Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Gdzie kupić olejki eteryczne

2012-01-19

Olejki eteryczne, oprócz urzekających zapachów, mają także niezliczone właściwości terapeutyczne, znane już od wielu wieków na całym świecie. Olejki eteryczne od wielu lat znajdują wykorzystanie w medycynie, aromaterapii, przemyśle farmaceutycznym, perfumeryjno-kosmetycznym i spożywczym. Szacuje się, że jest kilkanaście tysięcy olejkodajnych gatunków roślin, spośród których kilkadziesiąt ma największe i najbardziej rozpowszechnione znaczenie użytkowe.


Gdzie kupić olejki eteryczne?

Olejki eteryczne są już tak rozpowszechnione, że można je kupić właściwie…. wszędzie. Dostaniesz je między innymi w sklepach z kosmetykami naturalnymi i orientalnymi, drogeriach, aptekach, sklepach z wyposażeniem wnętrz (tam też znajdziesz kominki arometerapeutyczne), a nawet w sklepach z upominkami, gdyż zestawy olejków doskonale nadają się na prezent. Kupić je można także w kwiaciarniach. Oprócz sklepów stacjonarnych, również w internecie znajdziesz wiele sklepów z kosmetykami naturalnymi, które oferują także olejki eteryczne.

Olejki eteryczne wpływają na samopoczucie człowieka, a ich najbardziej charakterystycznym działaniem jest zwalczanie i ochrona przed bakteriami i grzybami, czyli działanie antywirusowe, przeciwgrzybiczne. Jednak nie jest to jedyna ich zaleta. Innymi najbardziej znanymi w aromaterapii właściwościami olejków eterycznych są te związane są z łagodzeniem dolegliwości górnych dróg oddechowych, uspokajaniem i kojeniem nerwów. Należą do nich między innymi olejek sosnowy, olejek jodłowy, olejek lawendowy, olejek różany, olejek mandarynkowy, olejek cytrynowy, olejek neroli, olejek paczulowy. Łagodzą one stres, uspokajają także pracę serca.

Z kolei na pobudzenie krążenia krwi warto stosować olejek cynamonowy, który jest traktowany także jako silny afrodyzjak, tak samo jak olejek goździkowy.

Na infekcje bakteryjne i grzybiczne, zarówno skórne, jak i na przykład ginekologiczne, warto stosować olejek sandałowy, który wykazuje mocne właściwości antymikrobowe. W schorzeniach górnych dróg oddechowych (przeziębienie, grypa, ból gardła) warto wypróbować inhalacje olejkiem jodły pospolitej, eukaliptusowym lub bergamotowym. Natomiast problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego powinny zostać zniwelowane przez olejki mięty pieprzowej, rumiankowy i szałwiowy.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2012
pixel