Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym jest henna?

2016-08-16
Czym jest henna?

Henna jest to naturalny barwnik pochodzenia roślinnego powstający ze sproszkowanych liści i pędów lawsonii bezbronnej służący do barwienia włosów lub skóry. Jej fachowa nazwa to Lawsonia inermis lub Lawsonia alba.

Lawsonia inermis jest sporej wielkości (od 2,5 m do ponad 4,5m wysokości) krzewem. Rośnie w gorącym klimacie (Afryka Północna, Azja Południowa). Najwięcej barwnika w liściach produkują krzewy pięcioletnie i młodsze, wzrastające w temperaturze 35 C - 45 C. Lawsonia występuje również w nieco chłodniejszym klimacie (niektórzy uprawiają ją w Stanach Zjednoczonych) jednak stężenie barwinka w listkach jest tam mniejsze.

To właśnie w liściach lawsonii bezbronnej znajduje się czerwono – pomarańczowy barwnik lawson (naftochinon) koloryzujący nasz naskórek, włosy. Jest on bezpieczny dla zdrowia i rzadko wywołuje reakcje alergiczne. Podczas pielęgnacji włosów henną lawson wnika w ich głąb, łączy się z kreatyną nadając im zdrowy wygląd. Ponadto sprawia, że nasze włosy są odżywione, grubsze i lśniące. Henna jest również naturalnym środkiem wydobywającym głębie koloru oraz pokrywającym siwe włosy. Jest ona mniej inwazyjna niż tradycyjne farby do włosów.

Pierwsze wzmianki o dobroczynnym wpływie henny pochodzą już z sprzed 8000 lat. A powszechnie stosowana była ponad 5000 lat temu. Henna znana była zarówno w starożytnym Egipcie jak i Indiach, Pakistanie, Iranie, terenach Dalekiego Wschodu. Stosowały ją nie tylko kobiety do zdobienia skóry, włosów czy paznokci ale i wojownicy Masajów, którzy malowali henną twarze, żeby podkreślić swój plemienny status. Natomiast w starożytnym Egipcie henny używali faraonowie, którym po śmierci zdobiono ciało. W średniowiecznych Indiach, kiedy tereny te były pod okupacją muzułmańską henną zdobiono skomplikowanymi wzorami zamężne kobiety, żeby odróżnić je od porywanych przez muzułman dziewic. W dzisiejszych Indiach henna powszechnie stosowana jest do zdobienia dłoni, stóp i twarzy pannie młodej podczas ceremonii ślubnej. Jest to forma modlitwy w intencji zapewnia pomyślność młodej parze. Również brzemienne kobiety w Maroku chcąc zapewnić pomyślność sobie i swojemu dziecku malowały specyficzne wzory na kostkach u nóg. Po narodzinach, dziecku nakładano na pępek pastę z henny, żeby zapewnić mu wieczne piękno i bogactwo.

Jeśli chcielibyście trochę poeksperymentować z henną, to na początek proszę dokładnie przyjrzyjcie się hennie, którą kupujecie. Naturalna henna jest zielonkawym proszkiem. Można również spotkać naturalną hennę w kolorze brązowym. Jednak bardzo często w różnych sklepach czy salonach można spotkać tak zwaną „czarną hennę”, która może się okazać szkodliwa dla zdrowia. Wszystko zależy od barwników, które są dodane do henny. Jeśli w hennie znajduje się indygo(naturalny barwnik pochodzenia roślinnego), wówczas możecie być pewni, że nic złego nie powinno się wam stać. Niestety bardzo często substancją, którą dodaje sie do tak zwanej czarnej henny jest PPD. Jest to parafenylodwuamina, czarny barwnik, który ma wzmacniać kolor. Jest on substancją bardzo silnie uczulającą. Bardzo często po wykonaniu tatuażu „czarną henną” z PPD na skórze po około 3 dniach pojawia się swędzenie, a później ropiejące rany, bąble pozostawiające po sobie blizny do końca życia. Jeśli zauważysz u siebie pierwsze niepokojące objawy, od razu idź do lekarza i powiedz mu, że zrobiłaś sobie tatuaż z czarnej henny. On będzie mógł Wam pomóc, przepisując odpowiednie lekarstwa. Liczne badania dowiodły, że PPD jest silnym alergenem, substancją rakotwórczą i niebezpieczną toksyną, która wnika przez skórę i krąży po krwioobiegu. Może wywołać astmę, raka i wiele innych problemów zdrowotnych.

Kiedy zdarzy się wam kupić hennę, co do której nie jesteście w 100% przekonani, możecie zrobić mały eksperyment. Odrobinę proszku, który kupiliście wymieszajcie z wodą i odczekajcie kilkanaście minut. Jeśli kupiliście naturalną hennę, wówczas papka powinna zabarwić się na zielony kolor i swoim zapachem przypominać świeże siano. Jeśli papka zabarwi sie na niebiesko wówczas macie do czynienia z indygo. Natomiast jeśli papka zabarwi się na czarny kolor wówczas możecie być pewni, że macie do czynienia z henną z dodatkiem PPD.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2016

Polecane

Henna do włosów Khadi – Cassia

Henna do włosów Khadi – Cassia

52,50 zł brutto
525,00 zł / kg brutto
Henna do włosów Khadi – Naturalna Czerwona

Henna do włosów Khadi – Naturalna Czerwona

52,50 zł brutto
525,00 zł / kg brutto
Henna do włosów Khadi – Naturalna z Amlą i Jatrophą

Henna do włosów Khadi – Naturalna z Amlą i Jatrophą

52,50 zł brutto
525,00 zł / kg brutto
pixel