Czy filtr taki straszny, jak go malują? 5 kroków do zaprzyjaźnienia się z kosmetykami przeciwsłonecznymi
1. Czym różnią się filtry mineralne (fizyczne) od chemicznych?
Filtry mineralne (fizyczne) są to związki, których działanie polega na tworzeniu warstwy ochronnej, która odbija lub rozprasza promienie słoneczne. Ich cząsteczki są na tyle duże, że nie mają zdolności wnikania w głąb naskórka, tworzą natomiast na powierzchni skóry film ochronny, czyli warstwę będącą zaporą dla promieni UVB i części widma UVA.
Do grupy filtrów mineralnych zaliczają się dwa związki:
Dwutlenek tytanu (Titanium dioxide)
Tlenek cynku (Zinc oxide)
Związki te są bardzo dobrze tolerowane przez skórę i rzadko wywołują reakcje alergiczne, polecane są więc dla osób o skórze wrażliwej, skłonnej do podrażnień. Filtry mineralne są ponadto fotostabilne - nie tracą swoich właściwości pod wpływem promieniowania, procesów utleniania lub upływu czasu. Należy jednak zaznaczyć, że samodzielnie filtry mineralne nie wykazują bardzo wysokiej ochrony przed szkodliwym działaniem słońca, dlatego często występują w kosmetykach przeciwsłonecznych w połączeniu z innymi składnikami (np. filtrami chemicznymi, krzemionką). Wymagają one też stosunkowo częstej reaplikacji na skórę (zwłaszcza po kąpieli w wodzie czy po intensywnym wysiłku fizycznym), ponieważ starcie filtru powoduje utratę ochrony. Kosmetyki oparte na filtrach mineralnych są też dość gęste i mogą bielić skórę.
Filtry chemiczne – wnikają w wierzchnie warstwy naskórka, absorbują promienie UV
a następnie uwalniają je w postaci ciepła i wykazują się dużą skutecznością. Są niewidoczne na powierzchni skóry, mają nietłustą konsystencję. Niektóre z filtrów chemicznych są mniej fotostabilne od filtrów mineralnych.
2. Jak dobrać odpowiedni filtr do danego typu cery?
Filtry bywają problemowe w użytkowaniu – niektóre bielą, zapychają pory, powodują świecenie się skóry, długo się wchłaniają. Dlatego też wiele osób szybko się zniechęca i rezygnuje z ich stosowania. Kluczem do dobrej współpracy filtra ze skórą jest odpowiedni jego dobór do typu cery.
Osoby z tendencją do przebarwień oraz cerą trądzikową bezwzględnie powinny stosować preparaty zapewniające maksymalną ochronę przeciwsłoneczną. Wprawdzie utarło się stwierdzenie, iż promienie słoneczne poprawiają stan skóry z trądzikiem, ale poprawa ta jest jedynie krótkotrwała a w dłuższej perspektywie zaniechanie stosowania preparatów przeciwsłonecznych przynosi negatywne konsekwencje, zwłaszcza, że wiele kosmetyków do pielęgnacji skóry trądzikowej powoduje nadwrażliwość na światło słoneczne. Warto poszukać filtru o lekkiej, nietłustej konsystencji, który nie będzie zapychał porów. Pod tym kątem należy szukać na opakowaniach napisu „niekomodogenny”, co oznacza, że nie bloguje ujść gruczołów łojowych.
Należy uważać ze stosowaniem filtrów chemicznych u alergików oraz osób ze skórą wrażliwą. Niektórzy nie tolerują kremów z filtrami chemicznymi, gdyż ich skóra reaguje na nie zaczerwienieniem. Dla tych osób właściwsze mogą okazać się kremy zawierające filtry mineralne, bez dodatku konserwantów, detergentów i substancji zapachowych.
Dla skóry dojrzałej na rynku kosmetycznym dostępne są specjalne produkty ochronne przeznaczone , zawierające w swoim składzie substancje o działaniu przeciwzmarszczkowym, mocno nawilżające skórę i wzmagające jej elastyczność.
Jeśli masz cerę suchą, poszukaj filtra nawilżającego, który nada cerze blasku.
Osoby bez problemów z cerą, mogą zakupić sobie filtr koloryzujący, który zastąpi delikatny fluid, zwłaszcza pora letnią.
3. Jaką ilość kosmetyku z filtrem należy nałożyć, aby uzyskać efektywną ochronę?
Mało kto wie o tym, że nałożenie zbyt małej ilości kremu z filtrem znacznie ogranicza jego działanie ochronne. Dermatolodzy zalecają stosowanie filtrów w ilości 2 mg na każdy centymetr kwadratowy skóry, co w praktyce oznacza ok. 1,5 ml na samą twarz. Można przyjąć, że na każde ramię, kark, twarz należy nałożyć trochę ponad pół łyżeczki od herbaty, a trochę więcej niż po jednej łyżeczce kosmetyku na każdą nogę, klatkę piersiową oraz plecy.
4. Co to jest SPF i czym różni się SPF 4 od SPF 50?
SPF (z ang. Sun Protection Factor) to tak zwany faktor ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Im wyższy faktor, tym większa ochrona przed promieniowaniem. Wartość współczynnika SPF informuje nas o tym ile % promieniowania UVB zatrzymuje preparat ochronny. Przyjmuje się w przybliżeniu, że produkt z SPF 2 blokuje 25-30% promieniowania, SPF 15 (93,3%), SPF 30 (97-98%) a SPF 50 (98,5%). Określenie 'bloker słoneczny' tak naprawdę nie powinno być stosowane przez producentów, bowiem żaden krem nie gwarantuje 100 % ochrony przed promieniowaniem słonecznym.
5. Jak przed promieniowaniem słonecznym chronić dzieci?
Ponieważ dzieci mają nie w pełni wykształcony mechanizm termoregulacji, znacznie większe jest u nich zagrożeniem udarem słonecznym. Właśnie z uwagi na możliwość poparzenia oraz na ryzyko udaru maluszki do trzeciego roku życia nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Wobec delikatnych organizmów dzieci, dobrze jest zastosować kilka ostrożności, które uchronią je przed zgubnym wpływem słońca:
- 20 minut przed wyjściem z domu nasmaruj dziecko kremem z dużym filtrem UV – najlepiej, żeby był to produkt przeznaczony stricte dla dzieci i zawierający wysoki filtr (SPF 50 będzie najrozsądniejszym wyborem, szczególnie jeśli szkrab ma bardzo jasną karnację)
- co 2-3 godziny krem z filtrem aplikuj na skórę dziecka ponownie
- załóż maluchowi lekkie, przewiewne ubranie + nigdy nie zapominaj o czapce z daszkiem, kapeluszu lub chustce.