Pasaż ekologiczny
cellulit
Cellulitem określa się włókniejące zwyrodnienie podskórnej tkanki łącznej, nie należy mylić go z cellulitisem, który według dermatologów oznacza stan zapalny. Potocznie nazywany jest również „skórką pomarańczową” ze względu na to, że wygląd skóry przypomina skórkę owocu pomarańczy. Zaburzenie to występuje u większości kobiet, u mężczyzn pojawia się nieco rzadziej. Najczęściej występuje na biodrach, brzuchu, pośladkach i udach.
Wyróżnia się kilka stopni zaawansowania cellulitu:
- od stopnia najniższego, kiedy skóra wygląda normalnie i dopiero po ściśnięciu fałdu skórnego można zaobserwować nieznaczne nierówności
- poprzez stan, kiedy nierówności w postaci drobnych grudek i guzków są widoczne podczas napinania mięśni,
- do stanu największego zaawansowania, który charakteryzuje się większymi guzkami i bolesnością podczas nacisku.
Zaburzenie wiąże się z nieodpowiednią dietą o nadmiernym spożyciu tłuszczów i węglowodanów, zbyt dużej ilości soli oraz zbyt małej ilości błonnika. Istotnym czynnikiem jest siedzący styl życia, zbyt mała aktywność fizyczna, przebywanie w jednej pozycji przez długi czas, a także gorące kąpiele, chodzenie w butach na wysokim obcasie czy noszenie obcisłych ubrań. Ponadto odnotowano wpływ zaburzeń emocjonalnych, takich jak długotrwały stres czy depresja. Również niektóre choroby przyczyniają się do powstania zaburzeń w tkance łącznej, należą do nich choroby układu krążenia, zaburzenia metaboliczne, hormonalne i in., a także zażywanie niektórych leków, np. przeciwhistaminowych czy estrogenów. Może być także uwarunkowany genetycznie.
Istnieją różne sposoby walki z cellulitem, większość można stosować w domu, inne wymagają wizyt w wyspecjalizowanych gabinetach kosmetycznych. Do najczęściej stosowanych sposobów należą: masaże, odpowiednio zbilansowana dieta, sport, kuracje ziołowe, peelingi, mezoterapie, liposukcja, kuracje w tabletkach, zabiegi chirurgiczne, specjalistyczne kosmetyki, antybiotyki.
Do chętnie stosowanych kosmetyków na cellulit należą np. oleje do masażu zawierające wyciągi z ziół i olejki esencjonalne, które przyspieszają metabolizm tkanki podskórnej, poprawiają mikrokrążenie, redukują złogi tłuszczu i pomagają w usuwaniu toksyn. Oprócz tego w sprzedaży dostępne są również żele i kremy wzbogacone w wyciągi roślinne o działaniu antycellulitowym. Do tych wyciągów zalicza się: wyciąg z pestek winogron, z owoców cytrusowych, z zielonej herbaty, bluszczu, kawy, guarany czy alg brunatnych. Kosmetyki wciera się w skórę dwa razy dziennie, najlepiej po uprzednim masażu szorstką rękawicą lub gąbką naturalną, a efekty widoczne są po kilku tygodniach. Można również stosować przeciwcellulitową sól do kąpieli, a także peeling, który pomoże wygładzić nierówności skóry (np. domowej roboty peeling kawowy). Do domowych zabiegów ujędrniających skórę należy również naprzemienny gorący i zimny prysznic oraz masaż skóry kostkami lodu.
Zaobserwowano również korzystny wpływ picia naparów z zielonej i czerwonej herbaty oraz skrzypu i pokrzywy.
Jednak trzeba pamiętać, że walka z cellulitem nie uda się bez odpowiedniego odżywiania oraz aktywności fizycznej, które też stanowią kluczowe filary zapobiegające nawrotowi zaburzenia.
Porady - skarbnica wiedzy
