Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Automasaż Abhyanga olejem sezamowym

2012-12-12
Automasaż Abhyanga olejem sezamowym

Jakiego oleju użyć do automasażu Abhyanga?

W czasie masażu Abhyanga wcieramy ciepły olej sezamowy w całe ciało i w skórę głowy. Olej sezamowy jest szczególnie polecany do masażu ajurwedyjskiego, gdyż naturalnie absorbuje toksyny i stymuluje wyprowadzanie ich przez skórę. Można sięgnąć także po gotowe ajurwedyjskie oleje ziołowe, w których jako bazę wykorzystuje się olej sezamowy np. oleje Khadi. Na jeden masaż wystarcza ¼ filiżanki oleju. Jednak im bardziej organizm poddany jest stresowi, tym więcej oleju należy wmasować w ciało. 
 

Dlaczego warto regularnie wykonywać automasaż Abhyanga?

 
Codzienny masaż odmładza ciało i dodaje energii na cały dzień
Ciepły olej sezamowy pobudza układ immunologiczny, oczyszcza ciało z toksyn i  zapobiega artretyzmowi
Regularny masaż Abhyanga poprzez stymulację różnych punktów na ciele równoważy i wzmacnia narządy wewnętrzne
Wspomaga trawienie (wskazany przy stosowaniu diet oczyszczających)
Pobudza układ krążenia (zwiększa dopływ tlenu do tkanek) - doskonała metoda dla osób cierpiących na chronicznie zimne stopy i dłonie
Działa odmładzająco i regenerująco na całe ciało
Usuwa sztywność stawów, poprawia postawę
Koi system nerwowy, relaksuje i odpręża
Poprawia koncentrację
 
 

Przygotowanie oleju przed przystąpieniem do masażu. 

Do automasażu Abhyanga najlepiej użyć oleju sezamowego, który poddajemy tak zwanemu procesowi  „dojrzewania”. Takie „dojrzewanie” oleju można łatwo przeprowadzić w domowych warunkach. Olej sezamowy podgrzewamy powoli w garnuszku na małym ogniu do temperatury 110°C. Temperaturę możemy zmierzyć specjalnym termometrem. Jeśli nie posiadamy takiego w domu, możemy sobie poradzić w inny sposób - na początku podgrzewania do oleju dodajemy 2-3 krople wody. W temperaturze 100°C zaczną się rozpryskiwać i wydawać trzeszczące odgłosy. Oznacza to, że po chwili powinniśmy wyłączyć ogień. Podczas podgrzewania oleju należy zachować ostrożność, by nie ulec oparzeniu oraz by olej nie rozgrzał się nadmiernie. Tak przygotowany olej poddajemy schłodzeniu i przelewamy do butelki. Przed każdym masażem odlewamy potrzebną ilość oleju i podgrzewamy go w łaźni wodnej (bez użycia ognia) do temperatury przyjemnej dla ciała. Dzięki takiemu podgrzewaniu olej uzyskuje bardzo delikatną strukturę, bardzo łatwo się wchłania i wyciąga toksyny ze skóry. 
 
Metoda prostsza dla wiecznie zabieganych: nie trzeba oleju wcześniej podgrzewać do temperatury 110°C (poddawać procesowi „dojrzewania”), jedynie wlać olej sezamowy do butelki i ogrzać go w gorącej wodzie.
 

Wykonanie automasażu Abhyanga

Nacisk dłoni podczas masażu powinien być dość mocny, ale zarazem przyjemny. Stawy masuje się zawsze okrężnymi ruchami. Takie partie ciała jak plecy, nogi, ręce, boki ciała masujemy długimi, posuwistymi ruchami. 
 
Krok po kroku
 
Przed przystąpieniem do masażu ogrzej w łaźni wodnej porcję oleju potrzebną do zabiegu. Jeśli doświadczyłeś dużej ilości stresu psychicznego i fizycznego, do masażu użyj większej ilości oleju. 
Usiądź w przyjemnie nagrzanej łazience. Zacznij masaż od skóry głowy. Wmasuj okrężnymi drobnymi ruchami około łyżki oleju. W dalszej kolejności przejdź do uszu, które należy masować delikatnie palcami z góry w dół. Szczególną uwagę poświęć masowaniu tylnej małżowiny i miejscom za uszami, na których nie rosną włosy. Masaż tych partii skutecznie uspokaja ciało i umysł. Taki naturalny odruch często mamy możliwość obserwować u dzieci, kiedy przed snem instynktownie masują sobie ucho.
 
Masaż twarzy zaczynamy od czoła, masując naprzemiennie płaskimi poprzecznymi ruchami. Przejdź ostrożnie do kolistych ruchów na skroniach i policzkach. Brodę masujemy podobnie jak czoło. Następnie delikatnie, środkowymi palcami wmasuj olej wzdłuż nosa. Wokół oczu zatocz delikatne kręgi, podobnie na gałkach ocznych. Przed masowaniem gałek ocznych nie bierz dodatkowej porcji oleju, by olej nie dostał się do oczu.
 
Masaż szyi wykonaj na przemian dwiema dłońmi od góry do dołu, starając się nie naciskać zbyt mocno na tę wrażliwą partię ciała.
 
Masaż karku zacznij od ramion, do góry i z powrotem. Kark można masować znacznie mocniej niż szyję.
 
Masaż rąk zaczynamy od barków, a kończymy na palcach. Barki, łokcie, stawy palców masujemy okrężnymi ruchami. Powierzchnie między stawami masujemy posuwistymi ruchami naprzód i z powrotem. Przeciwną dłonią obejmujemy każdy palec i masujemy okrężnymi ruchami. Na zakończenie masażu dłoni zdecydowanym ruchem „wyciągamy” każdy palec dłoni.
 
Górną część klatki piersiowej i klatkę piersiową oraz boki klatki masujemy okrężnymi delikatnymi ruchami. Mostek delikatnie z góry w dół. 
 
Brzuch masujemy delikatnie otwartą dłonią, ruchem okrężnym zgodnym ze wskazówkami zegara.
Plecy i pośladki możemy masować mocniej ruchem posuwistym z góry w dół. Nogi masujemy podobnie jak ręce - kolana i kostki ruchami kolistymi. Uda i łydki od góry do dołu ruchem posuwistym.
 
Stopy masujemy bardzo dokładnie i uważnie. Dwiema dłońmi wykonujemy kolisty masaż na kostkach w jedną i drugą stronę. Następnie energicznie gładzimy w górę i w dół na podeszwach.
Kolejno również gładzącymi ruchami w górę i w dół ścięgno Achillesa, a później energicznymi ruchami grzbiety stóp. Palcami rąk masujemy palce stóp. Warto wymasować przestrzenie między palcami. Masaż stóp kończymy jednoczesnym masażem stopy i podeszwy.
 

Kiedy wykonać masaż?

Automasaż najkorzystniej wykonać codziennie rano przed ciepłym prysznicem. Jeśli nie mamy na to czasu rano, możemy wykonaj ten przyjemny proces wieczorem, gdy nie musimy się spieszyć.
 

Dlaczego po masażu należy wziąć prysznic?

Olej sezamowy bardzo skutecznie pochłania toksyny z ciała, dlatego, aby nie dopuścić do ponownego ich wchłonięcia należy po około 10-15 minutach wziąć prysznic. Jeśli pozwala na to czas, przed prysznicem dobrze wykonać peeling z użyciem zmielonej cieciorki (grochu włoskiego). Taki peeling możemy uzyskać domowym sposobem, mieląc na pył w młynku do kawy garść cieciorki. Po takim zabiegu na skórze i tak pozostaje delikatny olejowy film ochronny.
 
Wskazówka dla kobiet: Nie zaleca się przeprowadzania masażu olejem w czasie menstruacji.
 
Automasaż Abhyanga zajmuje niewiele czasu, bo tylko 15-20 minut dziennie, a poprawia funkcjonowanie poszczególnych układów naszego organizmu oraz ogólne samopoczucie. Regularne sięganie po tę ajurwedyjską technikę wpływa na harmonijne funkcjonowanie ciała i umysłu.
 
 
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2012
pixel