Parabeny, SLS, Filtry, Talk

Parabeny

Wracając do składników, jako pierwszy będzie składnik, który jest teraz bardzo popularny, dużo jest o nim informacji – parabeny. Parabeny to inaczej konserwanty. Zazwyczaj znajdujemy je na końcu składu, to może być methyl-, ethyl-, propyl-, butylparaben. One mają konserwować nasz kosmetyk. Jakiś czas temu pojawiła się informacja, że mają działanie estrogenne, że źle wpływają na mężczyzn, że mogą powodować zaburzenia hormonalne i były jakieś badania, które rzeczywiście wykazały, że one przenikają do układu hormonalnego, ale to musi być bardzo duża ilość i tak naprawdę parabeny to jeden z najbardziej przebadanych składników kosmetycznych i ogólnie świat naukowy jest teraz zgodny, że te składniki w tak małych ilościach, w jakich są dodawane do kosmetyków, nie są szkodliwe. To są najnowsze informacje, które przekazał mi lekarz, ale jak mówię – to się wszystko zmienia, więc to, co teraz powiem, może być za pół roku już nieważne albo może być jakaś inna informacja. Dużo firm deklaruje, że nie ma parabenów i pojawia się pytanie, w jaki sposób kosmetyki organiczne naturalne bez parabenów utrzymują swoją świeżość. Jest wiele innych składników pochodzenia naturalnego, które działają jako konserwanty, ale zazwyczaj kosmetyki organiczne lepiej przechowywać w lodówce, tam się lepiej „czują", tak jak np. nasze jedzenie.

SLS

Następnie – SLS, też bardzo modne. Pełna nazwa to Sodium Lauryl Sulfate (SLS). Może też być Sodium Laureth Sulfate (SLES) i to jest tak jakby łagodniejsza forma tego związku. To są substancje, które powodują, że nasz kosmetyk lepiej myje, lepiej usuwa brud, lepiej się pieni. Często właśnie są szampony, które nie mają SLS i nie za dobrze się pienią i mamy wtedy wrażenie, że nie myją naszych włosów, ale tak naprawdę SLS jest zastępowany przez inne składniki i ja muszę powiedzieć, że na podstawie swojego doświadczenia żele pod prysznic, które mają SLS, wysuszają moją skórę. Na początku wydawało mi się, że może sobie to sugeruję, ale rzeczywiście widzę, że jeśli użyję żelu pod prysznic, który ma w sobie SLS to moja skóra jest wysuszona, a jeśli użyję czegoś, co tego nie ma, to nawet czasami nie muszę używać balsamu do ciała, więc w moim przypadku staram się wybierać produkty do mycia, które tego składnika w sobie nie zawierają.

Filtry

Jeśli chodzi o filtry, to też jest tutaj dużo informacji, że filtry mogą źle wpływać na naszą skórę, że najlepsze są filtry mineralne, minus przy filtrach mineralnych jest taki, że one często bielą naszą twarz, no i tutaj też jest pytanie, używać, czy nie używać. Ja używam filtrów.
Jeden składnik, o którym było kiedyś głośno to oxybenzone, został uznany za rakotwórczy. Pamiętam, że firma AVON miała taki krem tonujący do twarzy, który ja używałam, miał taki szary kolor, a na twarzy zmieniał się w taki brązowy i tam była informacja, że on ten składnik zawiera i że ten krem nie jest polecany dla kobiet w ciąży i tego co wiem ten składnik jest powoli wycofywany, nie wiem czy to prawda, tak jak mówię, nie siedzę w przemyśle kosmetycznym, chemicznym tak, żeby to wszystko wiedzieć. Ogólnie lekarze zalecają unikać tego składnika.

Talk

Kolejny składnik to talk (talc). Przypisywano mu, że powoduje raka piersi, bo często jest składnikiem antyperspirantów i tutaj rzeczywiście jakieś badania wykazały, że on blokuje gruczoły potowe, gruczoły łojowe i tworzy taką nieprzepuszczalną barierę. Talk jest też często dodawany do pudrów, do podkładów, więc w mieszance z naszym potem i tym, co skóra dostaje w ciągu dnia, jakieś zanieczyszczenia, rzeczywiście lekarze twierdzą, że on może zatykać nasze pory i powodować taką barierę, że nasza skóra tam pod spodem się dusi, a co za tym idzie mamy wysyp pryszczy. Ja staram się kupować puder bez talku, mam teraz ten z Biochemii, chociaż w moim przypadku talk jednak najlepiej matuje moją skórę, taka jest prawda. Staram się też używać takich kosmetyków jak najmniej.

Twoje rabaty
Logo programu

Jesteś miłośnikiem zakupów z rabatem?

Dołącz do klubu rabatowego “I love Helfy”!

Rób zakupy, dziel się opiniami,
udzielaj się na forum
i zyskuj zniżki

Jeśli masz konto na Helfy.pl, Twój program rabatowy już działa!

Dowiedz się więcej lub już teraz Załóż konto

Społeczność Helfy

Społeczność Helfy

Blog Helfy.pl Twitter Helfy.pl Pinterest Helfy.pl Instagram Helfy.pl