Pasaż ekologiczny
cera/skóra tłusta
Pod pojęciem cery rozumie się powierzchnię skóry twarzy, jej cechy i właściwości. Rozróżniamy kilka rodzajów cer i do nich dostosowujemy odpowiedni sposób pielęgnacji. Cery klasyfikuje się w zależności od funkcjonowania gruczołów łojowych w skórze, stąd mamy cerę suchą, normalną, tłustą lub mieszaną. Bierze się pod uwagę również stopień unaczynienia skóry i jej wrażliwość, stąd kategorie: cera naczynkowa lub wrażliwa.
Cera tłusta - zazwyczaj jest gruba, o kolorze szarożółtym, ziemistym. Charakteryzuje się dużą ilością gruczołów łojowych produkujących obfitą ilość łoju (sebum), co powoduje, że powierzchnia skóry świeci się, występują rozszerzone pory i zaskórniki. Gruba warstwa sebum dobrze chroni skórę przed utratą wilgoci, nadaje elastyczność i powoduje, że jest odporna na działanie czynników atmosferycznych, jak wiatr czy mróz. Jednak należy uważać na słońce, które działa wysuszająco i mimo początkowej poprawy wyglądu skóry, później następuje wzmożenie łojotoku i powstanie większej ilości wykwitów skórnych.
Na podłożu cery tłustej, łojotokowej często rozwija się cera trądzikowa, charakteryzująca się widocznymi porami, licznymi zaskórnikami, grudkami i krostkami, które wiążą się z zaburzeniami rogowacenia, nadmiernym wytwarzaniem sebum oraz namnażaniem się bakterii Propionibacterium acne.
W przypadku cery tłustej bardzo ważne jest oczyszczanie skóry i jej odpowiednie nawilżanie, a także łagodzenie powstałych zmian. Na stan skóry duży wpływ wywierają czynniki wewnętrzne, do których zalicza się zaburzenia hormonalne, stres i zaburzenia nerwowe, zaburzenia układu trawienia. Istotny jest sposób odżywiania – skóra będzie gorzej wyglądać, jeśli będziemy odżywiać się niezdrowo, fast-foodowo, z nadmierną ilością tłuszczów nasyconych, cukru, alkoholu itp.
Ważne jest, aby do oczyszczania skóry tłustej nie stosować zbyt agresywnych środków, np. zawierających alkohol, gdyż nadmierne wysuszenie skóry pobudza gruczoły łojowe do jeszcze większej aktywności, co prowadzi do pogorszenia stanu skóry. Polecany jest np. płyn micelarny czy odpowiednie naturalne żele do mycia z wyciągami roślinnymi bez SLS. Do nawilżania można stosować toniki zawierające wyciąg z ogórka lub wodę różaną. Nakładane na skórę kremy powinny działać nawilżająco, ale przy tym nie natłuszczać, nie zaleca się więc kremów zawierających oleje mineralne, które zatykają pory i powodują zaskórniki. Doskonałym kosmetykiem dla cery tłustej i trądzikowej jest olej laurowy, który oczyszcza, nawilża, działa antybakteryjnie i pomaga pozbyć się trądziku. Poleca się także glinkę naturalną, np. zieloną, czerwoną czy Rhassoul, która oczyszcza, odtłuszcza i matuje skórę (w postaci np. maseczek). W pielęgnacji znakomicie pomagają kosmetyki zawierające neem i olejek z drzewka herbacianego, które mają właściwości antybakteryjne.
Cera tłusta zazwyczaj jest słabo ukrwiona i nie występuje problem poszerzonych naczynek, a jej największą zaletą jest to, że długo zachowuje młody wygląd, zmarszczki pojawiają się stosunkowo późno.
Porady - skarbnica wiedzy
