Shiro Abhyanga – relaksujący masaż głowy

Produkty

Kapoor Kachli - Odżywka stymulująca
cena: 17,00 zł
cena w : 15,30 zł
Minimalna cena możliwa do uzyskania
w programie rabatowym I love Helfy.
Dowiedz się więcej o programie >>
dostępność:
few
masaż głowy

Shiro Abhyanga to ajurwedyjskiStarożytna nauka rozpowszechniona na terenie obecnych Indii, zajmująca się zdrowiem fizycznym, psychicznym i rozwojem duchowym człowieka, traktując go holistycznie. Ajurweda opiera swoje założenia na koncepcji występowania pięciu żywiołów w tym siły życiowej prana. Każde ciało składa się z żywiołów, u których podstaw leżą trzy bioenergie: Vata, Pitta i Kapha. Ich nierównowaga jest bezpośrednią przyczyną występowania chorób ciała i duszy. Główne metody zaradcze to terapie oczyszczające, masaże i zabiegi, takie jak stosowanie kropli do nosa czy olejowanie określonych partii ciała. Ajurweda przykłada też dużą wagę do odpowiedniej diety. masaż skupiający się na głowie (shiro znaczy głowa, abhyanga namaszczenie). Określone ruchy w połączeniu z ciepłym olejem sprawiają, że masaż jest niezwykle relaksujący i odstresowujący, a przy tym dobroczynnie wpływa na skórę głowy. Shiro Abhyanga jest bardzo prosta do wykonania i zajmuje tylko kilka minut.

O masaż możemy poprosić któregoś z domowników – kilka minut poświęconych wieczorem pomoże nam pozbyć się całodniowego napięcia i zapewni spokojny sen. To najlepsza pora na wykonanie tego masażu.

Na czym polega skuteczność Shiro Abyangi?

W trakcie masażu pobudzane są odpowiednie punkty (marma), odpowiadające za witalność i harmonijne funkcjonowanie organizmu. W dosłownym tłumaczeniu marma to „wrażliwe punkty”, które mogą być masowane, nakłuwane lub nagrzewane w celu poprawy stanu zdrowia. Marma rozlokowane są na całym ciele na linii kanałów energetycznych (nadi), w miejscach koncentracji energii życiowej (prany).

Zalety masażu Shiro Abhyanga

Ten rodzaj masażu ma niezwykle dobroczynny wpływ na cały organizm. Oprócz pobudzania witalnych punktów marma jego najważniejsze zalety to:
 

Zalety dla zdrowia

 • wyjątkowo relaksuje, łagodzi objawy stresu, koi nerwy, usuwa napięcie psychiczne (ułatwia uwalnianie serotoniny do krwiobiegu, przez co wywołuje lepsze samopoczucie)
 • wspomaga pamięć i koncentrację, poprawia zdolność myślenia przy dużym zmęczeniu,
 • jest pomocny przy usuwaniu bólów głowy, także migrenowych,
 • pomaga w przypadku bezsenności,
 • obniża wysokie ciśnienie krwi.


Zalety dla urody

 • poprawia cyrkulację krwi w skórze głowy, dzięki czemu cebulki włosowe są stymulowane i lepiej odżywione,
 • przeciwdziała wypadaniu i siwieniu włosów,
 • pobudza wzrost włosów,
 • ciepły olej wpływa kojąco na skórę głowy,
 • włosy stają się miękkie i błyszczące.

 

Wskazówki przed przystąpieniem do masażu

 • masaż głowy wykonujemy na siedząco
 • olej należy ogrzać wcześniej w kąpieli wodnej


Praktycy Ajurwedy wybierają oleje naturalne, bogate w ziołowe wyciągi, znane z dobroczynnego wpływu na włosy. Najpotężniejsze ajurwedyjskie zioła to m.in. bhringrajWspomaga i stymuluje porost włosów. Zapobiega przedwczesnemu łysieniu oraz pomaga zregenerować uszkodzone słońcem i farbowaniem włosy. Zioło Bhringaraj i olejek mają podobne właściwości. , brahmiBrahmi jest bardzo ważnym ziołem stosowanym w medycynie ajurwedyjskiej. Zioło to jest znane i cenione przede wszystkim dzięki swym wspaniałym właściwościom pobudzającym porost włosów. Zapewnia im świeżość, gładkość, zdrowie oraz naturalny, piękny połysk.To skuteczny środek przeciw wypadaniu włosów i problemom skórnym. Jest również używane od wieków jako środek działający łagodząco na układ nerwowy. , harde, amla, kapoor kachliSproszkowane Kapoor Kachli stosowane jest przez Hinduski do poprawy wyglądu włosów. Jest doskonałą odżywką, gdyż pogrubia włosy, przyspiesza wzrost i nadaje im blask. Posiada przyjemny, lekki zapach, który pozostaje na włosach. , zaś szczególnie cenione oleje to sezamowy, kokosowy i migdałowy. Można skorzystać z gotowych mieszanek olejowo-ziołowych – do Shiro Abhyangi szczególnie dobrze sprawdzi się ajurwedyjski Olejek do włosów Sesa Master Mind. Jego kompozycja składników idealnie wpisuje się w założenia tego masażu, gdyż zawiera zioła i olejki wspomagające pracę umysłu, jak i wzmacniające włosy. Masaż przy użyciu tego olejku przyspiesza wzrost mocnych włosów.

Shiro Abhyanga krok po kroku


[diagram nr 1]

1. Nalej odrobinę ciepłego oleju na dłoń i rozprowadź opuszkami palców w miejscu oznaczonym nr 1. Aby zlokalizować punkt 1, odmierz szerokość 8 palców od łuku brwiowego, w tym celu korzystaj z dłoni osoby masowanej. Później masuj głowę jednocześnie po obu stronach.

2. W punkcie oznaczonym jako nr 2 nalej odrobinę oleju i rozprowadź opuszkami palców. Następnie w tym samym miejscu weź w dłoń kosmyk włosów i lekko skręć. Pociągnij kosmyk lekko do przodu i do tyłu. Później masuj głowę jednocześnie po obu stronach.

3. Pochyl głowę do przodu i nalej olej w miejsce, gdzie czaszka łączy się z karkiem (patrz punkt nr 3) i wmasuj olej w tył głowy. Następnie masuj na boki od punktu na całej linii poziomej.

4. Kontynuuj masaż z punktu nr 3 – wykonuj go całymi dłońmi w kierunku czoła i z powrotem. Czynność powtórz kilkakrotnie (na diagramie linie nr 4).


[diagram nr 2]

5. Delikatnie pocieraj dłońmi szczyt głowy, zaczynamy od nasady (styku czaszki z szyją) w kierunku czoła i z powrotem. Taki masaż stymuluje układ krążenia.

6. Skręć i delikatnie pociągnij kosmyk włosów w trzech miejscach zaznaczonych na diagramie nr 1 (patrz punkt 1, 2, 3). Zabieg ten zwiększa przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego.

7. Lekko uciskaj i pocieraj opuszkami palców czoło (patrz linia nr 7). Zacznij od środka czoła i kontynuuj masaż na boki. Przy masażu czoła nacisk palców może być mocniejszy. Masaż czoła poprawia czujność umysłu oraz pamięć. Ponadto korzystnie wpływa na funkcjonowanie szyszynki.

8. Pocieraj opuszkami palców punkt Utkshepa marma znajdujący powyżej skroni (punkt nr 8).

Okrężnymi ruchami przeciwnie do wskazówek zegara. Taki masaż korzystnie wpływa na oczy, serce i płuca.

9. Delikatnie pocieraj skronie (w tym miejscu znajduje się punkt witalny Sthapani marma). Masaż wykonaj przeciwnie do wskazówek zegara. Delikatne pocieranie miejsca oznaczonego na diagramie numerem „9” pobudza okrężnicę i jelita do pracy oraz koi nerwy.

10. Pocieraj opuszkami palców miejsce za uchem oznaczone jako punkt 10. Masaż wykonaj zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Masaż tego miejsca wpływa bardzo korzystnie na funkcjonowanie jelit, okrężnicy i mózgu.

11. Delikatnie uciskaj miejsce, w którym głowa łączy się z karkiem. Ten delikatny masaż uspokaja system nerwowy i obniża ciśnienie krwi.

12. Za płatkiem ucha zlokalizuj palcem środkowym i wskazującym kościste wybrzuszenie. W tym miejscu znajduje się punkt witalny - Vidhura marma. Delikatne pocieranie tego punktu zgodnie ze wskazówkami zegara obniża ciśnienie krwi.

Uwaga: Jeśli puls osoby wynosi powyżej 100 uderzeń na minutę, Abhyanga głowy nie jest polecana.

13. Pocieraj opuszkami palców górną cześć głowy od czoła do końca głowy i z powrotem ( patrz diagram 2, lina nr 5). Dodatkowo uciskaj opuszkami palców powierzchnię czaszki.

Źródło diagramów: The Ăyurveda Encyclopedia S. S. Tirtha

Twoje rabaty
Logo programu

Jesteś miłośnikiem zakupów z rabatem?

Dołącz do klubu rabatowego “I love Helfy”!

Rób zakupy, dziel się opiniami,
udzielaj się na forum
i zyskuj zniżki

Jeśli masz konto na Helfy.pl, Twój program rabatowy już działa!

Dowiedz się więcej lub już teraz Załóż konto

Społeczność Helfy

Społeczność Helfy

Blog Helfy.pl Twitter Helfy.pl Pinterest Helfy.pl Instagram Helfy.pl