Pasaż ekologiczny
cera/skóra wrażliwa
Pod pojęciem cery rozumie się powierzchnię skóry twarzy, jej cechy i właściwości. Rozróżniamy kilka rodzajów cer i do nich dostosowujemy odpowiedni sposób pielęgnacji. Cery klasyfikuje się w zależności od funkcjonowania gruczołów łojowych w skórze, stąd mamy cerę suchą, normalną, tłustą lub mieszaną. Bierze się pod uwagę również stopień unaczynienia skóry i jej wrażliwość, stąd kategorie: cera naczynkowa lub wrażliwa.
Cera wrażliwa charakteryzuje się nadmierną, niekorzystną reakcją na wiele różnych czynników, np. po umyciu wodą lub zastosowaniu niektórych kosmetyków skóra jest zaczerwieniona i podrażniona, pojawia się uczucie pieczenia, ściągania, swędzenia; może dojść do wysuszania i złuszczania. Stan skóry pogarsza nadmierna ekspozycja na słońce, przegrzanie i suchość pomieszczeń, a także stres, toksyny (np. dym papierosowy), kurz i pyły, nieprawidłowe odżywianie, nagłe zmiany temperatury, wiatr, mróz. Cera wrażliwa najczęściej charakteryzuje się cienką skórą z tendencją do rozszerzających się naczynek krwionośnych (teleangiektazje). Ponadto produkuje zbyt małą ilość sebum, stąd niewystarczająca ochrona przed czynnikami zewnętrznymi.
Skóra wrażliwa nie stanowi synonimu skóry alergicznej, czyli takiej, która zawsze zareaguje stanem zapalnym na konkretny alergen. Skóra wrażliwa może reagować podrażnieniem czy zaczerwienieniem na różne czynniki i w różnym czasie, a taka niekorzystna reakcja będzie pojawiała się w przypadku jej osłabienia i złej kondycji. Natomiast odpowiednio zadbana skóra będzie znacznie lepiej znosić czynniki zewnętrzne.
Jest to skóra wymagająca szczególnej troski. Do pielęgnacji zaleca się kosmetyki bez dodatków substancji zapachowych, barwiących, konserwujących ani detergentów, które mogą ją podrażniać. Wskazane są delikatne preparaty myjące oraz łagodzące i nawilżające kosmetyki przeznaczone do skóry wrażliwej i alergicznej, które nie uczulają i nie zmniejszają ochronnej warstwy tłuszczowej. Skórę trzeba odpowiednio nawilżać, a także dostarczać jej składniki odbudowujące sebum, jak nienasycone kwasy tłuszczowe i ceramidy. Bogatym źródłem NNKT są oleje roślinne, które wpłyną łagodząco i kojąco: z nasion konopi, z dzikiej róży, arganowy, nigella. Wrażliwą skórę skutecznie łagodzą preparaty zawierające aloes.
Niewskazane są kosmetyki z retinolem, kwasami owocowymi, witaminą C, które działają zbyt aktywnie i mogą spowodować podrażnienie.
Porady - skarbnica wiedzy
