Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak powstają pryszcze?

2013-08-09
Jak powstają pryszcze?

Pierwszym etapem trądziku są zaskórniki, które powstają w wyniku zatkania porów martwym naskórkiem. Żyjące na powierzchni skóry bakterie Propionibacterium acne mogą doskonale rozmnażać się we wnętrzu zaskórników, a rozkładając nagromadzony tam łój, produkują kwasy tłuszczowe odpowiedzialne za rozwój reakcji zapalnej. Niedrożne pory w połączeniu z bakteriami i a często także pozostałościami obumarłych komórek powodują łojotok, przetłuszczanie i zapalenie skóry. Ich konsekwencją jest grudkowacenie skóry i tworzenie krost, wągrów i kaszaków na powierzchni.

Rozwój trądziku zależny jest od kilku czynników:

  •  uwarunkowań genetycznych – zbadano, że dzieci, których rodzice cierpieli w młodości na trądzik, są bardziej podatne na występowanie tej choroby
  •  zmian hormonalnych – trądzik młodzieńczy zazwyczaj pojawia się w okresie dojrzewania, w którym zaczynają uaktywniać się hormony. Uaktywniony testosteron sprzyja nadmiernej produkcji sebum w gruczołach łojowych. Bardzo często u wiele kobiet na tydzień przed rozpoczęciem krwawienia miesiączkowego pojawiają się lub nasilają zmiany trądzikowe. Ogromny wpływ na trądzik mają dawki hormonów przyjmowane wraz ze środkami antykoncepcyjnymi. Mogą one spowodować nasilenie zmian trądzikowych – lub – u niektórych osób – ich zwalczenie, jednakże bez gwarancji, że trądzik nie powróci po odstawieniu środków hormonalnych.
  •  higieny życia i odżywiania – brak higieny osobistej oraz prowadzenie nieuregulowanego trybu życia prowadzi do powstawania lub nasilania się zmian trądzikowych. Negatywny wpływ na rozwój trądziku ma również spożywanie pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym (czekolada, chipsy, cukier, białe pieczywo).
  •  wpływu warunków otoczenia – zanieczyszczenia w powietrzu i spożywanych pokarmach, narażenie na promienie słoneczne, wizyty na solarium mogą zwiększyć ilość wytwarzanego przez skórę łoju, a co za tym idzie – odbić się negatywnie na stanie naszej skóry.
  •  napięcia emocjonalnego i zmęczenia.
  •  zażywanych leków (sterydy anaboliczne, lit, fenytoina, izoniazyd, wit. B12, barbitutany) mogą przyczyniać się do nasilenia trądziku.
  • stosowanych kosmetyków – jeśli zawierając dziegcie i oleje mineralne, mogą wpłynąć negatywnie na skórę trądzikową.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2013
pixel