Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Eko sprzątanie, czyli zaproś naturalne detergenty do Twojego domu

2021-03-09
Eko sprzątanie, czyli zaproś naturalne detergenty do Twojego domu

Podobno bałagan w domu przekłada się na bałagan w głowie… Coś w tym jest! W chaosie trudniej nam się skupić i funkcjonować, a także znaleźć potrzebną w danym momencie rzecz. Zrobienie porządku – prócz efektu w postaci czystego otoczenia – pozwoli się zrelaksować, a także uporządkować i poukładać myśli. Mimo, że sprzątanie to obowiązek, za którym niewiele osób przepada, to jest to niezbędny krok do pięknego i czystego domu. Jeśli żyjesz w zgodzie z naturą, to na pewno świadomie wybierasz kosmetyki, sprawdzasz składy produktów spożywczych i dbasz o środowisko. Czy wiesz, że sprzątanie także może być ekologiczne?

Poznaj zalety eko sprzątania

 • Wybierając naturalne środki czystości dbasz o swoje zdrowie, ale i o stan naszej planety. Eko środki czystości pozbawione są toksycznych substancji chemicznych. Zamiast nich, bazują na naturalnych składnikach. 
 • Ekologiczne środki czystości nie zanieczyszczają wód gruntowych i nie szkodzą ekosystemowi. 
 • Eko sprzątanie przeciwdziała alergiom, podrażnieniom i nie wywołują nieprzyjemnych skutków ubocznych takich jak problemy z przesuszeniem skóry i podrażnieniem układu oddechowego. 
 • Porządki z użyciem naturalnych środków zapobiegają wnikaniu do naszego organizmu niepożądanych i kontrowersyjnych substancji lotnych, podejrzanych o działanie rakotwórcze i degeneracyjne na układy naszego organizmu. 
 • Eko środki czystości są przyjazne dla zwierząt  nie szkodzą naszym domowym pupilom. 
 • Produkty do eko sprzątania nie zawierają składników pochodzenia odzwierzęcego i nie są testowane na zwierzętach. Są odpowiednie dla wegan. 
 • Naturalne środki czystości nie zawierają sztucznych substancji zapachowych, dlatego nie drażnią układu oddechowego. Swój zapach zawdzięczają składnikom pochodzenia roślinnego takim jak olejki eteryczne i ekstrakty roślinne. 
 • Takie produkty są też bardzo wydajne, a w dodatku nie generują niepotrzebnego zanieczyszczenia środowiska dzięki zastosowaniu opakowań z recyklingu, oraz stosowaniu rozwiązań zero-waste.

Domowe środki czystości vs. naturalne środki do sprzątania  

Eko sprzątanie jest prostsze niż się wydaje! Jeśli lubisz DIY, możesz już dziś przetestować przepisy na domowe środki czystości. Podstawowymi produktami do domowej produkcji eko detergentów są soda oczyszczona, szare mydło, kwasek cytrynowy, ocet i olejki eteryczne. Jeśli dysponujesz wolną chwilą, spróbuj wykonać domową pastę do czyszczenia powierzchni:  

Wsyp do miski płatki mydlane, a następnie zalej je odrobiną wrzątku. Do powstałej masy dodaj kilka łyżek sody oczyszczonej do uzyskania pożądanej konsystencji. Dodaj do pasty kilka kropli ulubionego olejku eterycznego, np. z drzewa herbacianego lub lawendy. Gotowe! 

Taką pastą umyjesz płaskie powierzchnie, kuchenkę, lodówkę i inne domowe sprzęty Przekonasz się, że nie jest to trudne. Natomiast jeśli wolisz szybkie rozwiązania, o sprawdzonym działaniu i potwierdzonej skuteczności, możesz sięgnąć po gotowe, naturalne środki do sprzątania. Wybierając takie produkty nie musisz martwić się o proporcje, zapach i konsystencję - zadbały o to marki, które produkują naturalne środki do sprzątania od lat.  

Eko środki czystości - w trosce o zdrowie 

Jeśli chodzi o ekologiczne produkty do sprzątania, najważniejszy jest ich skład. Eko środki czystości nie zawierają kontrowersyjnych składników, takich jak na przykład fosforany, które przedostają się do wód gruntowych i powodują ich zanieczyszczenie. Eutrofizacja zbiorników wodnych to zjawisko, które ma coraz większą skalę, a my, często nieświadomie, przykładamy do tego rękę. Nadużywanie chloru i mikroplastiku w środkach czystości to istna plaga - te składniki również cieszą się złą sławą. Mają bardzo duży wpływ na organizmy wodne i cały ekosystem. Mikroplastik jest niebezpieczny zwłaszcza dla organizmów żyjących w oceanach  będąc zjadanym przez zwierzęta podróżuje w górę łańcucha pokarmowego, a w końcu ląduje… w naszym jedzeniu! W przeciwieństwie do tradycyjnej, sklepowej chemii, eko środki czystości są biodegradowalne. Chemia domowa ekologiczna jest bardzo wydajna i skuteczna, ale przede wszystkim  bezpieczna. Pomyśl o swoich bliskich, a zwłaszcza o dzieciach i zwierzętach  nie eksponuj ich niepotrzebnie na toksyczne chemikalia. 

Ekologiczny płyn do sprzątania dla miłośników zero waste   

Czy zauważyłaś jak dużo jest produktów do sprzątania, które dedykowane są do różnych sprzętów i pomieszczeń? Ściereczki, proszki, płyny, spraye, pasty… Każdy produkt służy do mycia czego innego. Tymczasem okazuje się, że większość preparatów można zastąpić… jednym!  

Sprzątanie zero waste ma szereg zalet:  

 • Jeden wszechstronny i uniwersalny, ekologiczny płyn do sprzątania lub dobre mydło gospodarcze może zastąpić większość detergentów w twoim domu. 
 • Oszczędzasz miejsce do przechowywania domowej chemii. 
 • Redukujesz generowanie odpadów  ekologiczny płyn do sprzątania możesz wybrać w wersji refill i uzupełniać go raz na jakiś czas, a produkty w kostce zazwyczaj pakowane są w materiały z recyklingu. 
 • Eko produkty do sprzątania mają często skoncentrowane formuły, dzięki czemu starczą na dłużej. 
 • Masz realny wpływ na zmniejszenie nadmiernej produkcji plastikowych opakowań  Twój wybór ma znaczenie. 
 • Oszczędzasz czas  jeden środek poradzi sobie z kafelkami, płaskimi powierzchniami, urządzeniami sanitarnymi i podłogami. 
 • Nie wydajesz pieniędzy na coraz to nowe środki myjące.  

Ekologiczny płyn do mycia naczyń - skuteczne usuwanie brudu 

Kuchnia to miejsce gdzie sprzątamy najczęściej  pewnie często masz wrażenie, że naczynia same się mnożą w zlewie, a każde przyrządzenie posiłku powoduje trudne do usunięcia plamy na blacie i podłodze. Aby uporać się z kuchennymi zabrudzeniami, sięgamy zazwyczaj po bardzo mocne środki, nie mając świadomości jak bardzo naszpikowany chemią” jest ich skład. Fluorosurfaktanty, pochodne ropy naftowej, aluminium, mocne wybielacze i EDTA, to tylko niektóre ze składników o kontrowersyjnych opiniach. Sprawdź, czy twój preparat to ekologiczny płyn do mycia naczyń  to przecież środek, który ma kontakt z twoją skórą przez cały czas zmywania, a proces ten nieraz zajmuje więcej niż kilka minut. Ekologiczny płyn do mycia naczyń to rozwiązanie przyjazne skórze, zdrowiu i środowisku.  

Naturalny płyn do mycia szyb  czy jest skuteczny? 

Bez względu na to czy należysz do grona osób, które wraz z pierwszym podmuchem wiosny biorą się za porządki, czy odkładasz to na później  mycie okien to obowiązek, który towarzyszy każdemu z nas. Pewnie zastanawiasz się czy naturalny płyn do mycia szyb jest równie skuteczny co tradycyjny. Zastanów się: przecież nasze babcie i prababcie sprzątały domy i myły okna bez użycia takiej ilości chemikaliów jak w dzisiejszych czasach. Gotowe środki czystości nie były tak szeroko dostępne, a mimo to domy lśniły czystością. Do dziś są osoby, które korzystają ze starego sposobu na okna  mieszanka wody, octu i płynnej gliceryny to świetna receptura na naturalny płyn do mycia szyb. Równie dobrym, starym trikiem na uporczywe smugi jest przetarcie okna gazetą tuż po umyciu. Jak widzisz, skutecznych sposobów na czysty dom wcale nie trzeba szukać daleko!  

Eko sprzątanie - naturalne środki czyszczące w służbie naturze  

W czasach pandemii spędzamy w domach dużo czasu, a obowiązki porządkowe towarzyszą nam częściej niż kiedyś. Warto zadbać o nasze domy z takim samym zaangażowaniem i świadomością, z jaką dbamy o nasze ciała. Eko sprzątanie to też świetny sposób na… spalanie kalorii, odrobinę ruchu i poprawę humoru! Badania opublikowane przez amerykański Journal of Personality and Social Psychology jednoznacznie wskazują, że sprzątanie to skuteczna metoda na redukcję poziomu kortyzolu i zmniejszenie zmęczenia. Wszystko zatem wskazuje na to, że eko sprzątanie to nie tylko droga do polepszenia stanu naszej planety i zdrowia. Eko sprzątanie może poprawić też naszą kondycję psychiczną! Zgodzisz się przecież, że nie ma nic lepszego, niż uczucie świeżo wysprzątanego, pachnącego domu.  

pixel