Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Cele i zastosowanie masażu w okresie poporodowym u kobiet

2016-07-14
Cele i zastosowanie masażu w okresie poporodowym u kobiet

Masaż w okresie poporodowym ma swoje zastosowanie w przyspieszeniu powrotu do zdrowia, sił i pełnej aktywności fizycznej kobiet. Jego główne cele to prócz wymienionych powyżej, także uspokojenie i polepszenie stanu emocjonalnego, wzmocnienie głównych grup mięśniowych oraz aparatu więzadłowo-stawowego. Masaż ma też zastosowanie w wzmocnieniu powłok brzusznych, ustabilizowaniu kręgosłupa, zmniejszeniu obrzęków oraz przyspieszeniu powrotu do dawnej sylwetki.

Kobiety od zawsze pragnęły i pragną jak najszybciej wrócić do figury sprzed ciąży i jako młode mamy pragną czuć się zadbane i atrakcyjne. Na pierwszy plan wysuwa się aspekt fizykalny masażu. Ma on z jednej strony wzmacniać mięśnie z drugiej strony prowadzić do rozluźnienia partii ciała, które pod wpływem stresu i zmęczenia są napięte. Drugim aspektem jest aspekt emocjonalny-relaksacyjny, ostatnim zaś kosmetyczno-estetyczny.

Przed rozpoczęciem zabiegów trzeba z pacjentką przeprowadzić wywiad. Jeżeli w okresie ciąży nie wystąpiły krwotoki, zatrucia, stany zapalne lub gdy ciąża nie była zagrożona i nie wystąpiły inne niepokojące objawy, nie ma przeciwwskazań do zastosowania masażu. W przeciwnym razie prosimy o konsultację pacjentki z lekarzem prowadzącym w celu wskazania przez niego zabiegów dozwolonych.

Masaż dzielimy na dwa okresy: pierwszy okres rewitalizacji oraz drugi okres rewitalizacji. W pierwszym okresie masaż zaczyna się najczęściej od pierwszych tygodni po porodzie (4-6 tydzień) do szóstego miesiąca. Główne cele rewitalizacji osiągniemy w pierwszym okresie, w drugim nieco się ono zmienią. Drugi okres rozpoczynamy wraz z zaprzestaniem przez kobietę karmienia piersią, co może nastąpić w każdym przypadku indywidualnie. I w tym czasie nowym celami nie jest już tylko wzmocnienie mięśni, ale także ujędrnienie i uelastycznienie skóry. Współcześnie szybką rewitalizacją zainteresowane są pacjentki, które szybko muszą powrócić do pracy i aktywności fizycznej.

W masażu u kobiet po porodzie swoje zastosowanie ma masaż limfatyczny, klasyczny oraz izometryczny. Pierwszy z nich często stosowany jest, jako pierwsza technika tuż po porodzie. Jednakże, gdy pacjentka przeszła ciąże bez większych problemów i nie występują obrzęki jest on zbyteczny. Masaż klasyczny sprawdza się w elementach głaskań, rozcierań i ugniatań z dużym skupieniem na warstwowym a nie siłowym opracowywaniu mięśni i skóry. Ostatni z wymienionych powyżej masaży - czyli izometryczny - stosujemy w okresie późniejszym, w celu wzmocnienia okolic ud i pośladków. W pierwszej fazie po porodzie pacjentki, bowiem źle reagują na wibrację, roztrząsanie czy wałkowanie. Zawsze należy pamiętać, iż masaż izometryczny poprzedzamy klasycznym.

Przy pierwszym spotkaniu z pacjentką przy masażu powłok brzusznych oceniamy jej stan skóry. By wyeliminować dyskomfort w pierwszych tygodniach po porodzie układa się pacjentkę na boku, gdy masujący stoi za pacjentką lub obok niej. Takie ułożenie kobiety pozwala na dokładną ocenę napięcia skóry, siły mięśniowej oraz rozłożenie tkanki tłuszczowej. Masaż odbywa się przeważnie według zasady: jedna dłoń masuje, druga lekko stabilizuje.

Masując nogi należy zwrócić uwagę na kondycję naczyń, obrzęki oraz cellulit. Delikatniej należy masować przyśrodkową, nadkolanową stronę ud zwłaszcza, gdy doszło do mocnego nagromadzenia się tkanki tłuszczowej w czasie ciąży. Należy zwrócić uwagę, także na przyczepy mięśni, których okolice mogą być bolesne dla pacjentki ze względu na silne rozciągnięcie powłok brzusznych. W masażu nóg możemy zastosować masaż antycellulit w zależności od kondycji skóry bądź wyszczuplający.

Masaż klatki piersiowy to nie dosłowny masaż piersi, ale masaż górnej części klatki piersiowej. Wykonujący go stoi za głową pacjentki, ale zdarza się, iż z racji wygody wykonuje się go, także, gdy pacjentka leży na boku. Masaż skupiony jest na opracowywaniu mięsni piersiowych oraz ich przyczepów. Wykonuje się go od mostka w górę linii obojczyków do barków. Po zakończeniu okresu karmienia możemy włączyć pełny masaż klatki piersiowej.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2016
pixel