Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kajal do oczu - jak używać?

2012-03-23

Makijaż indyjskich kobiet jest niezwykle uwodzicielski i w charakterystyczny sposób podkreśla oko. Brązowe oko otoczone smoliście czarnym obramowaniem nabiera niepowtarzalnego wyrazu i tajemniczości.

Głównym kosmetykiem, stosowanym w makijażu oczu przez między innymi hinduskie kobiety, jest kajal. Dzięki dostępności kajalu na polskim rynku kosmetycznym (m.in. Blue Heaven, Song of India, Adorn), również Polki mogą wypróbować na sobie indyjski makijaż oczu i poczuć się jak gwiazdy Bollywood, a być może zostać jego fankami na dłużej. Kajal występuje zwykle w formie eyelinera, jednak różni się nieco od tych popularnych. Ma mocno stożkowaty kształt, a jego czerń jest intensywnie głęboka, dzięki czemu żaden inny kosmetyk do makijażu oka prawdopodobnie nie nada takiego efektu, jak właśnie kajal. Oprócz najczęściej stosowanego, czarnego kajalu, występuje także kajal w innych kolorach, np. niebieskim, fioletowym, zielonym, jednak są to zawsze dość ciemne odcienie. Na polskim rynku kolorowe kajale oferuje m.in. Adorn.


Jak używać kajal do oczu? Kilka wskazówek

Kajal do oczu, ze względu na swój stożkowaty kształt, jest przystosowany do dość łatwego aplikowania go na powieki oraz nie wymaga temperowania. Można go używać jedynie do podkreślenia linii wodnej oczu, dzięki czemu w szybki sposób nadamy głębię spojrzeniu, jednak jeśli już zdecydowałyśmy się na jego zakup, warto nieco intensywniej podkreślić nim oczy.

Kajal ma zazwyczaj opakowanie przypominające sztyft pomadki. Trzymając go w poziomie, maluje się kreskę wzdłuż górnej powieki, wyciągając linię delikatnie ku górze. Dla uzyskania najbardziej intensywnego efektu, kajal można używać także do umalowania dolnej powieki oraz brwi, co robią na przykład tradycyjne indyjskie tancerki. Ze względu na miękkość kajalu, umalowanie nim oczu nie wymaga takiej precyzyjności, jak w przypadku malowania zwykłym eyelinerem. Dzięki temu mogą go używać kobiety, które lubią ciemny makijaż oczu, a jedocześnie chcą uzyskać efekt smoky eyes w dość szybkim czasie i nie poświęcając mnóstwa czasu na poprawki.

Makijaż indyjski nie jest zarezerwowany tylko dla kobiet – kajalu mogą używać także mężczyźni z tamtych stron, na przykład podczas ceremonii ślubu, a także dzieci, gdyż wierzy się, że kajal ma magiczne właściwości. Na dodatek jego skład pozwala chronić przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego oraz podrażnieniami, stymuluje wzrost rzęs oraz działa kojąco na popękane naczynka w oczach.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2012
pixel