Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

FAQ na temat henny

2011-12-23
FAQ na temat henny

Z uwagi na rosnące zainteresowanie tematem henny, która wciąż ma przed niektórymi wiele tajemnic, publikujemy odpowiedzi na część nurtujących pytań związanych z henną.


Co to jest mehendi?

Mehendi jest sztuką zdobienia ciała za pomocą pasty z naturalnej henny. Taki tatuaż z henny jest tymczasowy. Mehendi jest tradycyjną forma dekoracji ciał kobiecych jak i męskich w Indiach, Egipcie, Maroku i Pakistanie. Wywodzi się jeszcze z czasów starożytnych.


Jak zrobić sobie tatuaż z henny?

Do zrobienia tatuażu z henny potrzeba tak naprawdę niewiele rzeczy. Po pierwsze pastę z henny, po drugie przyrząd do nakładania pasty a po trzecie wyobraźnię. przydadzą się także gumowe rękawiczki, które zapobiegną zabrudzeniom dłoni. Do nanoszenia wzorów na skórę potrzebny jest aplikator, którym rysuje się wzory. Taki aplikator można wykonać samemu na wiele sposobów. Można użyć kawałka plastikowej foli, którą zwija się w stożkowaty rulon i skleja się taśmą klejącą, żeby się nie rozwijał podczas pracy. Można również zaadaptować pustą buteleczkę po wodzie utlenionej lub czymś podobnym, na końcu umieszcza się końcówkę od długopisu lub ołówka mechanicznego. I gotowe. Kiedy aplikator jest już gotowy wypełnia się go wcześniej przygotowaną pastą z henny i można przystąpić do rysowania różnych wzorów. Intensywność koloru zależy m.in. od grubości nałożonej pasty. Starajcie się zachować jednolitą grubość nałożonej pasty na całym tatuażu. Malujcie rysując linie a nie stawiając kropki. Po wykonaniu i wyschnięciu górnej warstwy tatuażu można tatuaż zawinąć np. w ręcznik papierowy i w takiej formie przechować go do rana (ewentualnie 6 godzin). Taki "opatrunek" można owinąć dookoła np. folią spożywczą lub okleić plastrami. Zdejmując "opatrunek", Waszym oczom ukaże się pasta, którą należy ZETRZEĆ (a nie zmywać, gdyż przy skórze będzie ona jeszcze wilgotna), sam tatuaż proponuję przemyć najszybciej 1-2 godz. po zdjęciu pasty. Nie załamujcie się jeśli po starciu pasty Waszym oczom ukaże się pomarańczowo–rudy rysunek. To naturalne w przypadku henny naturalnej. Za dwa dni wszystko powinno sie unormować, czyli nasz rysunek powinien przybrać brązową barwę.


Jak przygotować pastę z henny?

Dobrej jakości pastę do mehendi można przygotować wyłącznie z naturalnej henny. Do ceramicznego lub z tworzywa sztucznego naczynia należy przesypać sproszkowaną hennę. Dodać tyle soku z cytryny, żeby powstała gęsta pasta. Miksturę należy wymieszać plastikową łyżą, nigdy metalową. Niektóre metale mogą reagować z sokiem z cytryny, przez co uniemożliwią właściwe działanie hennie. Można dodać odrobinę cukru, który sprawi, że pasta będzie się lepiej trzymać na skórze i łatwiej będzie ja rozprowadzać po skórze. Niektórzy zamiast cukru dodają miód – wybór należy do Was. W ten sposób przygotowaną miksturę przykrywa się folią i odstawia na noc w ciepłe miejsce (21 C), żeby zawarty w hennie barwnik mógł się uaktywnić. Aby wzmocnić kolor można dodać kilka kropel naturalnego olejku goździkowego, eukaliptusowego lub z drzewa herbacianego. Kiedy pasta zmienia kolor z zielonego na brązowy, wówczas gotowa jest do użycia. Można przyspieszyć dojrzewanie pasty umieszczając miskę z miksturą w ciepłym, ale nie gorącym miejscu(35 C), wówczas już po 2 -3 godzinach pasta powinna być gotowa.


Jak długo kolor pozostaje na skórze??

Rysunek pozostanie na skórze od 1 do 3 tygodni, w zależności od tego jak długo pasta pozostawała na skórze, a także od części ciała (pocenie się, przetłuszczanie skóry) i jej częstego wystawiania na działania wody i mydła. Henna zabarwia tylko wierzchnią część skóry, więc im rzadziej jest myta i wycierana ręcznikiem, tym dłużej rysunek pozostaje niezmieniony. Henna najlepiej wchłania się w ciepłą, suchą i porowatą skórę, np. na stopach lub dłoniach. Pomóc może także utrzymywanie pasty w nieco wyższej temperaturze (np. przy pomocy suszarki do włosów), utrwali to rysunek na nieco dłuższy okres czasu. Henna naturalna utrzymuje się dłużej na skórze niż toksyczna henna z PPD. Średnio henna naturalna utrzymuje się ok. 2 tygodni a henna z PPD - 1 tydzień. Co to jest PPD? PPD jest to parafenylodwuamina, czarny barwnik dodawany do naturalnej henny, który ma wzmacniać kolor. Jest on substancją bardzo silnie uczulającą, niebezpieczną dla zdrowia.


Jakie są skutki uboczne używania czarnej henny z PPD?

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że po wykonaniu tatuażu z czarnej henny z domieszką PPD na naszej skórze pojawi się swędzenie, ropiejące rany oraz bąble pozostawiające po sobie blizny do końca życia. Liczne badania dowiodły, że PPD jest silnym alergenem, substancją rakotwórczą i niebezpieczną toksyną, która wnika przez skórę i krąży po krwioobiegu. Może wywołać astmę, raka i wiele innych problemów zdrowotnych.


Jak rozróżnić naturalną hennę od czarnej henny?

Kiedy zdarzy się wam kupić hennę, co do której nie jesteście w 100% przekonani, możecie zrobić mały eksperyment. Odrobinę proszku, który kupiliście wymieszajcie z wodą i odczekajcie kilkanaście minut. Jeśli kupiliście naturalną hennę, wówczas papka powinna zabarwić się na zielony kolor i swoim zapachem przypominać świeże siano. Jeśli papka zabarwi sie na niebiesko wówczas macie do czynienia z indygo. Natomiast jeśli papka zabarwi się na czarny kolor wówczas możecie być pewni, że macie do czynienia z henną z dodatkiem PPD. Natomiast jeśli spotkacie gdzieś na mieście artystę proponującego zrobienie tatuażu z czarnej henny, wówczas możecie zadać mu kilka pytań. Dzięki odpowiedziom na te pytania dowiecie się jakiej henny używa. Po pierwsze możecie poprosić go o pokazanie henny, za pomocą której wykonuje tatuaże. Jeśli substancja jest zielona bądź brązowa, wówczas artysta pracuje z naturalną henną. Poza tym tatuaż z naturalnej henny będzie brązowy, pomarańczowy nigdy czarny. Po drugie możecie zapytać się jak długo należy trzymać pastę na skórze. Pastę z naturalnej henny powinno trzymać się minimum godzinę, a nawet dłużej (najlepiej pozostawić papkę na całą noc). Jeśli artysta odpowie, że krócej, kilkanaście minut, wtedy odejdź jak najszybciej od tego stoiska. To na pewno nie jest naturalna henna. I po trzecie możecie zapytać sie jak długo ten tatuaż utrzyma się na skórze. Naturalna henna pozostaje na skórze od 1 do 3 tygodni. Z czasem jej kolor się zmienia. Im dłużej macie tatuaż tym jego kolor staje się bledszy, aż z czasem zniknie. Natomiast jeśli dowiecie się, że będzie utrzymywał się przez tydzień i cały czas będzie czarny – to na pewno henna zawiera dodatek szkodliwego PPD!


Gdzie mogę kupić dobrej jakości hennę do włosów?

Jest wielu sprzedawców, którzy proponują sprzedaż henny, jednak nie wszyscy proponują towar najwyższej jakości, sprawdzony i naturalny. Na stronach sklepu internetowego www.helfy.pl znajdziecie prawdziwą naturalną hennę i indygo najwyższej jakości.


Czy farby do włosów o działaniu warstwowym szybko się zmywają?

Farby warstwowe są trwałe. Mimo że farby warstwowe nie wnikają w strukturę włosów, lecz odkładają się na nich w postaci warstwy, są trwałe. Szczególnie stałe są odcienie rudawe, blakną nieznacznie po upływie bardzo długiego czasu. Trwałość koloru zależy także od częstotliwości farbowania farbami warstwowymi. W przypadkach gdy odcień został przygotowany z dużą ilością indygo, trwałość koloru jest krótsza, ponieważ indygo nie wnika w pierwszą warstwę włosa. Jednakże inne kolory utrzymują się zdecydowanie długo.


Jak długi powinien być odstęp między farbowaniami?

Nie ma określonej ilości czasu jaką należy odczekać przed kolejnym farbowaniem. Należy jednak pamiętać, ze po pierwszym farbowaniu kolor uzyskuje ostateczny rezultat po upływie 24- 48 godzin. Jeśli nie jesteś zadowolona z rezultatu, odczekaj przynajmniej ten okres, dopiero po jego upływie zdecyduj czy kolejne farbowanie jest konieczne.


Czy farby Khadi można używać na włosach po trwałej ondulacji?

Bez żadnego problemu możesz używać farb Khadi na kręconych włosach. Dodatkowo, farby działające warstwowo regenerują zniszczone chemikaliami włosy. Jednakże z powodu wcześniejszego kontaktu z chemikaliami , włosy po trwałej ondulacji mogą wymagać dłuższego czasu trzymania farby. Radzimy także zasięgnąć informacji u fachowca, który dobierze odpowiednią farbę do twoich potrzeb.


Czy farby warstwowe powodują skutki uboczne lub reakcje alergiczne?

W niektórych przypadkach takie farby mogą powodować alergię. Jeśli jesteś alergiczką, przed farbowaniem wykonaj test. Najlepiej udać się do dermatologa, jednakże możesz zrobić także sama test w domu. Przygotuj niewielką ilość farby i umieść w nierzucającym się w oczy miejscu ciała, np. wnętrzu ramienia i pozostaw na 48 godzin. Pamiętaj, ze nawet niewielka ilość farby może intensywnie zabarwić skórę.


Czy wszystkie kolory farb mogę mieszać?

Tak, wszystkie farby Khadi mogą być dowolnie mieszane. Dzięki temu możesz stworzyć wyjątkowy kolor, dopasowany indywidualnie do ciebie. Zawsze możesz wykonać test próbki, aby przekonać się czy stworzony kolor spełnia twoje oczekiwania.


Co mogę zrobić jeśli kolor wyjdzie zbyt czerwony lub zbyt ciemny?

Jest to istotna kwestia, ponieważ farby Khadi mogą nadać włosom wyjątkowo intensywny kolor. Aby uniknąć niechcianego efektu kolejny raz polecamy test próbki przed właściwym farbowaniem. Jeśli jednak rezultat będzie inny od oczekiwanego istnieją sposoby na jego zmianę. Jeśli twoje włosy stały się zbyt czerwone, możesz zminimalizować intensywność koloru farbując włosy farbami Khadi z gamy brązów. Farbę trzymaj krócej niż zazwyczaj aby nie uzyskać zbyt ciemnego odcienia. Znów polecamy test próbki. Jeśli kolor włosów jest zbyt ciemny trudniej będzie uzyskać jaśniejszy odcień. Potrzebujesz cierpliwości. Indygo zmywa się szybciej niż Henna, kolor więc zblaknie pozostawiając na włosach odcień rudawy. Niektórzy klienci twierdzą, że regularne stosowanie Khadi Senna / Cassia zmieszanej z proszkiem Amla i sokiem cytrynowym rozjaśnia włosy. Również mieszanka miodu, oliwy z oliwek soku cytrynowego może pomóc w rozjaśnieniu włosów. Należy jednak pamiętać, że różne rodzaje włosów mogą inaczej reagować na takie mieszanki, w związku z czym zalecamy test próbki.


Czy w gamie ziołowych farb Khadi są dostępne blondy?

Nasz zespół w Indiach pracuje obecnie nad stworzeniem farb ziołowych w odcieniach blondu. Jest to dość duże wyzwanie ponieważ trudno jest stworzyć kolory rozjaśniające włosy na zasadzie farb działających warstwowo. Jak tylko uda nam się stworzyć farby w kolorze blondu, informacja o tym zostanie umieszczona na stronie.


Co mogę zrobić jeśli zostanie mi nadwyżka farby?

Żaden problem! Zamroź pozostałą farbę w woreczku lub plastikowym naczyniu. Nie zapomnij proporcji w jakich została zmieszana farba, w ten sposób przy kolejnym farbowaniu uzyskasz ten sam kolor włosów. Zamrożona farba z łatwością rozmrozi się w temperaturze pokojowej. Możesz ją wtedy zmieszać ze świeżą farbą.


Czy jeśli farbowałam włosy farbą warstwową, mogę użyć Cassia lub Amla do odżywienia i regeneracji włosów?

Możesz użyć Cassia lub Amla w celu wzmocnienia włosów nawet po farbowaniu farbą warstwową. Naturalne odżywki zawsze są wskazane do poprawy stanu włosów.


Czy można ufarbować siwe włosy w jednym kroku?

To zależy głównie od struktury włosów i wybranego koloru. Niektórzy klienci potwierdzili, że Khadi Jasny Brąz Light Brown i Naturalny Orzech oraz w rzadkich przypadkach Ciemny Brąz całkowicie pokrywają siwe włosy w jednym kroku. Wykonując test próbki przekonasz się czy twoje włosy nadają się do farbowania taką metodą. Jeśli okaże się, że nie, musisz ufarbować włosy wcześniej opisaną metodą dwuetapową.


Jak działają naturalne farby do włosów w przypadku włosów farbowanych wcześniej chemicznie?

Generalnie jest możliwe ufarbowanie takich włosów farbami ziołowymi. Jednak należy wcześniej wykonać test próbki. Niezbędne jest to w przypadku włosów bardzo jasnych. Czasami na wcześniej farbowanych chemicznie włosach kolor może przybrać wyjątkowo intensywny odcień lub niechciany kolor włosów jak np. zielony, niebieski lub liliowy. Nie należy używać chemicznych farb do włosów po uprzednim zastosowaniu farb warstwowych w celu osiągnięcia koloru blond. Może to prowadzić do niechcianych rezultatów. W celu zasięgnięcia bardziej szczegółowych informacji należy udać się do kompetentnego fryzjera, który posiada wiedzę na temat warstwowych farb do włosów.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2011
pixel