Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ajurweda i kuracje włosów

2017-11-25
Ajurweda i kuracje włosów

Hindusi słyną jako naród ludzi z pięknymi włosami. Tylko częściowo zasługę można przypisywać genetyce. Ogromne znaczenie ma licząca sobie wiele setek lat tradycyjna medycyna hinduska - ajurweda. Ajurwedyjskie receptury łączą w sobie bogactwo naturalnych składników i procedury, które maksymalnie wykorzystują ich dobroczynne właściwości.

Jedną z takich procedur jest np. Kshir Pak Vidhi, używany do przygotowania olejku do włosów - w tym procesie zbilansowana mieszanka ziół połączona zostaje z mlekiem a następnie aktywowana poprzez 11 olejków.

Tajemnicą pięknych włosów Hindusów jest umiejętne połączenie tradycyjnych ziół, których dobroczynne właściwości znane są od wieków:

Henna - środek stosowany od wieków nie tylko do barwienia włosów, ale także do ich wzmacniania. Bardzo odżywia włosy, wzmacnia je i pobudza do wzrostu.

Brahmi - Używany jest zarówno w medycynie ajurwedyjskiej i japońskiej jako środek przeciw wypadaniu włosów i problemom skórnym np. egzema czy łuszczyca. Może być używany samodzielnie lub w połączeniu z innymi ziołami. Powstrzymuje siwienie i wypadanie włosów. Sprawia, że włosy są piękne i błyszczące, a cebulki wzmocnione.

Amla - W medycynie ajurwedyjskiej Amla uważana jest za najlepsze zioło odmładzające. Bardzo wzmacnia włosy, pogrubia je, stosowana jest w tradycyjnych kuracjach na porost i wzmocnienie ich koloru.

Bhringaraj działa odżywczo na skórę głowy. Zapobiega rozdwajaniu się końcówek i sprawia, że włosy są miękkie i podatne na układanie.

Shikakai to naturalna, łagodna substancja do mycia włosów. Ma naturalnie łagodne pH. Delikatnie oczyszcza włosy bez naruszania ochrony lipidowej włosa. Polecana dla skór wrażliwych. Nie wysusza włosów i skóry głowy.

Mak Lekarski (Papaver somniferum) pobudza włosy do wzrostu i zapobiega wypadaniu włosów

Kurkuma: pobudza cyrkulację krwi i pobudza procesy rewitalizacji.

Neem ma właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne, leczy łupież

Zioła te stosowane są zarówno pojedynczo (do robienia płukanek, okładów, itp.), jak i w postaci mieszanek i środków pielęgnacyjnych do włosów.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2017
pixel