diane-35. Potężna dawka przeciwandrogenowych hormonów w istocie może zahamować rozwój trądziku, ale bardzo często po zakończeniu kuracji problem wraca ze zdwojoną siłą.

Ponadto ponownie pojawiające się zmiany trądzikowej mogą przybrać postać oporną na leczenie. Same hormony mogą zaś powodować szkodliwe efekty uboczne: nieregularne krwawienia, bóle głowy, migreny, choroby skóry, wrzodziejące zapalenie okrężnicy, chorobę Crohna-Leśniowskiego, wystąpienie zatorów żylnych i tętniczych i inne. Ingerencja hormonalna w organizm, zwłaszcza młody, może mieć katastrofalne skutki.

Izotretynoina

Przez wielu uważana za „lek ostatniej szansy”. Występuje w preparatach doustnych Roaccutane, Izotek, Aknenormin, Curacne, Tretine oraz w postaci żelu jako Isotrex, Izotziaja oraz zawierający dodatkowo erytromycynę Isotrexin. Popularna w leczeniu trądziku, przy stosowaniu wymaga od pacjenta surowej dyscypliny. Ze względu na to, że lek wywiera bardzo szkodliwy wpływ na rozwijający się płód, kobiety, które chcą rozpocząć leczenie preparatem zawierającym izotretynoinę, muszą zastosować się do surowych zaleceń dotyczących antykoncepcji (powinny stosować podwójną antykoncepcję: hormonalną i tzw. drugiego wybory, czyli np. prezerwatywę). Terapia trwa około 6 miesięcy, i w tym czasie pacjent nie powinien pić alkoholu, poddawać się zabiegom kosmetycznym ani przebywać zbyt długo na słońcu. Podczas terapii powinno się regularnie wykonywać testy wątrobowe oraz oznaczenia poziomu lipidów we krwi. Izotretynoina generuje całą gamę skutków ubocznych. Wśród niepożądanych objawów występujących przy stosowaniu izotretynoiny na czoło wysuwa się jej teratogenne oddziaływanie na płód. Dlatego podczas stosowania leku pacjentka absolutnie nie może być w ciąży. Zaburza spermatogenezę (proces dzielenia i różnicowania plemników) i owogenezę (proces podziału i różnicowania komórek jajowych), może poważnie uszkodzić strukturę i funkcje nabłonków narządów płciowych kobiet i mężczyzn oraz nabłonki narządu wzroku. Zaburza widzenie, w niektórych wypadkach trwale. Bardzo często (w ok. 10 – 40 % przypadków) powoduje występowanie bólu stawów i mięśni. Często występuje również suchość błon śluzowych, skóry, suchość i zapalenie spojówek oraz krwawienie z nosa. Notowano również przypadki zaburzeń psychicznych, zwłaszcza depresji. Pacjenci, którzy słyszeli o „cudownych” właściwościach izotretynoiny, często bezrefleksyjnie starają się wymusić na lekarzu prowadzącym przepisanie tego środka, nie bacząc na efekty uboczne i późniejsze możliwe konsekwencje.

Antybiotyki z grupy tetracyklin

Antybiotyki są bardzo silnymi środkami, niszczącymi bakterie trądzikotwórcze (np. gronkowca). Niestety, po pewnym czasie bakterie stają się oporne i lek przestaje działać.

Konsekwencją stosowania tetracyklin mogą być zaburzenia żołądkowo jelitowe, uszkodzenie trzustki, wątroby i wyjałowienie flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. Stosowanie antybiotyków bardzo uwrażliwia skórę na światło, powodując fotodermatozy (zmiany skórne charakteryzujące się rumieniem, pęcherzami, intensywnymi przebarwieniami, itp). Nadtlenek benzolu – wchodzi w skład wielu leków przeciwtrądzikowych (np. Benzapur, Benzacne, Effacne i inne). Może oddziaływać szkodliwie na skórę: powoduje jej pieczenie, podrażnienie i pękanie, stan zapalny, zapalenie spojówek i powiek. Jest substancją rakotwórczą.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2016
pixel