Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak określić stopień łysienia?

2012-02-17
Jak określić stopień łysienia?

Wzmożone wypadanie włosów nie oznacza jeszcze łysienia. Dopiero utrzymująca się przewaga utraconych włosów nad nowo odrastającymi powoduje widoczne przerzedzenie czupryny. Punktem wyjścia dla oceny stopnia łysienia zawsze jest dokładna obserwacja, dzięki której wczesne rozpoznanie łysienia może skutkować szybkim i efektywnym jego zwalczeniem.

Stopień ubytku włosów w męski łysieniu androgenowym można określić za pomocą tzw. skali Norwood-Hamilton (w skrócie Nw).

  • Nw 0-1 - zdrowe, gęste włosy.
  • Nw 2-2A - tworzenie się zakoli. Ten etap często występuje już w wieku kilkunastu lat i nie należy go lekceważyć, gdyż z czasem będzie się pogłębiał. Ubytek włosów jest stosunkowo niewielki, aby nie postępował, należy zacząć leczenie farmakologiczne.
  • Nw 2A-3 - linia włosów podwyższa się, kształtując "wysokie czoło".
  • Nw 3V-5 - przerzedzanie się włosów na środku głowy i "koronie". Etap następujący zazwyczaj po kilku - kilkunastu latach.
  • Nw 4-5 - postępujący brak włosów, pozbawiony włosów środek głowy
  • Nw 5A-7 - całkowita łysina

Inaczej mierzy się kobiece łysienie androgenowe - wówczas zastosowanie ma tzw. skala Ludwiga. U kobiet utrata włosów występuje równomiernie, na całej powierzchni głowy. Przerzedzenie najbardziej widoczne jest w okolicy przedziałka. Skala Ludwiga zawiera następujące stopnie: I 1, I 2, I 3, II 1, II 2, III, gdzie I 1-3 to lekkie przerzedzenie, II 1-2 to rozległa utrata włosów, a III objawia się łysiną.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2012
pixel