Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Abhayanga - tradycyjny masaż indyjski

2019-01-25
Abhayanga - tradycyjny masaż indyjski

Abhayanga to ajurwedyjski masaż stosowany w medycynie holistycznej już od ponad pięciu tysięcy lat. Doceniony został już w starożytności przez wojowników i żołnierzy, którzy poddawali się temu zabiegowi podczas treningów przed walką. Masaż usprawniał ich koordynację, zwinność, wytrzymałość i ruchliwość kończyn.

Masaże Abhayanga to znakomita forma relaksowania oraz sposób na przywrócenie równowagi energetycznej organizmu. Masaż ten zaleca się wykonywać codziennie, choć jak wiadomo, w obecnych czasach napiętych grafików, nie wydaje się to być możliwe. W takim razie, odpowiadają ajurwedyjscy lekarze, warto przeznaczyć około godziny przynajmniej trzy razy w tygodniu na ten zbawiennie działający, prosty zabieg. Wykonują go zazwyczaj dwie osoby przy użyciu dużej ilości olejku, który powinien być dobrany według odpowiedniego typu psychofizycznego, a więc doszy jaką reprezentujemy. Najbardziej uniwersalnym jest olejek sezamowy. Trzeba zwrócić pilną uwagę na to, by był on zupełnie naturalny, bez dodatku jakichkolwiek składników chemicznych. Do tego masażu nadają się również oleje ziołowe, czyli mieszanki odpowiednio dobranych składników według ich nieocenionych właściwości oraz olejki aromatyczne.

Olejki dla doszy Vata
Cieple olejki doskonale równoważą suchą i zimną naturę Vaty. Dla tej doszy nadaje się oczywiście uniwersalny, najlepiej rozgrzewający, „król olejów”-olej sezamowy, także oleje migdałowe i musztardowe

Olejki dla doszy Pitta
Cechy charakterystyczne dla tej doszy to oleistość i ciepło, czyli takie same, jak właściwości oleju. Dlatego też najwłaściwszym wyborem będą olejki z dodatkiem ziół. Sprawdzą się także olejki ze słonecznika i kokosowe, które mają właściwości ochładzające. Ze względu na gorącą naturę pitty, ważne jest, by substancja, którą używamy do masażu nie miała wysokiej temperatury, a była po prostu delikatnie ciepła.

Olejki dla doszy Kapha
Kapha podobnie jak pitta, ma wiele cech wspólnych z substancjami oleistymi- ciężkość, delikatność, gładkość. Jej natura jest też chłodna. Zaleca się dlatego olejki ciepłe jak na przykład sezamowe i musztardowe, najlepiej z dodatkiem ziół, np. rozmarynu.

Kiedy dobierzemy odpowiedni olejek, rozgrzejemy go ( wystarczy energicznie rozetrzeć go w dłoniach), możemy rozpocząć masaż. Zaczynamy od zaaplikowania koniuszkami palców oleju na całym ciele. Czekamy od 4 do 5 minut aż substancja wsiąknie w skórę, po czym zaczynamy masować całą dłonią albo opuszkami palców pod odpowiednim naciskiem kolejne partie ciała. Okolice serca czy np. podbrzusza, a więc bardzo delikatne, masujemy o wiele łagodniej niż inne miejsca. Tam, gdzie występują zakończenia nerwów- pięty, dłonie, palce- aplikujemy większą ilość olejku. Wykonujemy ruchy okrężne i podłużne. Te pierwsze idealne są do masowania głowy i stawów, drugie- kończyn.

Etapy masażu


Abhayanga jest masażem od stóp do głów, dlatego też dzieli się na kilka etapów. Oto dokładny przepis:

1. Głowa

Energicznie masować dłońmi całą głowę przez ok. 1 min.

2. Twarz

    gładzenie twarzy od góry do dołu 3x
    kreślenie okręgów na skroniach 3x
    ruchy okrężne wokół oczu 3x
    delikatne masowanie okrężnymi ruchami na gałkach ocznych 3x
    zakreślenie górnej wargi 1x
    gładzenie podbródka ruchem poziomym 2x
    gładzenie nosa w górę i w dół 3x
    gładzenie czoła ruchem poziomym 3x

3. Uszy

Jest to bardzo ważna częśc ciała. Dokładnie wymasować płaty uszne. Nie wchodzić głęboko w środek ucha.

4. Klatka piersiowa

Okrężne ruchy zgodne z ruchem wskazówek zegara 5x i w stronę przeciwną 5x

5. Brzuch

Delikatne, powolne ruchy okrężne zgodne z ruchem wskazówek zegara 7x

6. Mostek

Obstukiwanie mostka czubkami palców ruchem góra-dół 7x

7. Barki

Wykonać na barkach i karku ruchy gładzące w przód i w tył 8x (uprzednio wymasować te miejsca, ugniatając je).

8. Ramiona

    ruchy koliste w miejscu połączeń z barkami 5x
    ruchy posuwiste w górę i w dół górnej części ramienia 5x
    ruchy koliste wokół łokcia 5x
    ruchy posuwiste w górę i w dół przedramienia 5x
    ruchy okrężne wokół przegłubu 5x (krótko wymasować całą dłoń za wszystkich stron
    ruchy gładzące w górę i w dół na wew. stronie dłoni.
    na zakończenie zdecydowanym ruchem “wyciągnąć” każdy palec dłoni.

9. Nerki

Ruchy okrężne zgodne z ruchem wskazówek zegarek i w stronę przeciwną 4x i powtórzyć 2x.

10. Plecy

Przesunąć kostkami palców w górę i w dół, tak daleko jak tylko można dosięgnąć 8x

11. Nogi

Podobnie jak ramiona.

12. Stopy

    ruchy koliste na kostkach w jedną stronę 4 x i w druga 4x (powtórzyć 2x)
    energiczne ruchy gładzące w górę i w dół na podeszwach ok 30x
    ruchy gładzące w górę i w dół wzdłuż ścięgna Achillesa 5x
    masaż pomiędzy palcami
    ściąganie pięty 10x

Na koniec dobrze jest zrobić kilka ruchów ściągających na każdej nodze (dwie dłonie wykonują ruch od uda aż po czubki palców).

Wpływ Abhayanga na całe ciało jest niesamowity: skóra staje się miękka, poprawia się jej koloryt, ciało zostaje wzmocnione i odżywione, opóźnia się starzenie, stymuluje organy wewnętrzne i wszystkie procesy, jakie zachodzą w organizmie, pozwala także zrównoważyć dosze. Ponadto masaż poszczególnych partii ciała przynosi fantastyczne korzyści: stymulacja czaszki poprawia kondycję włosów, nadaje im zdrowy połysk, sprawia, że stają się grubsze i mocniejsze, masowanie płatów usznych powoduje zelżenie sztywnego karku i szczękościsku, nacierane olejkiem stóp i ich odpowiednie uciskane zmiękcza je, uelastycznia, likwiduje uczucie drętwienia, poprawia krążenie w dolnych kończynach.
Ten leczniczy masaż zaleca się przy zaburzeniach układów: krążenia, nerwowego, trawiennego i hormonalnego, również gdy odczuwamy bóle głowy, zatok, pleców, skurcze mięśni, przy schorzeniach trzustki, wątroby, woreczka żółciowego, jelit, zaparciach, zaburzeniach menstruacyjnych, przy nadciśnieniu i otyłości.

Masaż daje również świetne rezultaty w przypadku leczenia dolegliwości na poziomie psychicznym. Pozwala odzyskać równowagę umysłu i harmonię, dzięki czemu radzi sobie z takimi problemami jak stres, nagromadzenie negatywnych emocji, nerwice, depresje, bezsenność, doznania traumatyczne, zaburzenia seksualne.

Ajurwedyjski masaż przyśpiesza usuwanie toksyn z organizmu ( jest jednym z etapów oczyszczającej terapii, Panchakarmy), aktywizuje system immunologiczny, działa bardzo pobudzająco i głęboko relaksująco. Dzieje się tak, ponieważ Abhayanga nadaje odpowiedni ruch energii w naszym ciele, dzięki czemu dociera ona do każdego jego zakątka poprzez poprawną stymulację. Organizm odzyskuje równowagę, a każdy narząd zaczyna działać poprawie i efektywnie, co jest doskonałym gruntem do walki z chorobami, a także świetną profilaktyką chroniącą przed jakimikolwiek schorzeniami.

Inne masaże ajurwedyjskie

1. Masaż pudrowy - Udvarthanam

Masaż ten wykonuje się przy użyciu sproszkowanych ziół, a nie jak przy większości tego typu zabiegów- olejków. Ciało zostaje natarte odpowiednią mieszanką, bogatą w witaminę C i kwas krzemowy. Specyfika masażu polega na tym, że nie obejmuje on głowy i rozpoczyna się go od dolnych, a nie jak w większości masaży, górnych części ciała. Udvarthanam charakteryzuje dynamiczne tempo masowania i stosowanie mocnych technik uciskania oraz ugniatania. Zabieg ten jest silnie peelingujący, wygładza nierówności skóry, usuwa martwy naskórek, znacznie pobudza krążenie krwi, likwiduje cellulit. Stymuluje procesy wewnątrzkomórkowe oraz eliminacje toksyn z organizmu, rozbija związki odkładającego się tłuszczu, redukuje cholesterol. Masaż ten rozluźnia mięśnie, zwiększa elastyczność skóry, zapewnia jej zdrowy, młody wygląd.

2. Masaż Garshanam

Do tego zabiegu stosuje się mieszankę sproszkowanych ziół i soli. Wykonuje się peeling całego ciała, który znacząco poprawia krążenie, ujędrnia, nadaje skórze elastyczności, usuwa martwy naskórek, wspomaga wydzielanie toksyn z organizmu. Masaż garshanam działa antycellulitowo i regenerująco.

3. Masaż Pinda Sveda

To bardzo relaksujący masaż ciepłem. Do tego zabiegu używa się stempli ziołowych, którymi głaszcze się ciało bądź pociera je okrężnymi ruchami. Pinda Sveda rozpoczyna się od stóp, kończy na plecach. Ta ciepła terapia rozluźnia, usprawnia krążenie, energetyzuje, dotlenia, działa detoksykująco. Reguluje metabolizm, jest idealna dla osób cierpiących na schorzenia kręgosłupa i bóle reumatyczne.

4. Masaż stopami- Padaabhayanga

Jest to połączenie masażu z akupresurą. Zabieg ten polega na zdecydowanym uciskaniu punktów witalnych i kanałów energetycznych płynnym ruchem stóp. Do tego masażu stosuje się olejki lecznicze. Padaabhayanga stymuluje krążenie, aktywizuje proces oczyszczania organizmu, działa energetyzująco i relaksująco.

5. Masaż na “3 oko” - Dhara

Jest to masaż stymulujący punkt pomiędzy brwiami zwany „oko mądrości”, „trzecie oko” czy ”wewnętrzne oko”. Bardzo ważny zabieg ajurwedyjski niesamowicie odprężający, wprowadzający w trans. Pomaga zgłębić samoświadomość, poprawia pamięć, wyostrza koncentrację, usuwa zaburzenia układu nerwowego, wzroku, słuchu. Jest to terapia na pozbycie się bólów głowy, zapalenia zatok, bezsenności. Działa także wzmacniająco i odżywczo na skórę głowy i włosy.

6. Masaż witalny- Vital

Jest to masaż odpowiedniego ucisku. Na stopach, dłoni, głowie i twarzy znajdują się specjalne punkty, które odpowiadają organom wewnętrznym lub określonym częściom ciała. Stymulacja tych punktów powoduje usprawnienie funkcjonowania odpowiednich narządów, pobudzenie płynów ustrojowych, wzmocnienie układu immunologicznego

7. Masaż na czakrach

Jest to zabieg wykonywany na głównych centrach energetycznych ciała, czakrach. Masuje się odpowiednie punkty, dzięki czemu usprawnia się przepływ energii życiowej, prany i tym samym działa na organizm regenerująco, wzmacniająco i stymulująco. Technikę tą stosuje się wraz z masażem tradycyjnym.

8. Masaż marma i Craniosacral

Zabiegi te mają na celu doprowadzenie do równowagi fizycznej, emocjonalnej i mentalnej. Pomagają odzyskać energię witalną, zwalczają uczucie wiecznego zmęczenia i wyczerpania, wskazane w stanach depresyjnych, nerwicach. Okazują się pomocne w przypadku problemów z trawieniem i układem krwionośnym, także przy bólach kręgosłupa, migrenach.
Terapie dążą do odtworzenia zakodowanego w nas hologramu, który odpowiada za wszystkie aspekty zdrowia.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2019
pixel