Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Farbowanie włosów - henna z indygo

2017-02-06
Farbowanie włosów - henna z indygo
Dzięki połączeniu odpowiednich proporcji henny i indygo można uzyskać kolory od jasnego brązu, poprzez brąz, ciemny brąz do czarnego na swoich włosach.

Czym jest indygo?

Indygo jest to ciemnobłękitny barwnik otrzymywany z liści tropikalnej rośliny indygowca barwierskiego, występującej m.in. w Indiach. Jeśli chcecie mieć włosy w kolorze jasnego brązu wówczas w miksturze powinna przeważać henna nad indygo, jeśli chcecie otrzymać czarny kolor wówczas sytuacja jest odwrotna. Bez problemu możecie użyć obu barwników na włosy zniszczone chemicznie, oba są bezpieczne i naturalne. Indygo używa się zaraz po przygotowaniu.

Przygotowanie pasty z henną

 • do niewielkiego ceramicznego naczynia wsypcie odpowiednią ilość henny
 • następnie dodajcie sok z cytryny i wymieszajcie na gęstą papkę.
 • jeśli sok z cytryny okaże się za mocny dla Was (pojawi sie pieczenie bądź świąt) wówczas użyjcie soku z pomarańczy albo grapefruita. Możecie użyć octu, ale nie polecam – bardzo śmierdzi. Nie używajcie jogurtu, kawy, wrzącej wody.
 • przygotowaną miksturę przykryjcie folią i odstawcie najlepiej na noc w temperaturze pokojowej (najlepsza temperatura to 21 C). Przez noc barwnik się uwolni. Jeśli się bardzo spieszycie, to możecie przygotowaną miksturę odłożyć na 2 – 3 godziny w ciepłe, ale nie gorące miejsce ( w temperaturze 35 C)
 • następnie do drugiego ceramicznego naczynia wsypcie indygo i rozróbcie je z wodą, wymieszajcie na gęstą papkę.
 • ubierzcie rękawiczki i ochrońcie ręcznikiem ubranie
 • nałóżcie na włosy grubą warstwę pasty, zaczynając od włosów tuż przy karku, następnie wyżej aż do czubka głowy.
 • kiedy pokryjecie już wszystkie włosy pastą z henny i indygo owińcie je folią i odczekajcie 2 – 6 godziny. Im dłużej pasta pozostanie na włosach, tym intensywniejszy i trwalszy będzie kolor. Potem zmyjcie dokładnie pastę z henny i indygo i osuszcie włosy ręcznikiem.
 • za dzień lub dwa dni kolor powinien ujawnić się w całej okazałości.

W zależności od długości włosów zużyjecie różną ilość sproszkowanej henny i indygo:

 • jeśli macie krótkie włosy, przygotujcie 100g proszku (henna + indygo)
 • jeśli Wasze włosy zakrywają kark, przygotujcie 200 g proszku (henna + indygo). Jeśli macie kręcone włosy to po rozprostowaniu ich powinny zakrywać kark
 • jeśli sięgają do ramion, przygotujcie 300 g proszku (henna + indygo). Jeśli macie kręcone włosy to po rozprostowaniu ich powinny sięgać do ramion
 • jeśli sięgają do pasa, przygotujcie 500 g proszku (henna + indygo). Jeśli macie kręcone włosy to po rozprostowaniu ich powinny sięgać do pasa

W zależności jaki kolor chcecie uzyskać przygotujcie odpowiednie proporcje mikstury:

 •  jasny brąz powstanie przy zmieszaniu w proporcji 2/3 części henny i 1/3 częśći indygo
 •  brąz powstanie przy zmieszaniu 1/2 części henny i 1/2 części indygo
 •  ciemny brąz powstanie przy zmieszaniu 1/3 część henny i 2/3 części indygo


W zależności od długości włosów zużyjecie różną ilość sproszkowanej henny i indygo:

 •  jeśli macie krótkie włosy przygotujcie 100 gramów henny i 100 gramów indygo
 •  jeśli Wasze włosy sięgają do karku przygotujcie 200 gramów henny i 200 gramów indygo (jeśli macie kręcone włosy to po rozprostowaniu ich powinny zakrywać kark)
 •  jeśli sięgają do ramion przygotujcie 300 gramów henny i 300 gramów indygo (jeśli macie kręcone włosy to po rozprostowaniu ich powinny sięgać do ramion)
 •  jeśli sięgają do pasa przygotujcie 500 gramów henny i 500 gramów indygo dla włosów bardzo długich (jeśli macie kręcone włosy to po rozprostowaniu ich powinny sięgać do pasa)

Aby uzyskać chłodny odcień można dodać amlę w proporcjach: 1 część amli na 3 części henny.

Niektóre osoby będą musiały kilkakrotnie powtórzyć farbowanie zanim osiągną pożądany efekt. Na szczęście hennę (indygo również) można wielokrotnie nakładać na włosy bez obaw ponieważ ich nie niszczy.

Indygo jest ciemnobłękitnym barwnikiem otrzymywanym z liści tropikalnej rośliny: indygowca barwierskiego i farbuje na niebiesko. Doskonale barwi włosy bardzo ciemne i czarne, efektem jest kolor głebokiej czerni o odcieniu niebieskawym, chłodnym.

Nie poleca się do stosowania indygo bezpośrednio na siwe lub blond włosy, należy wtedy zachować ostrożność. W przypadku nakładania na włosy siwe lub rozjaśniane, konieczny jest test próbki, a nawet farbowanie dwufazowe. Do koloryzacji włosów od jasnego brązu do ciemnego brązu indygo należy stosować w połączeniu z henną. Indygo najlepiej farbuje w środowisku zasadowym. Zbyt wiele kwasów w mieszance hamuje wydzielanie koloru zarówno w przypadku czystego indygo jak i mieszanych kolorów. Wiele osób dodaje do indygo cytrynę, sądząc iż wzmocni to efekt farbowania, jednakże właśnie takie eksperymenty powodują, że kolor różni się od zamierzonego, ponieważ indygo nie może w pełni, a czasem nawet wcale się wydzielić. Na indygo wpływa również temperatura. Najlepiej rozrabiać indygo w letniej wodzie lub czarnej herbacie, w temperaturze nie przekraczającej 50 stopni Celcjusza. Jeśli temperatura będzie zbyt wysoka, wydzielanie koloru również będzie nieprawidłowe, a rezultat niesatysfakcjonujący.

Sposób przygotowania i nałożenia indygo na włosy:
1. Wymieszaj proszek indygo z letnią wodą do konsystencji gęstego jogurtu. Jeśli wiesz, że masz włosy oporne na farbowanie, możesz dodać łyżeczkę soli.
2. Nałóż indygo od razu na świeżo umyte włosy.
3. Nałóż foliowy czepek i zawiń głowę ręcznikiem. Zmyj farbę z czoła, karku i uszu.
4. Pozostaw indygo na włosach przez 1 godzinę. 5. Spłucz dokładnie włosy.

Bądź cierpliwa - kolor, w wyniku procesu utleniania, ściemnieje i uzyska intensywniejszy odcień w ciągu kilku dni od farbowania. Niestety trwałość koloru na bazie indygo jest różna. Oznacza to, że ciemne kolory będą blaknąć szybciej niż na przykład czerwienie. To także wyjaśnia dlaczego siwe włosy farbowane mieszanką indygo z henną po pewnym czasie nabierają rudawego odcienia.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2017

Polecane

Henna do włosów Khadi – Indygo

Henna do włosów Khadi – Indygo

52,50 zł brutto
525,00 zł / kg brutto
Henna do włosów Khadi – Naturalna Czerwona

Henna do włosów Khadi – Naturalna Czerwona

52,50 zł brutto
525,00 zł / kg brutto
pixel